AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy  | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 8. 2019 18:00 115

Seznam kapitol

1. Uspěchané uvedení nebo záměr? 2. Základní pojmy (TDP, PPT, TDC, EDC, FIT) 3. Jak funguje Boost u Intelu 4. Boost u AMD
5. Měření spotřeby procesorů 6. Měření výkonu procesorů 7. Herní výkon procesorů 8. Závěr

Dnes se zaměříme na několik aspektů nových Ryzenů. Změříme výkon při fixním TDP dle oficiálních specifikací a podrobně si vysvětlíme jak funguje Boost. Také zhodnotíme aktuální situaci s BIOSy, dva měsíce po uvedení. AMD zařadilo zpátečku, a snižuje záměrně takty a tím i výkon.

Reklama

Jak funguje Boost u Intelu a AMD

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Oba výrobci procesorů mají ohledně Boostu (Turbo Boost u Intelu) jedno společné, udávají ve specifikacích jen maximální a základní hodnotu. Intel uvádí přímo na své produktové stránce pro Core i9–9900K základní takt 3,6 GHz a Turbo 5,0 GHz pro jedno jádro (single core frequency). AMD to má podobné, poté co změnily popis produktu, je tam u Ryzenu 7 3800X základní frekvence 3,9 GHz a Boost pro jedno jádro (single core frequency) 4,5 GHz.

Funkce Boost pro jedno jádro je u obou výrobců také podobná, ne-li stejná. Zátěž jednoho vlákna zkrátka vybudí nejlepší jádro v CPU k maximální frekvenci daného CPU. Oba výrobci také pracují s kvalitou křemíku, kdy v CPU označí nejlepší jádro. Bohužel Windows tento fakt většinou ignorují, i když se výrobci snaží sebevíc pomocí ovladačů a aplikací, zařídit prioritu právě tomuto jádru. Zde rozdíl mezi Intelem a AMD není, ten nastane až v plné zátěži procesoru. Kdy jsou vytížená všechna jádra.

Boost u Intelu

Intel pracuje se dvěma limity spotřeby a jednou časovou proměnnou. Základní limit je PL1, který je v případě výkonného chlazení, které udrží CPU pod limitem tCaseMax, u procesoru Core i9–9900K 4,7 GHz a 165 W. Pokud máte chladič s výkonem 95 W a neudrží CPU v teplotních mezích, bude tato hodnota rovna 95 W. Frekvence poté spadne na 3,6–4,3 GHz. Druhá hodnota PL2 je krátkodobé Turbo, definované časem Tau. Zde je defaultní hodnota nastavená na 210 W. Čas by měl být osm sekund, ale dá se nastavit ručně v BIOSu.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

To ale hovoříme o defaultu desek, nikoliv defaultu procesoru dle specifikace. Ty by měly být PL1 = 95 W a PL2 = 120 W. Tyhle hodnoty si ale musíte nastavit ručně, od výrobců desek to nečekejte, ti schválně nastavují maximum. Intel a výrobci desek tedy, stejně jako na AMD, nastavují limit spotřeby výrazně výš, než je papírová specifikace procesoru. Podle tohoto rozhovoru na Anandtech se zástupcem Intelu jde ale o zcela legitimní nastavení. Procesory jsou pro něj v podstatě nastaveny z výroby, a nastavení PL1 na 165 W místo 95 W je v souladu se specifikacemi čipu.

Tabulka srovnává trojici nastavení, Intel Default jsou papírové specifikace, kdy je nastaveno 95 W a 120 W. Příkon procesoru je pak v reálu 105 W a frekvence v zátěži drží na 4,3 GHz. Pokles příkonu o 40 W znamená o 400 MHz nižší takty. S dobrým chlazením nespadne na základní takt, což je zajímavé zjištění. Základní deska Asus pak v režimu „Auto“ aplikuje hodnoty 165 W a 207 W. Frekvence pak drží na požadovaných 4,7 GHz při příkonu procesoru 145 W. Úplné vypnutí limitu spotřeby a času Turba už spotřebu ani frekvence dál nezvyšuje. Pro Core i9–9900K stačí hodnota PL1 = 165 W (reálně asi 145 W). Pak pojede procesor na plný výkon.

AMD Ryzen 3000: Výkon dle TDP, Boost a nové BIOSy 
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama