ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 4. 2021 03:00 20

Seznam kapitol

1. Představení zdroje a úvod 2. Balení a příslušenství, kabely 3. Vnitřní konstrukce, pájení a ventilátor 4. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost
5. Zátěžová charakteristika napěťových větví 6. Zvlnění napěťových větví a teploty 7. Závěr

Smutnou realitou není jen nedostupnost grafických karet, procesorů, pamětí a disků. Zkuste si dnes koupit nějaký zdroj s výkonem vyšším než 850 W. V obchodech je vymeteno a jedním z mála výkonných zdrojů, které jsou skladem, je 1000W zdroj od Asusu, tak jsme jej otestovali.

Reklama

Spotřeba Stand-By, idle a účinnost

Než se podíváme na měření, zopakujme si pro jistotu tabulku se specifikacemi zdroje. Jak už víme z prvních kapitol, maximální kombinovaný výkon zdroje je 1000 W, z čehož 996 W patří jen a pouze 12V větvi. Zdroj ale samozřejmě dokáže jít i dále nad své specifikace, což je u kvalitních produktů běžné. Vzhledem k vysoké účinnosti je maximální špičkový výkon ale pouze 1150 W.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Spotřeba zdroje

Měření spotřeby samotného zdroje v idle a režimu stand-by režimu je hodně důležité. Pojďme si nejprve vysvětlit, jak a co měřím a jaký by měl být výsledek. Začněme režimem Stand-by. Ten je pravděpodobně každému jasný, jde o stav kdy je zdroj zapnutý vypínačem a je v takzvaném pohotovostním režimu. Já tento stav měřím ve zcela reálných podmínkách, tedy s připojeným zdrojem k základní desce. Na desce svítí i několik tlačítek podsvícených LED diodami. Jde o situaci, jež je nejběžnější; vše je pod napětím, ale nic nepracuje a neodebírá se téměř žádný proud. Podle poslední normy by měla být spotřeba v této situaci pod 1 W. Dokáže se pod tuto hodnotu dnes testovaný zdroj dostat? Měl by.

Druhý je režim idle, jenž nám ukazuje kolik spotřebuje zdroj pro svou vlastní režii bez zátěže. To jest ovládací elektronika, ventilátor a řídící obvody. Čím nižší hodnota, tím lépe. Upozorňuji, že ze spotřeby naměřené v idle se nedá extrapolovat spotřeba zdroje při zátěži, tam se projeví desítky dalších skutečností. Měření spotřeby v idle nám ukáže, jak je zdroj dobře navržen a zdali jeho elektronika není nekvalitní „žrout“ energie.

Nyní tedy k výsledkům. Pokud máte dost citlivý wattmetr, dokáže vám i takto malý příkon ukázat. Pokud tak citlivý přístroj nemáte, musíte si pomoci změřením proudu na přívodním kabelu a napětí. Já tuto hodnotu měřím v prvé řadě wattmetrem, výsledek porovnávám s měřením  pomocí ampérmetru (klešťák) a měření napětí sítě. Testovaný zdroj nenaplnil očekávání a podle normy EuP se nedostal se spotřebou pod 1 W. S reálnými, necelými 2 W je ale ještě v toleranci.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Příkon v idle, kdy na zdroj není připojená žádná zátěž, je pouze zapnutý spojením pinů v hlavním konektoru je relativně nízkých 14,6 W. Ve srovnání s několika dříve měřenými zdroji jde o perfektní hodnotu. Jak už jsem ale řekl, tento údaj není nijak zásadní a slouží jen pro orientaci a hrubé srovnání. Tabulka dále ukazuje čas potřebný k zapnutí zdroje a jeho vypnutí. Zcela poslední řádek pak indikuje správnost ochranných funkcí, tedy zkratu na větvích. Zde vše prošlo bez jediného problému.

Účinnost zdroje

I když jsem si původně myslel, že nahradit měřicí přístroj s programovatelnou zátěží bude v domácích podmínkách problém, mýlil jsem se. Pomocí GeForce RTX 3090 + RTX 3080 a základní desky s čipsetem Intel Z590 + Core i9-11900K jsem dokázal zajistit příkon 1000 W (1100 W činného výkonu). K zátěži jsem použil těžící software Nicehash, kde jsem ladil TDP a zatížení všech komponent k požadované zátěži ve Wattech. Jde to snadno a lehce se dosáhne požadovaného zatížení zdroje.

V grafu jsou dvě hodnoty. Modrá je ručně naměřená a vypočítaná účinnost z vlastních měřicích přístrojů. Červená je odečtená z grafu jež má na stránkách výrobce zdroje (špatně se odečítá). Zdroj má specifikaci 80 Plus Gold, to znamená, že ve dvaceti procentech musí mít účinnost alespoň 90 %, při 50 procentech alespoň 92 % a při plné zátěži 92 %. Z grafu vidíme, že zdroj bojoval úspěšně, dosáhnout na slibovaných 92 procent se mu podařilo. Výsledky jsou skvělé, účinnost těsně pod 90 procent je dostatečná. A musím zdůraznit, že měření nebylo super přesné.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama