Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 12. 2014 03:00 30

Seznam kapitol

1. Poseidon podruhé... 2. Představení karty – vlastnosti a funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava 6. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven 7. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3
8. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 9. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro Last Light, Tomb Raider 10. Shrnutí výkonu 11. Spotřeba a teploty 12. Přetaktování 13. Závěr

Od uvedení GeForce GTX 980 se na trh dostala řada modelů mnoha výrobců. Jedny z nejatraktivnějších má v nabídce Asus. Kromě nejvyššího modelu Matrix je to také hybridní model Poseidon, který nabízí možnost chlazení vzduchem i připojení k vodnímu okruhu hned po vybalení. Ale i bez vodníka si karta vede skvěle.

Reklama

Poseidon podruhé...

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

GeForce GTX 980 je na trhu tři měsíce a představuje jasnou volbu hráčů. Architektura Maxwell nabízí vysoký výkon s významně nižší spotřebou než nabízí starší karty architektury Kepler nebo konkurence. I zarytí fandové AMD mnohdy „vyměkli“ a výkon High-endu se spotřebou střední třídy je oslovil.

Není divu, GeForce GTX 980 je dobrou volbou, i díky relativně solidní ceně. Většinu GeForce GTX 980 pořídíte levněji než GeForce GTX 780 Ti. I když je GTX 980 spíše nástupcem GeForce GTX 680, tedy vyšší střední třídy (vydávané kdysi za highend), umí to výkonem natřít i ultimátním Keplerům s jádrem GK110 (Titan, Titan Black). GeForce GTX 980 má na současném trhu nejatraktivnější výkonné GPU, ovšem ne každý je ochotný tolik utratit za grafickou kartu – při ceně kolem patnácti tisíc není zrovna levná. Doby, kdy nebyly ani karty se špičkovým výkonem zase tak drahé, už jsou dávno pryč a jen tak se nevrátí. Připomínám, že Radeon R9 290X stál na jaře stejně, tedy těsně pod patnáct tisíc.

I když je testovaný model nový, jeho koncepci známe celkem důvěrně z dřívějších recenzí. Karta s GeForce GTX 980 je druhým modelem v řadě s označením „Poseidon“. První model s GTX 780 byl uveden v krapet nešťastnou dobu a zcela zapadl. Vyšel totiž ve chvíli, kdy na trh dorazila významně výkonnější GeForce GTX 780 Ti a svou cenu si neobhájil. Tentokrát ale pozici GTX 980 jako jedničky možná ještě dlouho nic neohrozí, šance na úspěch je vyšší. Karta samotná není ani tak zajímavá vyššími frekvencemi, ale hlavně chladičem. Ten je totiž hybridní. Kartu lze chladit vzduchem, vodou, nebo obojím současně. Výrobce kartu vybavil vodním blokem, takže už žádný nemusíte dokupovat, stačí jen připojit hadice a vše je hotové.

Karta samotná těží hlavně z vlastností jádra GM204 a jeho výhod. Může si dovolit vysoké frekvence, včetně taktování. To vše při provozních vlastnostech, jaké jsme v High-endu dosud nevídali. Pokud připojíte vodu, můžete dosáhnout ještě výrazně nižších teplot a zcela tichého chodu. To vše je ale vykoupeno celkem vysokou cenou. Asus vyrábí prémiové produkty, které bývají převážně dražší než u konkurenčních výrobců. Tentokrát je ale rozdíl ceny vůči běžnému modelu možná až moc vysoký. Ale posouzení nechám na vás, vše podstatné, co k tomu budete potřebovat, včetně opravdu pěkného taktování, se dozvíte v článku dále.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama