asus-matrix-serie-radeony-jak-maji-byt
Hardware Článek Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Asus Matrix série - Radeony jak mají být | Kapitola 2

Mirek Kočí

Mirek Kočí

4. 3. 2009 06:00 55

Seznam kapitol

1. Úvod - klenot mezi kartami 2. iTracker: chytřejší než ostatní 3. Přetaktování 4. Testovací sestava 5. Testovací hry a metodika
6. Far Cry 2 7. 3DMark Vantage 8. Crysis Warhead 9. S.T.A.L.K.E.R.  Clear Sky 10. Shrnutí výkonu a závěr

Před nějakou dobou uvedl ASUS na trh sérii grafických karet označených "Matrix". První modely byly postavené na jádrech G94 a G92, jednalo se o modely GeForce 9600 GT a GeForce 9800 GT. Tuto sérii karet výrobce rozšiřuje i dalšími dvěma modely z konkurenčního tábora. Dnes si představíme Radeon HD 4850 a HD 4870 z této řady. Díky použití lepšího chlazení a pokročilých funkcí na zvyšování napětí jsou obě nové karty jsou vhodné především pro přetaktování.

Reklama
Reklama

Na úvod je nutné říci, že nic z následujících funkcí by nefungovalo, kdyby nebyl na kartě umístěn speciální ovladač - hardwarový čip Super Hybrid Engine. Ten v prvé řadě monitoruje všechny veličiny karty a stará se o její funkčnost. Tento čip nám umožňuje mít tichou kartu a vysoké možnosti přetaktování se zvyšováním napětí jádra.

Po vložení CD do mechaniky proběhne bezproblémová instalace a poté Vás překvapí příjemné grafické prostředí. To nenadchne ani neurazí a je spíše takovým bonusem navíc. iTracker je komplexní nástroj. Umí již takřka vše a bude Vám prodlouženou rukou, kterou můžete Vašeho Radeona učit všem možným i nemožným kouskům. Dokáže totiž grafickou kartu nejen přetaktovat, ale nabízí i monitorování teploty, vytváření profilů, regulaci ventilátoru, informace o spotřebě karty a další. Všechny informace se dozvíte po několika kliknutích myší a rozhodně se v iTrackeru neztratíte. A o kom, že to vlastně celou dobu mluvíme?

 Nastavení intervalu logování opravdu už nemůže být jednodušší.
 Nastavení intervalu logování opravdu už nemůže být jednodušší.

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Přetaktování probíhá pomocí táhel, hodnoty poté uložíte pouhým kliknutím.

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Otáčky ventilátoru můžete nastavit na fixní hodnotu, případně budou vzrůstat v návaznosti na teplotě GPU. V případě, že nevyužijete možnost nastavení ručně, karta bude fungovat v automatickém režimu. To znamená, že jádro a speciální čip na kartě monitorují zatížení a podle něj regulují ventilátor.

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Nadefinování vlastního profilu není také žádný oříšek. My jsme profil nazvali příznačně PCTuning.cz

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

Asus Matrix série - Radeony jak mají být

iTracker toho umí opravdu hodně a většině z Vás bude jistě vyhovovat. Nenabízí sice takové možnosti jako oblíbený a mocný nástroj RivaTuner, ale to se od něho ani nečeká. Naopak proti němu nabízí podstatně konfortnější rozhraní, kde všechny operace zvládne i laik. Navíc je tato utilita doslova nutnost pro grafické akcelerátory ze série Matrix, po jeho nainstalování Radeony teprve ožívají. Pokud se nechcete pouštět do přetaktování, vystačíte si jistě s předdefinovanými profily Power Saving (pro 2D prostředí), Optimized, Gaming. My jsme se s tím samozřejmě ale nespokojili a pokusili jsme se frekvence navýšit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning