AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy  | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 8. 2019 18:00 115

Seznam kapitol

1. Uspěchané uvedení nebo záměr? 2. Základní pojmy (TDP, PPT, TDC, EDC, FIT) 3. Jak funguje Boost u Intelu 4. Boost u AMD
5. Měření spotřeby procesorů 6. Měření výkonu procesorů 7. Herní výkon procesorů 8. Závěr

Dnes se zaměříme na několik aspektů nových Ryzenů. Změříme výkon při fixním TDP dle oficiálních specifikací a podrobně si vysvětlíme jak funguje Boost. Také zhodnotíme aktuální situaci s BIOSy, dva měsíce po uvedení. AMD zařadilo zpátečku, a snižuje záměrně takty a tím i výkon.

Reklama

Závěr

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Když byly uvedené procesory Coffee Lake s osmi jádry a potom i deseti, začalo se dosti významně řešit, že jejich spotřeba je výrazně vyšší než papírové specifikace. Přišlo se na to, že Intel doporučil výrobcům desek navýšit limity Turbo Boostu, což samozřejmě vede k vyššímu výkonu. Řada webů pak ihned přinesla recenze s omezeným TDP těchto procesorů, aby ukázali, jak Intel šidí a zvyšuje výkon. Některé redakce od té doby také ignorují nastavení „Auto“ na základní desce a testují s ručně nastaveným limitem TDP (Core i9–9900K na 95 W). Například Computerbase.de to nijak netají.

Samozřejmě mne nepřekvapilo, že U Ryzenů 3000, kde AMD udělalo to samé, tento fakt tyto weby ignorují. K tomu je například u Ryzenu 7 3700X stejně velký procentuální pokles výkonu jako u Core i9-9900K. Mělo by se tedy měřit oběma firmám stejným metrem, jak říká staré přísloví.

Já jsem změřil čtyři procesory, jeden Intel a tři Ryzeny od AMD. Ty jsou aktuální, takže jsou jejich výsledky zajímavější. Omezením spotřeby na hodnotu ze specifikace nejvíc ztratí výkon Intel Core i9-9900K, konkrétně 7,5 procenta. U nižších modelů s nižší spotřebou to bude méně. U Ryzenů záleží na modelu a jeho TDP. S rozumně nastavenou hodnotu 105 W, kterou má Ryzen 7 3800X, je vliv snížení TDP velmi malý. Nejvíce je to znát u 65W modelu Ryzen 7 3700X. Tam očividně AMD limit podcenilo, a tak si pomohli právě nastavením vyššího PPT. Pokud by měl čip skutečně příkon 65 W, byl by jeho výkon o 7 procent nižší. Také šestijádro Ryzen 5 3600 se do 65 W nevejde a 5 procent výkonu při omezení ztrácí. Snížení limitu příkonu u všech procesorů ale nemá měřitelný vliv na herní výkon.

Pod vlivem těchto zjištění se nabízí otázka zda je správné měřit se sníženým TDP všechny procesory, tedy všechny budoucí Intely i AMD, nebo nadále používat režim „Auto“, který ale přidává výkon oběma.

Těžká odpověď. Pro jednu i druhou možnost najdeme pádné argumenty. Já to ale řešit nebudu, v každé další recenzi budou v grafech obě hodnoty. Tedy s hodnotou papírového TDP a v režimu „Auto“. Příští týden v recenzi Ryzenu 9 3900X tím začneme. U něj jsou tyto dvě hodnoty obzvlášť zajímavé.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení vybavení k testu děkujeme: ASUS Czech republic, Mironet a ADATA Europe

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama