Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu
Hardware Článek Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 12. 2014 03:00 30

Seznam kapitol

1. Poseidon podruhé... 2. Představení karty – vlastnosti a funkce 3. Představení karty – balení karty, detaily, chlazení 4. Pohled do nitra karty 5. Specifikace a Testovací sestava 6. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven 7. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3
8. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 9. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro Last Light, Tomb Raider 10. Shrnutí výkonu 11. Spotřeba a teploty 12. Přetaktování 13. Závěr

Od uvedení GeForce GTX 980 se na trh dostala řada modelů mnoha výrobců. Jedny z nejatraktivnějších má v nabídce Asus. Kromě nejvyššího modelu Matrix je to také hybridní model Poseidon, který nabízí možnost chlazení vzduchem i připojení k vodnímu okruhu hned po vybalení. Ale i bez vodníka si karta vede skvěle.

Reklama
Reklama

Závěr

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Výkon

Jak už jsem několikrát zmínil v článku, výkon je téměř brutální. Samotný výkon referenční GeForce GTX 980 je s ohledem na vlastnosti malého jádra GM204, nástupci „střední třídy“ GK104, gigantický. I základní verze dokáže řádně zatopit velkému Kepleru GK110 na kartě GeForce GTX 780 Ti. Dnes testovaný model nabízí ale mnohem více. V základu nabízí průměrný nárůst výkonu vůči referenční verzi asi 10 procent, což dělá v testovaných hrách nárůst vůči GeForce GTX 780 Ti asi 16 procent. A to vše při nízké spotřebě a malé hlučnosti. Zajímavý je také další potenciál k taktování.

Provozní vlastnosti

Příkon o 77 W nižší než má referenční GeForce GTX 780 Ti, s mnohem vyšším výkonem. To samo o sobě stačí na velké uznání, Maxwell jde ale dále. S nízkou spotřebou jde ruku v ruce nízká teplota jádra a nízké otáčky ventilátoru. Karta může zůstat tichá a nabízet velký potenciál k nárůstu výkonu taktováním. V případě, že budete chladit pouze vodou, bude karta tichá naprosto.

Přetaktování

Karta má v základu dost vysoké frekvence, tudíž zde není moc velký prostor k taktování nad známou hranici čipů GM204. Ta je někde kolem 1,5 GHz. Se základním BIOSem jsem kartu přetaktoval bez zvýšení napětí na 1491 MHz pro jádro a 7640 MHz u pamětí. Na těchto taktech byla karta stabilní ve všech hrách. To představuje nárůst výkonu dalších dvanáct procent. V takovémto případě je karta výkonnější proti referenční verzi asi o 22 procent, proti standardní GeForce GTX 780 Ti nabízí o 37 procent vyšší výkon. S mírně navýšeným napětím jsem se nakonec dostal na 1550 MHz u jádra a 8200 MHz u pamětí. Výkon stoupl o dalších asi 5 procent. Pokud vyměníte BIOS, budete chladit vodou a zvýšíte napětí, tahle karta bude bez potíží stabilní na těchto taktech ve všech hrách.

Osobní názor

Nejprve musím připomenout, že Poseidon není nejvyšší model v nabídce Asus s jádrem GeForce GTX 980. Tím bude tradičně Matrix. Poseidon zakládá na levném PCB z modelů GeForce GTX 780. Také kaskáda odpovídá (v rámci GTX 980) střední třídě a platí to i pro možností ladění a úpravy karty. Zajímavou vlastností je možnost připojení k vodnímu okruhu bez investice do samostatného bloku. Ale Upřímně, každý „vodníkář“ si raději blok koupí, pokud jej už nemá (dá se snadno přepoužít univerzální blok z minulé karty).

Samotná karta je ale slušná, nejen vysokým výkonem a vzhledem, ale také vlastnostmi. Nízká spotřeba (na highend), skvělé taktování, nízká hlučnost chlazení, vysoký výkon v základu s možností navýšení taktováním, to vše dělá z této karty v highendu skvělou volbu pro hráče.

Škoda jen té ceny. Připlácet víc než tisíc korun za možnost připojení na vodu je zbytečné pro hráče bez vodního okruhu. Raději si kupte verzi Strix nebo Matrix. Poseidon je určen opravdu jen těm s vodním chlazením v počítači.

Výhody a nevýhody

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Graf ceny produktu Asus Poseidon-GTX980-P-4GD5 poskytuje server Heureka.cz

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Redakce uděluje nejvyšší ocenění kartě GeForce GTX 980 Poseidon za vysoký výkon, skvělé taktování, tiché chlazení a možnost připojení k vodnímu okruhu

Asus ROG Poseidon GTX 980 Platinum v testu

Grafické karty testu zapůjčil ASUS Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning