asus-matrix-serie-radeony-jak-maji-byt
Hardware Článek Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Asus Matrix série - Radeony jak mají být | Kapitola 10

Mirek Kočí

Mirek Kočí

4. 3. 2009 06:00 55

Seznam kapitol

1. Úvod - klenot mezi kartami 2. iTracker: chytřejší než ostatní 3. Přetaktování 4. Testovací sestava 5. Testovací hry a metodika
6. Far Cry 2 7. 3DMark Vantage 8. Crysis Warhead 9. S.T.A.L.K.E.R.  Clear Sky 10. Shrnutí výkonu a závěr

Před nějakou dobou uvedl ASUS na trh sérii grafických karet označených "Matrix". První modely byly postavené na jádrech G94 a G92, jednalo se o modely GeForce 9600 GT a GeForce 9800 GT. Tuto sérii karet výrobce rozšiřuje i dalšími dvěma modely z konkurenčního tábora. Dnes si představíme Radeon HD 4850 a HD 4870 z této řady. Díky použití lepšího chlazení a pokročilých funkcí na zvyšování napětí jsou obě nové karty jsou vhodné především pro přetaktování.

Reklama
Reklama

Po sérii grafů se podívejme na výsledky v přehlednější formě. Prohlédnout si je můžete v následující shrnující tabulce:

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

O tom, že se lídrem stane a bude Radeon HD 4870 nebylo pochyb. Po přetaktování také tato karta nemá ve svém výkonu téměř žádnou konkurenci. Zde s ní mohou soupeřil leda už jen karty s jádrem G200. Velice pěkných výsledků dosahoval také přetaktovaný Radeon HD 4850, který byl pro mě velikým překvapením a byl jsem z jeho výkonu doslova nadšen.

Závěr a hodnocení

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Výkon a možnosti přetaktování obou karet již známe, tedy si pojďme oba produkty zhodnotit. Zpracování karet, chlazení a kompletní příslušenství je perfektní. Za svoje peníze dostává zákazník opravdu adekvátní produkt bez kompromisů. Zpočátku jsem měl k oběma kartám jistou nedůvěru, jako ke každé speciální edici. Ty totiž často bývají v některých klíčových vlastnostech ošizené, v tomto případě to ale neplatí. Výkon a možnosti přetaktování mne totiž doslova nadchly, a používání nástroje iTracker mne uchvátilo a velmi bavilo.

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Pokud se rozhodnete sáhnou hlouběji do kapsy a pořídíte si jednu z těchto karet, budete jistě spokojeni. Radeon HD 4870 pořídíte za 7000 Kč s DPH a Radeon HD 4850 za 5000 Kč s DPH. Ano, cena obou je proti běžným edicí značně vyšší, v možnostech ladění a přetaktování se ale investice nezdá zase tak extrémní. Když k tomu připočteme zcela tichý 2D režim, už v základu vysoký výkon a softwarový nástroj iTracker, jde určitě o zajímavé řešení. Škoda jen, že karta Radeon HD 4870 nepřišla na trh s 1 GB paměti, osazených 512 MB je dnes již opravdové minimum.

Výhody:
Tiché a účinné chlazení ve 2D
Možnost vysokého přetaktování, aplikace iTracker - regulace napětí, otáček a tvorba profilů
Vysoký výkon i bez přetaktování.

Nevýhody:
Vysoká cena karet
Pouze 512 MB paměti
V zátěži o kartě budete vědět i přes kvalitní chlazení.

Za půjčení karet ze série Matrix děkujeme ASUS Computer CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning