Apple: Už jenom lifestyle?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Apple: Už jenom lifestyle?

Apple: Už jenom lifestyle? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 9. 2017 03:00 152

Seznam kapitol

1. Apple je jiný 2. Hodinky potřetí 3. iPhone a TV: jenom evoluce 4. X
5. Vylepšená realita 6. Až příliš čisté 7. Apple lifestyle

Poslední keynote Apple byla pozoruhodná v tom, v jakém pořadí vyjevila inovace: Nový kampus, nové obchody, které už nejsou jen obchody, ale mění se v magická a kreativní místa setkávání a výuky, hodinky a až na konci se objevil technologicky nejrevolučnější iPhone X. Je vážně důležitější vzled obchodů než technologické koncepty a inovace?

Reklama

Za pozdního Jobse jsem chápal jistou nemilosrdnost, se kterou se odstraňovaly nadbytečné věci, ale nemůžu se zbavit pocitu, že už jsme nějak minuli ten bod, kdy všemu dominovala hardwarová excelence a dnes už se pouze mechanicky následuje ideologie minimalismu.

Apple: Už jenom lifestyle?
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes... je to jiné. Dnes dominuje design, stylové reklamy, vyvolávající náladu, že patříte k těm horním pěti procentům lepších lidí se vším, co k tomu patří. Už ten koncept, že půjdete tvořit do sdíleného stylového prostoru, mi přijde celkem na hlavu.

Apple: Už jenom lifestyle?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nevím, jak to opravdu funguje u generace mileniálů, která se přinejmenším tváří, že se jí nejlíp pracuje v designové verzi kolaborativního prostoru, připomínajícího mateřskou školku s volnou nabídkou organických džusů.

Apple: Už jenom lifestyle?
i Zdroj: PCTuning.cz

Většina lidí, kteří doopravdy tvoří, se spíš zavřou doma v kumbále, nasadí si sluchátka a dají si cokoliv, co jim pomůže odpoutat se od reality a dostat se do tvořivého flow.

Jsou to solitéři, ne exhibicionisté, co mají potřebu sdílet svoji práci dřív, než ji doopravdy chtějí sdílet. Jsou to pragmatici, kteří chtějí, aby jejich hardware a služby fungovaly přesně tak, jak to potřebují. Po ně je důležitá podstata, nikoliv design. Mám několik umělecky založených kamarádek, jejichž byty jsou pravidelně doslova zasrané od barev a od hlíny. Dokonalá antiteze sterilního designového minimalismu Apple.

S každým dalším rokem ve mě roste pocit, že Apple přestává být firmou pro lidi, kteří tvoří, a stává se firmou pro lidi, kteří se tváří, že tvoří.

Apple: Už jenom lifestyle?
i Zdroj: PCTuning.cz

Že nejde o to, že píšete román, ale o to, že všichni vědí, že chodíte do kavárny, ve které vypadáte, že píšete román – a popíjíte u toho organické kafíčko z udržitelných farem. Že to je klubová záležitost, klub lidí, kteří se tváří, že tvoří. Že to je místo, které se mění ve svoje vlastní muzeum.

Apple: Už jenom lifestyle?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nelíbí se mi tahle „lifestylová“ verze Apple, která tak skvěle pasuje k časopisům o životním stylu. Stýská se mi po Wozniakovu Apple, který představoval opravdovou technologickou revoluci, dokonce i po pozdně jobsovském Apple, který preferoval technologická rozhodnutí nad designovými. Ta jiskra pořád nevyhasla, pořád tam je, první neuroakcelerátor v mobilním zařízení mě naplňuje nadějí.

Chápu, že věci od Apple skvěle vypadají v reklamách a na stránkách lifestylových časopisů. Ale nemělo by to být o tom, aby vypadaly skvěle, ale aby skvěle sloužily. Méně magie, více pragmatismu!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama