ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 4. 2021 03:00 20

Seznam kapitol

1. Představení zdroje a úvod 2. Balení a příslušenství, kabely 3. Vnitřní konstrukce, pájení a ventilátor 4. Spotřeba Stand-By, idle a účinnost
5. Zátěžová charakteristika napěťových větví 6. Zvlnění napěťových větví a teploty 7. Závěr

Smutnou realitou není jen nedostupnost grafických karet, procesorů, pamětí a disků. Zkuste si dnes koupit nějaký zdroj s výkonem vyšším než 850 W. V obchodech je vymeteno a jedním z mála výkonných zdrojů, které jsou skladem, je 1000W zdroj od Asusu, tak jsme jej otestovali.

Reklama

Představení zdroje a úvod

Před několika měsíci jsem řešil nákup několika nových komponent, a jelikož GeForce RTX 3090 si nerozumí s každým zdrojem, i když má papírově výkonu přebytek, chtěl jsem si koupit nový zdroj. Pokud si myslíte, že jde o rutinní záležitost, tak se podívejte do českých (i jiných obchodů). Zdroje nejsou, stejně jako nejsou grafiky, procesory a spousta dalšího hardware. Přesvědčte se sami...

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Jediný zdroj, který se dá v tuto chvíli koupit, je 1000W kousek od Asus s označením ROG Strix. A jelikož jiné možnosti nejsou, tak ho otestujeme jako jedinou dnešní alternativu výkonného zdroje na trhu. Jelikož ale vím, že pro Asus vyrábí zdroje kvalitní výrobce Seasonic, nejde o žádný zdroj ze škatulky „z nouze ctnost“. Ale o opravdu kvalitní produkt. Asus ho uvnitř mírně poupravil, ale jen kosmeticky. Jde o zdroj Seasonic na platformě Focus Plus Gold, což je špička od Seasonic (Tier 2). Sám ji používá v desítkách modelů svých zdrojů.

Asus ROG Strix 1000 W

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už jsem zmínil, zdroj vychází z platformy Focus Plus Gold od Seasonic, která patří do druhé skupiny kvality ze sedmi dnes používaných. Jde tedy o stále vysoký standard a špičku, to nejlepší, co Seasonic umí vyrobit, je ale ještě o stupeň lepší. Třeba řada Prime, X nebo Platinum. To se ale bavíme o zdrojích za deset tisíc, tento od Asusu je podstatně levnější.

Asus základní design znatelně vylepšil. Jak si ukážeme v rozboru, chtěl výrobce udělat zdroj hlavně tichý. Aktivní prvky tedy vybavil mnohem většími pasivy než jsou v originálním návrhu Seasonic. Kvalitní ventilátor a tlačítko pro zcela tichý chod samozřejmě nechybí. Kromě toho je také Asus známý tím, že dává svým zákazníkům možnost si jeho výrobky trochu upravit vizuálně. V balení najdete řadu nálepek různých barev, tedy tu možnost individuálního vzhledu je.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdroj samotný je celkem malý a proti starším zdrojům podobných výkonů je minimálně o čtvrtinu menší. Velikost odpovídá spíše zdrojům s nižšími výkony. Model s výkonem 1000 W také není na trhu dlouho, v této řadě donedávna nejvyšší model nabízel 850 W. Zdroj je vybaven jedním ventilátorem, zadní a boční strany jsou perforované. Jsou použity kompletně modulární kabely s odpojitelnými konektory. Zdali je to výhoda, nebo nikoliv nechám na vás.

Základní parametry

Kromě základních informací o účinnosti 80 Plus Gold a všemožných ochranách si všimněte hlavně počtu 12V větví. Pryč jsou doby, kdy měly zdroje vícero větví, v současnosti je trend jedné silné 12V větve. Ani nevím, zdali se dnes ještě vyrábí zdroje s více 12V větvemi, ty největší watáže možná ano. Je ale jisté, že tenhle zdroj a jeho 12V větev udrží i RTX 3090 v perfektním a funkčním stavu. Se starším zdrojem Antec, který měl osm 12V větví po 30A, jsem měl problém. Občas v plné herní zátěži s RTX 3090 vypadávala zvuková karta. Po výměně zdroje je vše OK. Zmínit musím i nadstandardní 10letou záruku. Cena zdroje v CZC je 5799 Kč.

ASUS ROG Strix 1000W: Test dostupného zdroje
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama