Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 2. 2016 06:00 14

Seznam kapitol

1. Voda v notebooku 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus GX700VO – hardware I. (CPU, GPU) 4. Asus GX700VO – Chlazení notebooku 5. Asus GX700VO – Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software 7. Zpracování, konektory a repro
8. Klávesnice, teploty a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i7-6820HK) 10. Testy herního výkonu (GTX 980) 11. Přetaktování GPU a CPU 12. Galerie notebooku 13. Závěr

Dnes si ukážeme finální prodejní verzi prvního, sériově vyráběného herního notebooku chlazeného vodou. Nabízí extrémní herní výkon GeForce GTX 980, který je navíc tichý i v maximální herní zátěži. Žádný herní notebook této kategorie není a nikdy nebyl takhle tichý. Aby také ne, za 120 000 Kč s daní.

Reklama

Závěr

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus to tentokrát nebude mít v závěru lehké. Musím totiž srovnávat s nejvýkonnějším notebookem planety, Eurocom Sky X9, který jsem testoval nedávno. Cena je totiž podobná, Eurocom je o 13 tisíc korun levnější. Ten je osazen desktopovým CPU Core i7-6700K a GeForce GTX 980. Výkon herní i aplikační je maximální, rychleji to zkrátka dnes nejde. Počítač je ale hlučný, těžký s bídnou výdrží na baterii a ne moc designově hezký. Nabízí také možnost upgradu komponent (CPU, GPU, MEM, SSD) a hlavně prostor pro čtyři disky. S tímhle vším se musí Asus poprat, jelikož srovnání ceny jasně velí k přímému porovnání.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava notebooku je skvělá. Zpracování je exkluzivní, včetně kovového šasí. Klávesnice je jasně to nejlepší, co lze u notebooku mít, stejně tak touchpad a podsvícení. Dojem kazí jen vrzající tlačítko touchpadu. Reproduktory jsou horší, mohly by být hlasitější, ale zvuk není nijak špatný – spíše naopak je celkem čistý. Postrádám jedině subwoofer, který bych u takhle drahého stroje čekal. Spotřeba v klidu je zbytečně vysoká, výrobce si mohl s nastavením lépe pohrát, procesor jede na dost vysokém napětí. Takový Nvidia Optimus by jistě hodně pomohl. Výdrž baterie je obstojná, proti Eurocomu vydrží minimálně o hodinu více při běžné práci a o půl hodiny u hraní. Baterii lze snadno vyměnit, což je bezesporu výhoda.

Komponenty

Asus neosadil desktopový procesor a mohlo by se zdát, že tím uspoří energii. Bohužel Core i7-6820HK jede na tak vysokých napětích, že je spotřeba stejná jako u Eurocom s desktopovým Core i7-6700K. Navíc je taktování v BIOSu nepřístupné, tedy není možnost výkon dále navýšit. Kapacita pamětí 32 GB je více než dostatečná, zde není co vytknout. Výrobce osadil High-end moduly Apacer NOX s taktem 2400 MHz (2800 MHz). Upgrade na 64 GB je možný.

Systémový disk SSD je bomba, je osazena dvojice ultra výkonných disků Samsung SM951. Osazena je nejvýkonnější NVMe verze, byť s menší kapacitou 256 GB. Výkon tohoto RAID pole je neskutečný. Bohužel dva malé disky jsou problém, jelikož v počítači nezbývá žádný další port pro další disk. 512 GB je pro herní počítač málo, chtělo by to minimálně dvojnásobek. První věc, co bude muset majitel udělat, je změnit diskovou konfiguraci, a to ho bude stát nemalé peníze.

GeForce GTX 980 je extrémně výkonný grafický čip. Společně s 8 GB paměti nabízí vyšší výkon než referenční GeForce GTX 980 v desktopu. Mobilní grafika překonala poprvé ekvivalent v desktopu! Proti GeForce GTX 980M nabízí skoro o 40 procent vyšší výkon ve hrách i benchmarcích. To je brutální výsledek, který nemá obdoby. Při srovnání s herním výkonem Eurocom Sky X9 je výkon Asus o dvě procenta nižší, což nestojí za řeč. S klidem mohu říci, že herní výkon obou strojů je shodně vyrovnaný, i přes jiný procesor.

Věc, kvůli které si tento počítač koupíte, je vodní chlazení. Příplatek za něj je 20 000 Kč, jelikož samostatně tento stroj vyjde v ČR na 99 000 Kč s DPH. A pokud si ho koupíte, musíte jej používat, jinak koupě nemá smysl. Vodní kit ochladí grafiku i procesor o nějakých 10–15 °C, což se může zdát málo. Hlavní je ale hlučnost, připojením vody totiž získáte nejtišší a nejvýkonnější herní notebook na trhu. Čerpadlo slyšet není, jen ventilátory radiátorů. I v noci jsem si hry užíval, hlučnost je opravdu hodně nízká.

Osobní názor

Tento stroj má dvě hlavní výhody. První je samozřejmě výkon srovnatelný s nejvýkonnějším notebookem na světě, ten je jen o pár procent nižší. Druhý je hlučnost, která takový výkon obvykle provází. Vodní chlazení totiž dokáže tento výkon „ukočírovat“ při rozumné hladině hlučnosti a výsledkem je nejtišší výkonný herní notebook, který jsem měl v testu. Také design je skvělý, zpracování a výbava stroje. Ovšem jsou zde i problémy.

První je místo – pro vodní kit potřebujete více místa než pro samotný notebook, a přenášet jej spolu s počítačem je peklo. Výrobce sice přibalil v ceně kufr, ale i tak je to maso. Další problém je chladící medium, které se může časem ztratit a bude nutné jej doplnit, což nemusí být v ČR úplně snadné. Vrzající tlačítko touchpadu je pak jen maličkost.

Největší bolístka je standardní kapacita disků. Výkon RAID pole je brutální, velikost 512 GB je ale malá. Pokud by počítač měl alespoň jeden další M.2 nebo SATA, není problém. Ale takto dva jediné diskové porty zabrala dvě SSD a je konec. Verze počítače se dvěma 512GB disky se v ČR neprodává, uživatel si bude muset pomoci sám. Také cena může být pro mnohé doslova šok, za takovou částku lze mít desktop s výrazně vyšším výkonem (ještě zbude i na nějaký výkonnější notebook na cesty). Můžete namítnout, že desktop a notebook je rozdíl, ale to není případ tohoto stroje. Monstrum s vodní stanicí je spíše herní desktop než notebook, i když jde přenášet i bez ní. i Tak ale oceňuji, že se Asus do podobného stroje pustil, do budoucna může nabídnou tiše třeba i SLI a výrazně výkonnější kreace.

i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti Mironet

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce uděluje stříbrnou hvězdu za inovativní chlazení a gigantický herní výkon s tichým chlazením

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama