ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: Pctuning
Skříně, zdroje, chladiče Článek ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 4. 2021 03:00 20

Seznam kapitol

1. Představení zdroje a úvod 2. Balení a příslušenství, kabely 3. Vnitřní konstrukce, pájení a ventilátor 4. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost
5. Zátěžová charakteristika napěťových větví 6. Zvlnění napěťových větví a teploty 7. Závěr

Smutnou realitou není jen nedostupnost grafických karet, procesorů, pamětí a disků. Zkuste si dnes koupit nějaký zdroj s výkonem vyšším než 850 W. V obchodech je vymeteno a jedním z mála výkonných zdrojů, které jsou skladem, je 1000W zdroj od Asusu, tak jsme jej otestovali.

Reklama

Představení zdroje a úvod

Před několika měsíci jsem řešil nákup několika nových komponent, a jelikož GeForce RTX 3090 si nerozumí s každým zdrojem, i když má papírově výkonu přebytek, chtěl jsem si koupit nový zdroj. Pokud si myslíte, že jde o rutinní záležitost, tak se podívejte do českých (i jiných obchodů). Zdroje nejsou, stejně jako nejsou grafiky, procesory a spousta dalšího hardware. Přesvědčte se sami...

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: Pctuning

Jediný zdroj, který se dá v tuto chvíli koupit, je 1000W kousek od Asus s označením ROG Strix. A jelikož jiné možnosti nejsou, tak ho otestujeme jako jedinou dnešní alternativu výkonného zdroje na trhu. Jelikož ale vím, že pro Asus vyrábí zdroje kvalitní výrobce Seasonic, nejde o žádný zdroj ze škatulky „z nouze ctnost“. Ale o opravdu kvalitní produkt. Asus ho uvnitř mírně poupravil, ale jen kosmeticky. Jde o zdroj Seasonic na platformě Focus Plus Gold, což je špička od Seasonic (Tier 2). Sám ji používá v desítkách modelů svých zdrojů.

Asus ROG Strix 1000 W

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: Pctuning

Jak už jsem zmínil, zdroj vychází z platformy Focus Plus Gold od Seasonic, která patří do druhé skupiny kvality ze sedmi dnes používaných. Jde tedy o stále vysoký standard a špičku, to nejlepší, co Seasonic umí vyrobit, je ale ještě o stupeň lepší. Třeba řada Prime, X nebo Platinum. To se ale bavíme o zdrojích za deset tisíc, tento od Asusu je podstatně levnější.

Asus základní design znatelně vylepšil. Jak si ukážeme v rozboru, chtěl výrobce udělat zdroj hlavně tichý. Aktivní prvky tedy vybavil mnohem většími pasivy než jsou v originálním návrhu Seasonic. Kvalitní ventilátor a tlačítko pro zcela tichý chod samozřejmě nechybí. Kromě toho je také Asus známý tím, že dává svým zákazníkům možnost si jeho výrobky trochu upravit vizuálně. V balení najdete řadu nálepek různých barev, tedy tu možnost individuálního vzhledu je.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: Pctuning

Zdroj samotný je celkem malý a proti starším zdrojům podobných výkonů je minimálně o čtvrtinu menší. Velikost odpovídá spíše zdrojům s nižšími výkony. Model s výkonem 1000 W také není na trhu dlouho, v této řadě donedávna nejvyšší model nabízel 850 W. Zdroj je vybaven jedním ventilátorem, zadní a boční strany jsou perforované. Jsou použity kompletně modulární kabely s odpojitelnými konektory. Zdali je to výhoda, nebo nikoliv nechám na vás.

Základní parametry

Kromě základních informací o účinnosti 80 Plus Gold a všemožných ochranách si všimněte hlavně počtu 12V větví. Pryč jsou doby, kdy měly zdroje vícero větví, v současnosti je trend jedné silné 12V větve. Ani nevím, zdali se dnes ještě vyrábí zdroje s více 12V větvemi, ty největší watáže možná ano. Je ale jisté, že tenhle zdroj a jeho 12V větev udrží i RTX 3090 v perfektním a funkčním stavu. Se starším zdrojem Antec, který měl osm 12V větví po 30A, jsem měl problém. Občas v plné herní zátěži s RTX 3090 vypadávala zvuková karta. Po výměně zdroje je vše OK. Zmínit musím i nadstandardní 10letou záruku. Cena zdroje v CZC je 5799 Kč.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: Pctuning

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning