ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED
Článek ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

Petr Diviš

Petr Diviš

5. 2. 2018 03:00 25

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design, ergonomie a možnosti připojení 4. OSD nabídka – možnosti nastavení
5. Barvy, pozorovací úhly a podsvícení 6. Hry a odezva při 60, 120 a 165Hz 7. Hry a odezva v režimu ULMB a G-SYNC 8. Závěr – hodnocení

V dnešní době jsou herní monitory běžně osazovány panely IPS a VA typu. I přesto se na trhu vyskytují stále TN panely, nabízející nejrychlejší odezvu. ASUS nám na test zapůjčil jeden z nejnovějších TN monitorů. Model ROG Swift PG27VQ obsahuje 165Hz elektroniku s G-SYNC, rozlišení 2560×1440 a design vylepšuje RGB AURA SYNC.

Reklama
Reklama
ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

Od ASUS PG27VQ jsem neočekával žádné velké zázraky v kvalitě obrazu kvůli TN panelu. Největší zajímavostí měl být hlavně RGB LED „tuning“ zadního krytu.  V dnešní době prostě RGB LED musí mít každá správná „Gaming“ část vašeho PC. V čem je dobré, když PC vypadá jak kolotoč a nebo vánoční stromeček s barevnýma svíčkama od vietnamců, netuším. Je to ale trend této doby a ASUS tak doplnil i své monitory o prvek RGB LED. Nejvíce mě potěšilo, že tento prvek nijak obraz neruší.

V důležitějších obrazových vlastnostech je na tom ale monitor PG27VQ tak trochu smíšeně. Odezva je opravdu dokonalá a jedná se jednoznačně o nejrychlejší monitor, jaký jsem zatím měl na stole. Stíhá bez jakýchkoliv chyb vykreslovat 165Hz frekvenci. To znamená, že odezva musí být nižší než 6 ms. O něčem takovém si rádoby herní VA panely, které se v poslední době objevují v herních monitorech, mohou nechat jenom zdát. Dříve testovaný VA 1ms Samsung nás o tom mohl přesvědčit.

Díky tomu je ASUS jako z jiné dimenze. Pouze se obloukem vyhněte režimu Overdrive Extreme – ten odezvu zhoršuje kvůli silnému inverznímu ghostingu. Také ULMB režim není nejvhodnější pro delší hraní kvůli nízké frekvenci blikání. Funguje jen maximálně do 120 Hz. Naopak s G-SYNC byla odezva i plynulost dokonalá – doporučuji takto monitor provozovat, na to je primárně stavěn.

S barvami to ale je horší. Monitor sice téměř pokrývá sRGB gamut, ale to v době Quantum Dot panelů už to není ono. Ani tovární nastavení barev není ideální a tak je nutné si trochu hrát i s nastavením barev. Větší zlo jsou ale u TN pozorovací úhly. Hlavně ten vertikální je stejně slabý jako u všech ostatních TN, a tak při hraní tmavších her budete trpět.

Největší šok je ale při pohledu na cenu monitoru. PG27VQ je sice na trhu zatím krátce, ale v době dokončení recenze jej pár e-shopů nabízí za ceny od 22 000 Kč. V zahraničí je nejčastěji vyhledatelná cena 799 dolarů. Takže naše česká cena odpovídá. To je šílené, když i samotný ASUS za nižší cenu nabízí špičkový IPS, 165Hz, G-SYNC / ULMB, monitor PG279Q. Tedy monitor s lepším panelem a jen mírně horší odezvou. Je sice bez zakřivení a RGB LED, ale to asi oceníte méně než lepší pozorovací úhly a barvy.

Zda model PG27VQ ocenit PCtuning medailí, jsem dlouho váhal, protože minimálně za luxusní odezvu by si jí zasloužil. Vzhledem k uvedené ceně, která defakto přesahuje IPS model PG279Q, vyhází z této recenze pouze z doporučením k nákupu, pokud je vaší jedinou prioritou u PC monitoru odezva. V takovém případě PG27VQ vykoná svoji službu dokonale. Pokud ale u her vyžadujete i  slušný pozorovací úhel a barvy, bude například zmíněný PG279Q pro vás lepší volbou.

ASUS ROG PG27VQ: zakřivené TN s G-SYNC a RGB LED

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning