ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 4. 2021 03:00 20

Seznam kapitol

1. Představení zdroje a úvod 2. Balení a příslušenství, kabely 3. Vnitřní konstrukce, pájení a ventilátor 4. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost
5. Zátěžová charakteristika napěťových větví 6. Zvlnění napěťových větví a teploty 7. Závěr

Smutnou realitou není jen nedostupnost grafických karet, procesorů, pamětí a disků. Zkuste si dnes koupit nějaký zdroj s výkonem vyšším než 850 W. V obchodech je vymeteno a jedním z mála výkonných zdrojů, které jsou skladem, je 1000W zdroj od Asusu, tak jsme jej otestovali.

Reklama

Závěr

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj jsem v testu měl naposledy před mnoha lety a je zajímavé porovnat, co vše se změnilo. Začněme cenou, když jsem testoval tehdejší 1200 W zdroj, byla jeho cena 6000 Kč astronomická, jednalo se o jeden z nejdražších zdrojů. Dnes jde o částku odpovídající střední třídě zdrojů, kdy Asus ROG Strix 1000 W za 5799 Kč je spíše ten levnější. V nabídce jsou podobně výkonné zdroje i za 8000 korun. Za špičkový 1200W zdroj dnes zaplatíte přes 10 000 korun. Kvalita součástek je asi u prémiových produktů stále stejně slušná. Zmíněný Antec 1200 W dodnes skvěle funguje, a to letos oslaví už desáté narozeniny. Posun z mnoha 12V větví na jednu silnou také odráží realitu dneška. Místo několika herních grafik ve SLI, dnes stačí jedna výkonná. Pro těžební stroj je to jedno.

Účinnost, regulace a zvlnění napětí

Naměřená účinnost (efektivita) byla sice o kousek nižší, než proklamuje výrobce, ale do specifikace 80 Plus Gold se v pořádku vešla. Rozdíl byl na úrovni jednoho nebo dvou procent, přičemž záleží i na tom, jak se měřilo. Vysoká účinnost (90+ procent) je dodržená zejména u 20% zátěže, kde to uživatele zajímá většinou nejvíce. Velké procento počítačů má v klidu právě podobně nízký příkon, takže se takto vysoká účinnost vždy hodí.

Zvlnění napětí je v mezích ATX normy. U všech měřených větví pod maximálním limitem. Také regulace napětí dopadla podobně. 12V se držela v předepsaných limitech, 3.3V větev ale spadla pod povolenou hranici. Opět bylo překročení pouze malé a pro funkci počítače nebude mít vliv. V praxi málokdy pojede tento zdroj vytížený na sto procent. Navíc vytížení 3,3 V je dnes už minimální.

Provozní vlastnosti

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj se díky vysoké účinnosti a výkonnému ventilátoru zahřál při dlouhém hraní maximálně na 65 °C (měřen vyfukovaný vzduch), což je celkem nízká teplota. Pokud bude ale zavřený v počítačové skříni, kdy bude nasávat zahřátý vzduch, nebude výsledek takový. Podle komponent uvnitř může být klidně o desítky stupňů vyšší. Hlučnost zdroje je nízká i při maximální zátěži.

Osobní názor

Trh všech komponent je tak globalizovaný, že opravdových výrobců zůstala jen hrstka. Většinou si pořídíte zdroj, který je stejný jako desítka dalších, jednoho OEM výrobce, má jen jiné logo a možná drobné úpravy uvnitř. Asus udělal to samé, koupil OEM řešení od Seasonic, dal na ně své logo a zvětšil několik pasivů uvnitř. Zdroj ROG Strix je na světě. Proč nákladně vyvíjet něco, co někdo jiný už vyvinul a dobře. Tento zdroj Asus, stejně jako jeho originál od Seasonic, je vybaven kvalitními součástkami, konstrukcí a tichým ventilátorem. Co víc si od zdroje přát. Navíc na něj máte 10 let záruku a to se počítá. Tenhle zdroj obstojí i proti dražším zdrojům konkurence, navíc v tuto chvíli na trhu nemá konkurenci, dá se totiž jako jeden z mála i koupit.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení zdroje na test děkujeme ASUS Czech republic

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Osciloskop pro testy poskytli ETC Slovakia

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama