AMD Ryzen 9 5900X: Dvanáct jader Zen 3 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek AMD Ryzen 9 5900X: Dvanáct jader Zen 3 v testu

AMD Ryzen 9 5900X: Dvanáct jader Zen 3 v testu | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 11. 2020 19:00 125

Seznam kapitol

1. Čtvrtá generace ZEN překonává Intel 2. Změny architektury Zen 3 3. Frekvence Ryzen 9 5900X 4. Představení AMD Ryzen 9 5900X 5. Testovací systémy a specifikace
6. Měření aplikačního výkonu 7. Měření herního výkonu (1080p) 8. Spotřeba procesorů 9. Hodnocení a závěr

Po dlouhých letech, kdy vládl aplikačnímu i hernímu výkonu Intel, přichází výměna na nejvyšším postu. AMD Ryzen 5000 přichází dorazit Intel i v herním výkonu, což byla poslední bašta Core i9. Nakolik se mu to podaří?

Reklama

Spotřeba procesorů

AMD Ryzen 9 5900X: Dvanáct jader Zen 3 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Spotřebu měřím nyní jinak než dříve. Jelikož mají všechny moderní procesory vypracovanou metodu na hlídání všech svých elektrických veličin, jako je proud všemi obvody a napětí, které lze pomocí nástrojů monitorovat. Ono to souvisí s Boostem, který tyto údaje potřebuje velmi přesné. Rozhodl jsem se měřit spotřebu právě tímto způsobem.

Aplikace hwinfo dokáže velmi přesně sledovat hodnoty napětí a proudu procházejícím procesorem a vypočítat jeho spotřebu. Stačí jen zatížit CPU v jiné aplikaci a odečíst spotřebu v hwinfo. Měříme takhle čistě jen procesor bez vlivu kaskády a dalších obvodů. Na Wattmetru jen kontroluji poměrnou spotřebu, jestli to sedí. A sedí to perfektně. Jde nyní o velmi přesné měření spotřeby, což dříve neplatilo.

AMD Ryzen 9 5900X: Dvanáct jader Zen 3 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Reálná spotřeba čistě procesoru je v grafu. U procesorů AMD je to se spotřebou jednodušší než u Intelu, který má své hodnoty TDP nastavitelné v BIOSu až do maximálních limitů. U AMD je to složitější, a hlavně nejsou tak nenasytné jako Intel na 14 nm. Svůj limit PPT prostě nepřekračují, nebo jen o málo. Ryzen 9 5900X si řekne v zátěži o 152 W což je hodně daleko od jeho papírové specifikace 105 W, ale to už dávno víme. Jelikož má starší i novější model stejnou hodnotu PPT, je spotřeba stejná. Proti Intelu je spotřeba jako z jiné planety. Hlavně když si uvědomíme, že při této spotřebě má Ryzen 9 5900X o 17 % vyšší aplikační výkon.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama