Canon Selphy CP800 – domácí fotolab za pár tisíc korun | Kapitola 8
Seznam kapitol
Téma tiskáren není pro náš server nikterak typické, dnes ale uděláme výjimku. Nejde totiž o obyčejnou tiskárnu, nýbrž o malý a levný domácí fotolab dostupný téměř každému. Termosublimační tiskárna z dílny Canonu nabídne i mobilitu, jak je na tom ale s kvalitou výstupu? Vyplatí se koupit vlastní tiskárnu, nebo raději chodit do profi fotolabu?
A dostáváme se k poslední kapitolce, která bude možná dokonce nejpodstatnější z celého článku. Jistě totiž přemýšlíte nad tím, kolik taková sranda stojí – ono mít možnost si vytisknout občas doma nějakou tu fotografii je příjemné, nicméně jde samozřejmě o náklady. Canon si zakládá na faktu, že celé zařízení není nijak drahé – což je pravda. 2499 Kč s DPH za termosublimační tiskárnu není mnoho a fotografie jsou opravdu kvalitní. Problém je ale se spotřebním materiálem.
Canon se asi inspiroval u prodejního způsobu firmy Gillette, která v době svého největšího rozmachu šla proti proudu a namísto drahých strojků konkurence nabídla na trh neskutečně levné holící strojky (ruční), cenu ale zvedla u náhradních břitů (žiletek), takže si zákazník potom připlatil za „spotřební materiál“. Tento způsob se jednoduše ujal, protože budoucí náklady moc lidí neřeší, hlavně když mohou produkt jako takový pořídit levně. V našem případě je to obdobné.
Tiskárnu totiž dostanete bez spotřebního materiálu, výjimkou je snad jen současná akce firmy Alza.cz, kdy k tiskárně dostanete základní balení kazety a 36 ks fotopapíru (v hodnotě 350 Kč). Spotřební materiál je pak ale dost drahý. Zmiňovaný pohlednicový komplet na 36 fotografií tak vychází nákladově na 9,70 Kč za jednu fotografii. Pokud zainvestujete více a pořídíte rovnou velkou tiskovou sadu, kde je 108 ks fotopapírů, která stojí 899 Kč s DPH, sníží se náklady na kus na 8,32 Kč. I tak je to ale cena hodně vysoká, ve které je jednoduše započítán luxus s domácích, ihned dostupných fotografií, které navíc můžete vytisknout třeba rovnou na dovolené. Tiskárna také umí tisknout malé samolepky nebo průkazová fota, na to je ale třeba speciální papír, s jehož pořízením se náklady ještě zvyšují.
Koupit či nekoupit?
A jaké je tedy resumé? Rozhodnutí musíte udělat podle toho, zdali se často setkáváte s potřebou předávat známým či přátelům fotky, např. přímo na dovolené či doma, aniž by museli čekat den či dva na realizaci ve fotolabu. Druhou variantou je pak situace, kdy potřebujete za rok udělat jen několik fotek a kusový tisk ve fotolabu by vyšel obdobně draze.
Celkově jsem měl ze Selphy CP800 dobrý pocit. Jedná se o kvalitní tiskárnu s nadprůměrným zpracováním, podprůměrným softwarem a výbornou kvalitou tisku. To hlavní tedy funguje, protože výstup je dobrý. Navíc i pořizovací cena přímo vybízí k nákupu.
Mezi negativa patří jednoznačně omezenost funkcí dodávaného software, a to jak toho přímo v tiskárně, tak především toho pro počítač, kde by byl potenciál jistě vyšší. Konkurenční tiskárny a jejich software přitom dovolí lepší možnosti nastavení, takže to nemožné není. Pokud tedy budete s fotkami pracovat, doporučuji použít raději nějaký samostatný grafický editor. Druhým negativem je samozřejmě cena tisku, která je bohužel stále ještě zbytečně vysoká. Až se cena za jednu fotografii dostane pod hranici 5 Kč, umím si představit častější použití této tiskárny, zatím ale bohužel.
Tiskárnu je možné pořídit jak v černé, tak i v bílé barvě
A o výhodách se zmiňuji výše, rozhodně je to jednoduchost použití, kompaktnost, rozumná mobilita a především pak kvalita fotografií, jejichž životnost by měla být až 100 let. Bohužel čas na přípravu recenze nedovoluje tento údaj otestovat :-)
Tiskárnu a spotřební materiál zapůjčila k testu společnost Alza.cz