ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080

ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080 | Kapitola 12

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 9. 2017 03:00 11

Seznam kapitol

1. Skvěle vypadající ultra tenké herní dělo! 2. Představení, balení a specifikace 3. Asus ROG Zephyrus – hardware (CPU, GPU) 4. Asus ROG Zephyrus – Hardware (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-7700HQ) 9. Testy herního výkonu (GTX 1080 Max-Q) 10. Přetaktování CPU a GPU 11. Galerie notebooku 12. Závěr

Hledáte maximální výkon v ultratenkém těle? Dál už nehledejte. Řešením je nejnovější model GX501 od Asus. Uvnitř najdete procesor Core i7, SSD pro M.2, grafickou kartu GeForce GTX 1080 a 120 Hz displej s G-Sync. S Nvidia Max-Q vše při hmotnosti jen 2 kg a tloušťce 18 mm. Tento počítač vypadá prostě božsky.

Reklama

Závěr

ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Asus Zephyrus je zcela unikátní stroj. V podstatě je na světě zatím jediný, který nese GeForce GTX 1080 Max-Q. V designu "Max-Q" jsou v tuto chvíli na trhu pouze tři notebooky: Asus, MSI a Clevo. Pouze Asus má ale osazenu nejvýkonější variantu GPU, další dva si musí vystačit s GeForce GTX 1070 Max-Q. Zde musím v prvé řadě říci, že tenhle notebook vypadá naprosto skvěle a pokud máte rádi designové věci, tohle si zamilujete. Pokud bych dnes kupoval 15,6" herní notebook, koupím tento a nic neřeším. Sbohem velké a těžké stroje, protože Zephyrus je parádní a vypadá naprosto luxusně.

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava je na tak tenký počítač solidní, možností připojení dalších zařízení je spousta. Dvojice monitorů a řada USB portů jistě najde uplatnění. Baterie je upřímně slabá, což ale není překvapení. Do 2 cm tlustého těla se moc velký akumulátor nevejde. Přesto dokáže i takto výkonný notebook živit při brouzdání webem nebo sledování HD videa kolem dvou hodin. Při hraní ale počítejte maximálně s hodinou. Velice dobrá je i naměřené spotřeba, v klidu odpovídá podobným počítačům. V plné herní zátěži je spotřeba vyšší, ale není to nijak hrozné. Stále v rozumné hladině a pod úrovní počítačů s plnou GTX 1080.

Komponenty

ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Začněme displejem, který podporuje G-Sync a umí 120 Hz, čímž omezí negativní vlivy na obraz. Spolu s výkonným GPU je hratelnost her nadstandardní a málokterý mobilní počítač s 15,6" LCD vám něco takového nabídne při hmotnosti 2 kg. Grafická karta je překvapivě dobrá, kvůli omezenému TDP a taktům má sice nižší výkon (o 8 procent) než plnohodnotná GTX 1080, při spotřebě nižší o 40 W je to ale dobrý výsledek. Navíc se dá výkon dohnat taktováním, které nijak nezvýší spotřebu ani hlučnost počítače. Procesor je pro hry dostatečný, pro náročné aplikace jsou čtyři jádra už dnes málo. Tento počítač nebude hitem pro rendering, ale to ani není jeho „parketa“. Tou jsou hry, a ty zvládá skvěle. Paměť je dostatečná, jediný problém je disk. Výrobce osadil velmi výkonný model, ale kapacita 512 GB je málo. Dnes hry zabírají na discích desítky (i stovky) GB a nic pod 1 TB se nedá rozumně používat. Pokud by měl počítač druhý disk, neřeknu ani slovo. V případě pouze jediného disku by měl být disk větší i za cenu nižšího výkonu. Tohle je od Asusu chyba, kterou bude muset majitel řešit za své peníze.

Problém je také klávesnice, která je umístěna na spodní hraně a budete si na její polohu těžko zvykat. Naopak super je podsvícení klávesnice v celé škále RGB. Pro někoho může být nepříjemné nemožnost vypnout spodní rudé podsvícení počítače, které v noci září na celý pokoj. I mne celkem iritovalo. Hlučnost notebooku je vyšší a při hraní jej bezpečně uslyšíte. Při běžné práci je naopak příjemně tichý. Zvuk ale není nijak nepříjemný a dá se překousnout, i tak jde o jeden z nejtišších notebooků v našich testech.

Osobní názor

Můj čistě subjektivní pohled na počítač je veskrze pozitivní. Mně se tento počítač zkrátka líbil na první pohled, kovové tělo a zpracování je přesně to, co se mi líbí. Vše vypadá exklusivně, a to je má „krevní skupina“. Měl jsem vážné nutkání si jej objednat, po testu prvotní unešení krapet opadlo, ale stále jsem z něj nadšený.

Pozitiva jsou: bezkonkurenční design a zpracování, nízká hmotnost a tloušťka, vysoký herní výkon jen pár procent pod „velké a těžké“ notebooky s GTX 1080, skvěle nasazená cena – nejlevnější stroj s GTX 1080 v ČR, tichý chod při práci, možnost přetaktování GPU. Negativa: Systém chlazení je pěkný, ale spodní víko je jen plastové a vsadím se, že to bude první věc, která se poškodí. Horší problém je umístění klávesnice, které potřebuje uživatel přivyknout a nemožnost vypnout rudou záři pod notebookem. Dobrý dojem neudělala také kapacita akumulátoru a výdrž, ale hlavně malý disk. Pokud by Asus prodával verzi s 1TB a nižším výkonem, udělal by lépe. Cena by zůstala stejná a uživatel by neměl na co remcat.

Pokud přesně tohle hledáte (maximální výkon při nízké hmotnosti) a negativa překousnete, disk si vyměníte za větší, není co řešit. Výkonnější notebook s hmotností 2,2 Kg a tloušťkou 18 mm na trhu není, prostě si ho koupit musíte, a já vám ručím za to, že nebudete litovat. Zephyrus je bomba!

ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Za maximální herní výkon v lehkém těle a kompaktním provedení
udělujeme notebooku Asus ROG Zephyrus GX501 zlatou hvězdu.

ASUS ROG Zephyrus GX501: ultratenký notebook s GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení notebooku děkujeme společnosti ASUS Czech republic

 
i Zdroj: PCTuning.cz
 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama