ASUS ROG STRIX SCAR 15: Nejvyšší nárůst výkonu za deset let | Kapitola 3
Seznam kapitol
Už Intel Tiger Lake byl výkonnější než mobilní Ryzeny, nový Alder Lake ale posouvá výkon o desítky procent dál. Osazená RTX 3070 Ti je navíc v kombinaci s novým modelem výkonnější než RTX 3080 se staršími procesory. Asus také nově osadil všechny herní stroje MUX čipem.
Specifikaci notebooku jsem už nakousli v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku s komponenty. Chcete si na dovolené nebo na LAN párty dobře zahrát, ale přenášet velký a těžký notebook vás odrazuje? Přesně vám je tento počítač určen. Hmotnost je velmi nízká: 2,4 kg. Podívejme se tedy, z čeho se počítač fyzicky skládá...
Celé šasi je vyrobeno z plastu. Zpracování je solidní, počítač je tenký a lehký. Dobře se s ním manipuluje a přenáší. Osobně se mi vzhled a zpracování zdá velice dobré a líbí se mi. Tělo je velice robustní a vydrží jistě i horší zacházení.
Pokud se chceme podívat dovnitř počítače, stačí povolit jen několik šroubků držících jasně patrné zadní víko. Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka. Hlavně kvůli přidání disku je to nutnost. Zde se ale pod kryt dostaneme snadno. Po jeho demontáži se vám naskytne tento pohled:
Konstrukci lze rozdělit na dva sektory. Všechno důležité je pevně spojené se základní deskou, upgradovat jdou jen paměti, disky a WiFi modul. Všechny důležité komponenty jsou v horní části PCB. Nalevo CPU, napravo GPU. Čipset není chlazen nijak, je na druhé straně PCB. Vlevo je dvojice slotů M.2. Paměti jsou schované pod nálepkami uprostřed PCB. Podívejme se na části detailněji:
Procesor
Použitý procesor je čtrnáctijádrový Intel Core i9–12900H se základním taktem 2,5 GHz (max Turbo 5,0 GHz) vyrobený 10 nm výrobním procesem. Procesor nemá odemčený násobič. Čip není demontovatelný a do patice tudíž nelze osadit jakýkoliv jiný. Podívejme se na reálné parametry použitého CPU pomocí CPU–Z:
Procesor má základní frekvenci 2,5 GHz, ale v zátěži pracuje na vyšších taktech. Plná zátěž znamená frekvenci 3,8 GHz na P-cores a 2,8 GHz na E-cores. V režimu Turbo pak jedou P-pores na 4,0 GHz a E-cores na 3,0 GHz. Počítač je v režimu Turbo už slyšet, jinak o něm nebudete vědět.
Výkon v Cinebench, nahoře Silent, Výkon a dole Turbo a Baterie
Grafika
Základní grafika Intel Xe se skrývá v procesoru – tu lze tentokrát využít, přídavná je pak na základní desce. Počítač je osazen grafickým čipem GA104 v mobilní verzi RTX 3070 Ti 8 GB. Jde o finální jádro v úsporné variantě, takže má finální specifikace i TDP (až 150 W). Napájeno je čtyřmi fázemi, paměti si pak vystačí s jednou fází. Paměťových čipů je kolem jádra čtveřice. Následuje pohled do GPU-Z:
Nejprve k použití jádra Intel Xe, které je v procesoru. To pracuje pouze ve 2D režimu, a jeho funkce se dá zapínat funkce manuálně. Ve chvíli, kdy je aktivován první výkonový režim ve 3D, okamžitě se sepne GeForce RTX 3070 Ti. GPU Intelu slouží jen jako úspornější 2D akcelerátor, GeForce ale ve 2D není zcela deaktivovaná, lze ji používat. Úspora energie bude tedy spíše kosmetická. Hlavní GPU pracuje s oficiálně udávaným taktem boost 1485 MHz, v reálu jsou frekvence kolem taktu 1500+ MHz.
Chlazení
To nejdůležitější je samozřejmě ventilátor. Počítač není extrémně hlučný, i když použité komponenty je potřeba dobře chladit. Proti minule testovanému počítači ROG SCAR 15 postaveném na AMD je tento významně tišší. Zcela tichý ale není v žádném případě. Co se dalo čekat, jsou vysoké teploty. To je u Intelu známá skutečnost, a chlazení jede nadoraz. Více si řekneme v samostatné kapitole.
Následuje pohled na herní výkon v různých provozních režimech. První obrázek je výkon Turbo, následuje režim Výkon a poslední je výsledek na baterii.