Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 2. 2016 06:00 14

Seznam kapitol

1. Voda v notebooku 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus GX700VO – hardware I. (CPU, GPU) 4. Asus GX700VO – Chlazení notebooku 5. Asus GX700VO – Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software 7. Zpracování, konektory a repro
8. Klávesnice, teploty a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i7-6820HK) 10. Testy herního výkonu (GTX 980) 11. Přetaktování GPU a CPU 12. Galerie notebooku 13. Závěr

Dnes si ukážeme finální prodejní verzi prvního, sériově vyráběného herního notebooku chlazeného vodou. Nabízí extrémní herní výkon GeForce GTX 980, který je navíc tichý i v maximální herní zátěži. Žádný herní notebook této kategorie není a nikdy nebyl takhle tichý. Aby také ne, za 120 000 Kč s daní.

Reklama

Klávesnice, teploty a výdrž baterie

Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí "velké" mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru, je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře.

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz

Problém jsem měl s touchpadem, respektive s tlačítky na něm. Levé tlačítko mi přišlo nějaké "vyklepané" a chrastící, vrzající. Stisk byl hlučnější než u pravého, a byl hlubší. Možná je to záměr, ale spíše to tipuji na chybu kusu. Chrastící tlačítko nemají touchpady ani na nejlevnějších noteboocích. Také umístění touchpadu vlevo znesnadňuje dosah numerického bloku, ale to je problém velké většiny herních, velkých notebooků..

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz

Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje není možné zvolit si barvu z barevné škály, což je škoda. Svítí pouze červeně. Lze jej i snadno vypnout. Snad jen intenzita podsvícení by mohla více kroků k nastavení, v noci bych uvítal nižší jas a ve dne naopak vyšší než je nabízený.

Chlazení

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz

Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Dvě nejžhavější komponenty (CPU a GPU) jsou vybaveny bloky s heat-pipe jež vedou teplo do bloku se žebry umístěných u ventilátoru před výdechy v šasí. Stejně tak chlazení PCH a napájecí kaskády CPU. Systém je dvoucestný, tedy má každá komponenta svůj chladící blok a heat-pipe. To celé pak spojuje uprostřed přiletovaný vodní blok, který je možné chladit vodou z externí vodní stanice. Počítač lze ale provozovat solidně i bez něj. Není k tomu ale důvod, když vodní dok je k dispozici.

Pokud budete pracovat v systému, nikoliv hrát, je počítač ultra tichý i bez vodního doku. Ventilátory se točí pomalu a velice tiše. GPU i CPU lze chladit efektivně a tiše. Pokud připojíte vodu, při běžné práci se hlučnost nijak nezvýší. Čerpadlo ani ventilátory nejsou slyšet. V případě hraní na maximum, třeba Crysis 3, už o počítači budete vědět. V podstatě nemá smysl jej provozovat bez vody, ale i tak není hlučnost nijak vysoká. Ventilátory se točí, budete o nich vědět, ale nejsou nijak zásadně rušivé ani v noci. Pokud připojíte vodu, uslyšíte tah ventilátorů z radiátorů, ale hlučnost je nízká, jak už jsem zmínil dříve, nejnižší ze všech High-end počítačů, které jsem testoval.

Teplota GPU

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Začněme průběhem bez vodního chlazení. GPU mělo v klidu teplotu 40 °C a CPU 43 °C. Grafická karta se zahřála na průměrných 69 °C, kdy pracovala na frekvenci 1060–1090 MHz. Procesor se zahřál v průměru na 80 °C. Nejsou to špatné výsledky na podobně výkonný stroj, s vodou je to ale o poznání lepší. Základní teploty CPU a GPU byla 28 a 29 °C. Grafické jádro pracovalo na 1228 MHz při teplotě maximálně 59 °C. Což znamená, o deset stupňů lepší teploty, a vyšší výkon díky o 140 MHz vyššímu taktu. Procesor a jeho teplota byla podobná prvnímu případu, u Skylake se vodník mnoho neuplatní (to už víme i z testu vodního chlazení). Teplota klesla na 70 °C, tedy také zhruba o deset stupňů.

Teplota při dlouhém hraní bez vody
i Zdroj: PCTuning.cz
Teplota při dlouhém hraní bez vody

Hraní s vodním chlazením
i Zdroj: PCTuning.cz
Hraní s vodním chlazením

Teplota CPU

V klidu byla teplota procesorových jader 39–52 °C. Nižší u vody, vyšší bez ní. V intenzivní zátěži programem OCCT vystoupala teplota CPU bez vodního chlazení na 85–90 °C. Po připojení vodního doku, klesla teplota na 75–80 °C. Tedy opět asi o deset stupňů jako v případě hraní her.

Notebook v OCCT pracující bez vody
i Zdroj: PCTuning.cz
Notebook v OCCT pracující bez vody

OCCT test a teplota CPU při vodním chlazení
i Zdroj: PCTuning.cz
OCCT test a teplota CPU při vodním chlazení

Baterie a výdrž

Asus GX700 – vodou chlazený, brutální herní notebook
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebook je vybaven 93Wh (8240 mAh) šesti-článkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 3 kg a disponuje výkonem 330W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 2 hodinu a 40 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 720p. Počítač vydržel něco kolem 2 hodiny a 20 minut. Při plném hraní nového Tomb Raider, vydržel notebook jet kolem 1 hodiny a 40 minut. Výsledky jsou celkem dobré, výrazně lepší než u minule testovaného Eurocom X9 Sky.

Dva zdroje, každý pro jiný účel

Štítky zdrojů

Spotřeba

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velké rozlišení displeje si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 45 W!. To je spotřeba, jako mají dnes v klidu a lehké práci desktopové stroje se Skylake nebo Haswell. Je dosti vysoká, dokonce o pár wattů vyšší než u minule testovaného Eurocom X9 Sky s desktopovým Core i7-6700K. To dělá to vysoké napětí procesoru.

Při testu 3D Mark Extreme pak spotřeba kolísala někde mezi 180–280 W. Při hraní Crysis 3 a dalších her jsem naměřil maximální spotřebu kolem 305 W. To je regulérně spotřeba High-end desktopu s výkonnou grafikou a procesorem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama