Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen | Kapitola 11

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 9. 2017 03:00 16

Seznam kapitol

1. AMD Ryzen – solidní alternativa hráčů 2. Výbava desky v detailech 3. Testovací sestava 4. Představení desky 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky 8. BIOS 9. Přetaktování Ryzen 3 1300X 10. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 11. Hodnocení

Ryzeny se už zcela zařadily do nabídky trhu pro střední a vyšší třídu. Mnozí řeší, jakou základní desku pro Ryzen pořídit do herního počítače. Asus hráčům nabízí v modelové řadě Strix dva modely, my dnes otestujeme ten lépe vybavený s čipsetem X370 a podíváme se i na to, jak se na něm dá taktovat Ryzen 3 1300X. 

Reklama

Hodnocení

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
i Zdroj: Pctuning

Zpracování a výbava

Testovaná deska je třetím nejvyšším modelem s paticí AM4 od Asus. Jde o čistě herní základní desku, která nenabízí funkce pro extrémní taktování, ani není high-endem. Přesto je vybavená dostatečně pro domácí taktování a jakýkoliv herní systém. Jde o vyšší střední třídu čemuž odpovídá i cena. Možná namítnete, že mnohem levnější desky udělají stejnou práci, což máte jistě pravdu – tak napůl. Asus je zárukou kvalitních BIOSů, bezproblémového chodu, častých aktualizací driverů i BIOSů a hlavně stabilního přetaktování. I když Ryzeny nejsou nijak nenasytná monstra, po přetaktování si řeknou o svou dávku energie zcela nekompromisně, a kvalitní napájení je zárukou stability. Také výbava porty, M.2 slot a rozložení komponent je prvotřídní. Příbal by mohl být lepší, ale to je neduh mnoha dnešních desek a výrobců – šetří i na přibalených káblících. Za tohle všechno není cena nijak přemrštěná.

Přetaktování

Přetaktování je samo o sobě jednoduché z principu. AM4 je platforma, u níž musíte použít změnu základního taktu a násobiče jako kombinaci pro maximální výkon CPU a hlavně pamětí. Musíte také hlídat hodnoty základní frekvence, aby vám neshodila výkon PCIe do jižního můstku. Hlídat také musíte napětí a TDP procesoru, jak jej přesáhnete, přetaktování se samo resetuje do „safe“ polohy a váš procesor jede na půl plynu, čehož si třeba ani hned nevšimnete. Napětí zvyšujte jedině přes „offset“, tím se dá hlídání TDP částečně ošálit. Dosažené výsledky na této desce jsou skvělé, Ryzen na 4,1 GHz je současný strop. Také paměti nezklamaly a frekvence 3,47 GHz je pěkná. Jsem rád, že se po několika měsících všechny problémy s paměťmi podařilo vyřešit, a jejich taktování je v současné době hračka.

Osobní názor

Na trhu je řada desek pro Ryzeny, cenově začínají na 2500 Kč za ty nejlevnější, nejdražší vyjde na víc než deset tisíc korun. Osobně si myslím, že deska by měla stát zhruba (minimálně) polovinu ceny procesoru, který do ní osadíte. A pokud je nejvýhodnějším Ryzenem pro herní počítač model Ryzen 7 1700 za 9000 Kč, není deska s cenou těsně pod 5000 Kč nijak zásadně předražená. Vzhledem ke všem možnostem a vlastnostem, které Asus Strix Gaming X370-F nabízí, je cena velice dobrá. Pokud chcete taktovat a počítač má nějaký rok vydržet, je lepší investovat do lepšího napájení a kvalitnější desky a nevolit nejlevnější za každou cenu.

Hodnocení

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
i Zdroj: Pctuning

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
i Zdroj: Pctuning

Asus Strix Gaming X370-F získává ocenění za vybavení a příznivou cenu.

Asus Strix X370-F Gaming – Solidní základ pro Ryzen
i Zdroj: Pctuning

Za půjčení desky děkujeme ASUS Czech Republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning