CeBIT 2016: skříně, zdroje a další zajímavosti
PCTuning Článek

CeBIT 2016: skříně, zdroje a další zajímavosti

Pavel Boček

Pavel Boček

24. 3. 2016 07:00 12

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Zdroje a skříně 3. Cooler Master, Corsair, Deepcool 4. Enermax a LEPA, EVGA
5. Fractal Design, Chieftec 6. Lian-Li 7. Modecom, Silverstone 8. Thermaltake

Rok se s rokem sešel a tak jsem se opět vydal na veletrh CeBIT 2016 v německém Hannoveru. Tentokrát jsem zůstal dva dny, což mi dalo možnost se mimo halu 15 (reseller) vydat i na špacír po několika okolních. I tak toho bylo k vidění tolik, že jsem prošel méně než třetinu veletrhu a detailněji toho pokryl ještě méně.

Reklama
Reklama

Úvod

Po letošní a loňské zkušenosti to napřesrok vidím rovnou na tři dny. A určitě se příště nechám vozit busem nebo VIP taxíkem, výstaviště v Hannoveru je veliké a expozice je krapet rozeseta téměř po celém areálu. I když se to nezdá, tak za ty dva dny člověk nachodí spoustu kilometrů a nastojí mnoho hodin. V tomto souhrnu se zaměřím zejména na zdroje (převážně ATX) a také skříně, kterým chci dát v blízké budoucnosti také prostor. Tyto dvě oblasti považuji za mou největší specializaci. Některé společnosti měly jistě stánky i ve více halách, než v těch, kam jsem se dostal (12, 15, 16, 17), zejména s produkty zaměřenými na veřejnost (odbornou i laickou). Mohl jsem tak minout i spoustu produktů, které byly prostě umístěny jinde.

CeBIT 2016: skříně, zdroje a další zajímavosti

Navíc na veletrhu samozřejmě byla spousta jinak známých společností – Zotac, MSI, Gigabyte, ASRock, Sapphire, Palit, AMD, Intel a další – se svou expozicí. V těchto expozicích jsem však moc času netrávil, neboť za prvé, většinou neměly nic opravdu nového, o čemž lidé, sledující pravidelně aktuality z oblasti HW, již dávno neví. Dále, i když něco zajímavého měly, zejména zástupci větších společností jako MSI nebo Gigabyte byli konstantně zaneprázdněni, případně nejevili zájem se s někým bavit. Navíc, při výběru mezi potenciálním velkým zákazníkem a jakýmsi podivným webem je nejspíš zřejmé, s kým se budou bavit přednostně. No a nakonec třetí velký důvod, můj prehistorický foťák se během druhého dne vybil, neboť jsem ho jaksi přes noc nestrčil na nabíječku.

Sám už navíc nejsem delší dobu schopen sledovat veškeré novinky, jen samotný trh se zdroji a skříněmi je OBROVSKÝ. I díky tomu upřednostňuji skutečný rozhovor se zástupci daných společností, abych získal informace z první ruky namísto pouhého potloukání se okolo a focení. To ovšem zabírá čas. Nezřídka i necelou hodinku na stánek. Jak tedy již bylo řečeno, tento souhrn bude zaměřen zejména na společnosti vyrábějící zdroje anebo skříně. Pokud vyrábí i nějaké další zajímavosti, tak jsem je u toho prošel rovněž. Začneme tedy nejprve UPS, než přejdeme k ATX zdrojům.

Nepřerušitelné zdroje napájení

Letos jsem si všiml, že je na CeBITu celá jedna hala pro serverové zboží, což zahrnovalo i nějakých 6-8 značek UPS. Kromě známých jmen jako Eaton nebo APC, jejichž nabídka zahrnovala zejména veliké systémy až do desítek kilowatt, jsem omrknul i nabídku další, jako Delta Electronics, Ablerex, Kehua Tech a nějakých dalších, které jsem většinou ani neznal. Co se týče nabídek menších výkonů, tak jsem se zhrozil, neboť situace je ještě horší, než jsem si myslel. Můj odhad byl, že čínský „Must Power“ zásobuje převážně různé ty evropské národní značky přelepovačů (např. Gembird, Sweex, Belkin atd. atd.), z velkých OEM pak FSP Group. Prakticky všichni, a to opravdu myslím VŠICHNI, dnes používají tento šrot minimálně pro jejich nejnižší modely, tedy různé ty plastové off-line cihly.

CeBIT 2016: skříně, zdroje a další zajímavosti

Jedinou výjimkou je zatím APC, Eaton (ne přímo, ale jakási možná přímo jejich dceřiná, nová levná značka s přídomkem „Power by Eaton“, to používá také) a Kehua Tech, tito stále mají své vlastní produkty v celém portfoliu. Ale už i Delta Electronics používá Must Power! To znamená, Must Power má aktuálně tak přes 4/5 evropského trhu v oblasti soukromého a SOHO trhu. Což nakonec s jejich měsíční výrobou přesahující 80 000 kusů (a rostoucí) vlastně ani není problém. Tento šrot jsem už párkrát probíral v datábazi tvaru výstupních vln, případně i na jiném českém webu, uvidíme, jestli se k tomu ještě dostanu znovu. Některé na CeBITu přítomné značky mají na produktech Must Power postavenou kompletní nabídku, ihned jsem rozpoznal některé drahé on-line rackmount UPS, které jsem už párkrát měl v ruce. Zpravidla odchází do pěti let a zatím jsem je nebyl schopen opravit. Vypadaly stále stejně, tentokrát snad ani nedošlo k úpravě tlačítek nebo displeje od referenčního návrhu. Co je ještě legračnější je fakt, že to používají i některé firmy, které se označují za OEM dodavatele. Takto tedy nakoupí HW od třetí strany (Must), pak to možná složí dohromady, možná jen přelepí štítek a prodají to svému zákazníkovi (nějaké té evropské firmě) jako svůj produkt. Jo, „původní výrobce“. Checht.

Jedna z takových firem, která dosud alespoň vyrábí všechny své ostatní řady nad tímto šrotem (což vím s jistotou), a jejíž jméno nebudu prozrazovat, se se mnou i dost tvrdě hádala, že nejenom že to samozřejmě vyrábí, ale je to jejich vlastní návrh. Jak jinak. Jen jaksi nedokázali vysvětlit, proč asi šest dalších firem pár metrů od nich nabízí v podstatě úplně to samé. Drobné rozdíly většinou zahrnují jiné uspořádání tlačítek, LED/displeje a počet/typ výstupních zásuvek. A občas samozřejmě barva. Jinak je v podstatě totožný základní návrh/tvar plastového šasi, elektronika je z 99+ % stejná, displej je v podstatě stejný (se stejným fontem, rozložením i grafy). Výstupní vlna má asi tři základní, velmi podobné tvary (což odpovídá třem subverzím – jedna offline, jedna line-interactive s ultrakrátkou výdrží a jedna line-interactive s krátkou výdrží – dvěma akumulátory). Většinou se ani nenamáhají změnit stříbrnou lesklou samolepku se specifikací, která je tak vždy umístěna na stejném místě nahoře vzadu, se stejným fontem a rozložením, liší se jen „značka“ a modelové označení! Ale jistě, kompletně to navrhli od základu a vyrábí ve své vlastní fabrice! Tak určitě. Toto už je podle mě opravdu špatně, protože sice jsou zdroje např. APC a Eaton občas až moc drahé, ale rozhodně se naprosto běžně nepřehřívají a jejich akumulátory nepouští kyselinu tak v jednom z pěti případů, jako tento šrot.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning