AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 8. 2019 18:00 115

Seznam kapitol

1. Uspěchané uvedení nebo záměr? 2. Základní pojmy (TDP, PPT, TDC, EDC, FIT) 3. Jak funguje Boost u Intelu 4. Boost u AMD
5. Měření spotřeby procesorů 6. Měření výkonu procesorů 7. Herní výkon procesorů 8. Závěr

Dnes se zaměříme na několik aspektů nových Ryzenů. Změříme výkon při fixním TDP dle oficiálních specifikací a podrobně si vysvětlíme jak funguje Boost. Také zhodnotíme aktuální situaci s BIOSy, dva měsíce po uvedení. AMD zařadilo zpátečku, a snižuje záměrně takty a tím i výkon.

Reklama

Uspěchané uvedení nebo záměr?

Za dva měsíce od uvedení, se událo spousta věcí. Vypadá to ale, že AMD uvedla Ryzeny v hodně nehotovém stavu, konkrétně bez řádného testování. Vypadá to, že první BIOSy (se starší AGESA než1.0.0.3A) s podporou Ryzenů 3000 (pro všechny platformy (X370/X470/X570) byly schválně nastavené na maximální výkon za každou cenu. Boost byl vyšponován na maximum i za cenu brutálního napětí a spotřeby (a také teplot). V těchto BIOSech byly všechny limity výrazně výše, jak pro TDP, tak pro teploty.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak se procesory dostávaly mezi uživatele, lidé se stále častěji ptali, proč je napětí v Boostu až 1,5 V, což je pro 7 nm vskutku brutální napětí (zdravý limit této výroby je 1,3 V). Proč také systémy nejsou stabilní mnohdy i na defaultu, a proč vlastně nic nedělá PBO, které AMD v podstatě ukradlo zákazníkům a využilo jej pro první testy a recenze. Také otázky kolem extrémních teplot na default a vyšší spotřeby než je udávaná, nedávaly AMD spát. AMD pod tímto tlakem zařadilo zpátečku. Nový BIOS (AGESA 1.0.0.4 v něm) snižuje Boost a napětí a také tím pádem výkon.

Shamino prozradil, že AMD po prvotních BIOSech, které měly za úkol ukázat co nejvyšší výkon, je každá další AGESA spíše zaměřená na lepší efektivitu, a delší životnost čipů. Napětí jde dolů a také prý i hodnoty Boostu. Je jasné, že procesory s Boost napětím 1,5 V a teplotou v zátěži nad 80 °C se totiž za pár měsíců odporoučí do křemíkového nebe. Více se tomu budu věnovat u popisu TDP a chování Ryzenů 3000. S nižším napětím ale klesá také maximální boost a přišla tedy další kontroverze. Lidé si stěžují tentokrát na nízký Boost, kdy mnoho čipů nedosáhne ani na své papírové specifikace. AMD kvůli tomu také změnilo popis a definici Boostu na svém webu. To už je ale daň za konzervativnější nastavení BIOSů.

Bylo to od AMD záměr, nebo spíš jen uspěchané vydání? Tipuji druhou možnost. AMD chtělo stůj co stůj stihnout datum uvedení 7. 7., což je sice symbolické, ale naprosto k ničemu, kdo si na to dnes vzpomene, že? Stačilo počkat pár týdnů, více otestovat platformy a hlavně dát výrobcům desek více času na odladění BIOSů. Spotřeba, takty boostu, výkon a další veličiny jsou na každé druhé desce jiné, hodně záleží jak si váš výrobce pohrál s nastavením default a jaký použil kód AGESA. Doporučuji, pokud vám vše funguje jak má se současným BIOSem, s upgradem počkat nebo ho nedělat vůbec. Dle reakcí uživatelů, si spíše pohoršíte než polepšíte.

Výše popsané ale není hlavním tématem článku. Tím je výkon s omezením TDP na hodnotu, která je daná specifikací. Boost u AMD a Intelu se chová v plné zátěži jinak. To si vysvětlíme v samostatné kapitole. AMD si totiž pomohlo malým trikem, stejně jako ostatně Intel. Základní papírové hodnoty TDP navýšili „tajně“ na výrazně vyšší v BIOSu parametrem PPT, což je ale v podstatě reálné TDP. To znamená, že 65W procesor nikdy nepracuje s TDP 65W, ale o polovinu vyšším. To mu samozřejmě umožňuje mít vyšší napětí, vyšší boost a vyšší výkon.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Když se podobná záležitost dostala ven u Intel Coffee Lake, předháněly se weby spřízněné s AMD s recenzemi, kde omezovaly TDP procesorů Intel a ukazovaly, o kolik výkon klesl proti defaultu. U AMD se to ale kupodivu neřeší. Například Computerbase.de měří výkon procesorů Intel s nastavením právě 95 W, tedy nikoliv na „Auto“. Proč to tak nedělá i u Ryzenů, je záhada.

Já jsem to změřil, protože čísla jsou to zajímavá. Pokud by totiž třeba Ryzen 7 3700X s opravdu TDP 65 W, byl by jeho výkon v recenzích měřitelně nižší, a to se někomu samozřejmě „nehodí do krámu“. Ukazuje to zejména na tragickou kvalitu 7nm procesu. Aby vůbec měl Zen 2 výkon, musí mít v reálu o polovinu vyšší TDP, BIOS nastavený nad svoje limity a boost vybuzený napětím 1,5 V. Kdyby tohle všechno neměl, tedy by pracoval v efektivních limitech, byl by nárůst výkonu vůči Zen méně než deset procent.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama