ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let

ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 2. 2022 15:15 11

Seznam kapitol

1. Herní výkon, jaký tu roky nebyl! 2. Představení, balení a specifikace 3. ASUS ROG Strix SCAR 15 – hardware I. (CPU, GPU) 4. ASUS ROG Strix SCAR 15 – Hardware II. (disky, paměť) 5. Zpracování, konektory a repro 6. Klávesnice, chlazení a teploty
7. Baterie, výdrž a spotřeba 8. Výkon procesoru (Intel Core i9-12900H) 9. Testy s čipem MUX 10. Testy herního výkonu (RTX 3070 Ti) 11. Závěr

Už Intel Tiger Lake byl výkonnější než mobilní Ryzeny, nový Alder Lake ale posouvá výkon o desítky procent dál. Osazená RTX 3070 Ti je navíc v kombinaci s novým modelem výkonnější než RTX 3080 se staršími procesory. Asus také nově osadil všechny herní stroje MUX čipem.

Reklama
ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let
i Zdroj: PCTuning.cz

Hodnocení vyplývá už z názvu článku, a pokud jste alespoň prolétli grafy, víte jak to dopadlo. Herní i aplikační výkon je skvělý, navíc spotřeba zůstala zachována. Asus dokázal tento výkon také chladit celkem tiše a celkový dojem z počítače je extrémně dobrý. Podívejme se na hlavní aspekty detailněji:

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava počítače je skvělá, což se ale dá v této třídě očekávat. Máme k dispozici dva výstupy na další monitory, několik portů USB a USB-C a nechybí ani Thunderbolt 4. Chybět by někomu mohla čtečka paměťových karet a možná ještě třetí výstup na monitor. Spotřeba odpovídá výkonu a osazeným komponentám. 14jádrové CPU a výkonná grafika si řeknou o svou porci energie, přesto je v zátěži spotřeba solidní. Baterie je gigantická s kapacitou 90 Wh. Při běžné práci můžete počítat se 7 hodinami výdrže, náročná hra se dá hrát maximálně hodinu.

Komponenty

Displej má velice pěkný a jasný obraz, 240Hz panel je ale zbytečný. Při běžném hraní není moc platný a osazená grafika nemá dost výkonu utáhnout hry na takových snímkových frekvencích. Bohatě by stačil nějaký 144Hz panel. Výkon procesoru je extrémní, o desítky procent překonává konkurenční Ryzeny 5000 i minulou generaci Intel Tiger Lake. Navíc to dokázal při stejné spotřebě, takže je značně efektivnější. Grafická karta také díky vyššímu IPC procesoru a čipu MUX nabídne velmi vysoký výkon, bez problémů dohání loňskou vlajkovou loď RTX 3080. Když zvážíme, že má výrazně slabší specifikace, je to skvělý výsledek.

Rozumná je také kapacita pamětí 32 GB, přičemž oba moduly DDR5 mají svou patici. Nejedná se tak o pájené paměťové čipy na základní desce. Propustnost je vysoká a latence také nejsou nijak špatné. Výrobce osadil 2TB NVMe disk od Samsung. Kapacita je dobrá, rychlost díky PCIe 4.0 rozhraní vysoká. Zápis je sice slabší, na notebook jde však stále o značný nadprůměr.

Osobní názor

Testoval jsem už dvě starší generace notebooků ROG Strix SCAR 15. Ta první byla postavená na Intelu a druhá na kompletní platformě od AMD, včetně Radeonu RX 6800M. Třetí generace v testu s Alder Lake a RTX je samozřejmě lepší, překvapením je o kolik. Proti loňskému modelu s AMD je počítač významně tišší, procesor o 50 procent výkonnější, grafika je lepší o 25 procent. Navíc zde máme MUX čip, DDR5, vyšší rozlišení LCD a dvojnásobně velký disk. Navíc cena toho současného je jen o 10 000 vyšší, než byla vloni. Škoda jen, že výrobce nijak nevylepšil plastové šasi, které už v této cenové třídě nemusí vypadat adekvátně. 

Na závěr nelze než tento počítač doporučit, za svou cenu nabízí v 15" formátu absolutní herní maximum.

ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let
i Zdroj: PCTuning.cz

ROG Strix SCAR 15 G533 pro rok 2022 přináší vysoký mobilní výkon, překvapivě vysoký nárůst výkonu proti minulým generacím a špičkovou výbavu při konkurenceschopné ceně, proto mu udělujeme zlaté ocenění.

ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let
i Zdroj: PCTuning.cz
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama