AMD Ryzen 5 2600X aneb vylepšený Zen+ v testu | Kapitola 16
Seznam kapitol
Dnešním dnem končí NDA na procesory AMD Ryzen druhé generace a v tomto článku se podíváme na nové modely AMD Ryzen 7 z řady 2000 s architekturou Zen+. I když se jedná o refresh původní architektury na vylepšeném výrobním procesu, nabízí zajímavý posun, který možná mnohé překvapí.
Spotřeba
Spotřebu neboli příkon jsem měřil pomocí wattmetru EMOS P5801, dále uváděný příkon je za celou sestavu s grafickou kartou ASUS GTX 1080 ROG Strix a deaktivaným iGPU procesoru. V OS jsem ponechal aktivovaný režim vysokého výkonu a v BIOSu dodatečnou úspornou funkci EPU deaktivoval, aby při zátěži příkon příliš neosciloval. Příkon jsem testoval v nečinném stavu, dále v zátěžovém testu aplikace OCCT zhruba po pěti minutovém zahřátí a při spuštěném x264 benchmarku.
V případě nečinnosti mají oba testované procesory stejnou spotřebu. Ta byla 3 W nižší oproti dříve naměřeným výsledkům AMD Ryzen 7 1700X předchozí generace – ale upozorňuji, že jde o spotřebu celé platformy, čili za naměřeným rozdílem může být i jiná základní deska. Ta může svou roli hrát i v zátěži, kde spotřeba Ryzenu 7 2700X vzrostla až o 55 W oproti jeho předchůdci. Také se ale výrazně posunula pracovní frekvence ve prospěch novým Ryzenům 2. generace.
Vyšší spotřeba procesorům Ryzen 5 2600X a Ryzen 7 2700X rozhodně neprospívá, při srovnání se spotřebou konkurenčního procesoru Intel Core i7-8700K. ALE... z testů je zřejmé, že procesory AMD mají v zátěžovém testu OCCT vyšší spotřebu než v benchmarku x264, zatímco u procesorů Intel je tento jev zcela opačný, pravděpodobně z důvodů optimalizace, a proto je tedy možné, že v jiných aplikacích, benchmarcích či hrách může být tento rozdíl spotřeby mezi Ryzeny 5 a 7 2. generace a procesorem Intel Core i7-8700K výrazně menší.