AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy  | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 8. 2019 18:00 115

Seznam kapitol

1. Uspěchané uvedení nebo záměr? 2. Základní pojmy (TDP, PPT, TDC, EDC, FIT) 3. Jak funguje Boost u Intelu 4. Boost u AMD
5. Měření spotřeby procesorů 6. Měření výkonu procesorů 7. Herní výkon procesorů 8. Závěr

Dnes se zaměříme na několik aspektů nových Ryzenů. Změříme výkon při fixním TDP dle oficiálních specifikací a podrobně si vysvětlíme jak funguje Boost. Také zhodnotíme aktuální situaci s BIOSy, dva měsíce po uvedení. AMD zařadilo zpátečku, a snižuje záměrně takty a tím i výkon.

Reklama

Boost u AMD

Procesory AMD nemají žádný časový limit Turba, a pracují jen s jedním limitem spotřeby. Pokud dobře chladíte pod hodnotu tCaseMax a udržíte čip v limitu PPT, bude procesor Boostovat stále na své maximum, co mu dovolit právě tyto dvě hlavní veličiny, teplota a spotřeba. I přesto ale maximální takt při dlouhodobé zátěži bude mírně klesat, kaskáda se zahřeje, procesor se zahřeje a tím se zvýší odpor a také proud. Pak může CPU začít narážet na limit TDC.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už bylo řečeno v předchozí kapitole, s dobrým chlazením se uplatní všechny funkce: PPT, EDC a TDC a umožní vyždímat z procesoru v dané spotřebě 88 W maximum (Ryzen 7 3700X). Na srovnání chování Boostu se podívejme také tabulkou: Pokud jede Ryzen 7 3700X na default desky s nastavením „Auto“ bude PPT v tomto případě 88 W. Frekvence v plné zátěži bude 4,2 GHz a spotřeba v reálu 96 W. Pokud ale nastavíme TDP/PPT dle specifikací 65 W, klesne příkon na cca 74 W. Pokles o 22 W znamená nižší frekvenci o cca 300 MHz. Pokud zcela vypneme všechny limity zapnutím PBO, zvýší se spotřeba jen nepatrně. Hodnota TDP kolem 100 W tedy Ryzen 7 3700X nijak nebrzdí, nastavení 65 W ale ano.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední obrázek jen shrne reálné hodnoty frekvencí a chování dvou různých procesorů v praxi. Intel při plné zátěži startuje na frekvenci 5 GHz, tam se ale udrží dle specifikace jen několik sekund. Poté frekvence padá na takt 4,7 GHz a tam už zůstane, dokud chlazení udrží teplotu pod limitem procesoru. AMD také vystřelí frekvenci na 4,5 GHz, ovšem velice rychle začíná ztrácet a celkem brzy se ustálí na taktu kolem 4,3 GHz. V této hladině také vydrží do té doby, dokud chlazení dostačuje chladit pod limitem.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama