
Astra Linux: rylýz Orjol – jaký je ruský „národní“ operační systém | Kapitola 2
Seznam kapitol
Zvědavost mě dohnala až ke snaze podívat se na Ruský národní systém. Stáhl jsem Astra Linux, který je prý doporučovaný pro ruskou armádu a státní instituce. Lehce se na ten zázrak koukneme.
Přihlašovací obrazovka se mi líbí. zajímavý vzhled.

Ovšem dále by to mohlo být lepší. Pracovní prostředí se nazývá Fly. Podle vzhledu vypadá že bylo vytvořeno s cílem připomínat tak trochu Windows XP. Ovšem výsledek je podivný. Podívám se jak vypadá nastavení.




Základní program s rozcestníkem pro jednotlivá nastavení je přehledný a celkem dobrý. Ovšem přehlednost samotných nastavení hodně pokulhává. Prostě zmatek nad zmatek. Navíc jsem objevil kopírované věci, které se ani nesnažili více uschovat a přepsat. Nastavení momentálně nechám být, abych si prohlédl základní vzhled. Na závěr jej zkusím trochu upravit.
Nyní na ploše otevřu tento počítač a podívám se na správce souborů. Na první pohled celkem ujde.

Velmi připomíná správce z Windows XP. Je zde možnost použití dvou panelů se zobrazením obsahu adresářů vedle sebe.
Dále procházím menu a zjišťuji, jaké program zde jsou v základu. Kancelář zde zastupuje Libre Office. Editor Textů je Kate. Prohlížení webu zajišťuje Firefox a na emaily zde je Thunderbird. Stahovat přes torrent je možno pomocí qBittorrent. Pro grafiku zde je k dispozici větší výběr programu, především: Gwenview, Gimp, Inkscape, KolourPaint, Blender. Hudbu a video je možno přehrát a zpracovat především v: Clementine, VLC, Audacity. V základu zajímavý výběr.

Přizpůsobení prostředí je částečné. Některé ikony jsou v souladu s tématem prostředí, jiné původní.
V sekci systém jsou některé zajímavé programy, které mají usnadnit život správcům, již přecházejí z Windows. Funkčnost netestována, ale vše působí umělým dojmem pro snahu maximálně kopírovat Windows.

Verze aplikací jsou vesměs starší. Aktualizace se pravděpodobně moc neřeší. Při aktualizaci po instalaci se stahovalo pouze pět aktualizací.
Správa balíčků je převzata z Debianu. K dispozici je ovšem velmi malý počet balíčků. Méně než 15 000. Chybí i známe aplikace. Například Digikam není obsažen. Chování terminálu je standardní a základní příkazy fungují podle linuxového standardu.
Stabilita ve VirtualBoxu je slabší. I v krátkém čase tohoto testování mi systém několikrát nastartoval až na restart. Též zde byl případ zmrznutí při přihlášení.
A slibovaná úprava vzhledu. Nijak velká nabídka možností. Něco jsem vyzkoušel a snažil se o maximální a přitom použitelnou změnu. Výsledek je na screenshotu.

To byla malá odbočka do velmi exotické sféry, kam mě zavedla má zvědavost. Příliš do hloubky jsem systém nepitval. Zaznamenal jsem problémy s instalací dodatkového softwaru kvůli nedostatečnému datovému spojení na repozitáře. Instalace balíčků mrzla, nebo se stahovalo velmi pomalu, rychlostí menší než 100 kb/s. Každopádně tohle nevypadá jako něco vhodného pro armádu. A bůh ví, oč to bude u komerční verze lepší.