AMD Ryzen 9 5900X: Dvanáct jader Zen 3 v testu | Kapitola 8
Seznam kapitol
Po dlouhých letech, kdy vládl aplikačnímu i hernímu výkonu Intel, přichází výměna na nejvyšším postu. AMD Ryzen 5000 přichází dorazit Intel i v herním výkonu, což byla poslední bašta Core i9. Nakolik se mu to podaří?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Spotřeba procesorů

Spotřebu měřím nyní jinak než dříve. Jelikož mají všechny moderní procesory vypracovanou metodu na hlídání všech svých elektrických veličin, jako je proud všemi obvody a napětí, které lze pomocí nástrojů monitorovat. Ono to souvisí s Boostem, který tyto údaje potřebuje velmi přesné. Rozhodl jsem se měřit spotřebu právě tímto způsobem.
Aplikace hwinfo dokáže velmi přesně sledovat hodnoty napětí a proudu procházejícím procesorem a vypočítat jeho spotřebu. Stačí jen zatížit CPU v jiné aplikaci a odečíst spotřebu v hwinfo. Měříme takhle čistě jen procesor bez vlivu kaskády a dalších obvodů. Na Wattmetru jen kontroluji poměrnou spotřebu, jestli to sedí. A sedí to perfektně. Jde nyní o velmi přesné měření spotřeby, což dříve neplatilo.

Reálná spotřeba čistě procesoru je v grafu. U procesorů AMD je to se spotřebou jednodušší než u Intelu, který má své hodnoty TDP nastavitelné v BIOSu až do maximálních limitů. U AMD je to složitější, a hlavně nejsou tak nenasytné jako Intel na 14 nm. Svůj limit PPT prostě nepřekračují, nebo jen o málo. Ryzen 9 5900X si řekne v zátěži o 152 W což je hodně daleko od jeho papírové specifikace 105 W, ale to už dávno víme. Jelikož má starší i novější model stejnou hodnotu PPT, je spotřeba stejná. Proti Intelu je spotřeba jako z jiné planety. Hlavně když si uvědomíme, že při této spotřebě má Ryzen 9 5900X o 17 % vyšší aplikační výkon.