CeBIT 2016: skříně, zdroje a další zajímavosti | Kapitola 5
Seznam kapitol
Rok se s rokem sešel a tak jsem se opět vydal na veletrh CeBIT 2016 v německém Hannoveru. Tentokrát jsem zůstal dva dny, což mi dalo možnost se mimo halu 15 (reseller) vydat i na špacír po několika okolních. I tak toho bylo k vidění tolik, že jsem prošel méně než třetinu veletrhu a detailněji toho pokryl ještě méně.
Fractal Design
Fractal Design se ponejvíc zaměřuje na skříně, a zatímco jsme se shodli na tom, že nabídka jejich zdrojů již notně zastarává, nějaké větší plány v této oblasti nejsou, alespoň ne letos, s tím, že nabídka je pouze okrajová pro doplnění. Ačkoli…možná se věci dříve hnou u jejich dodavatele, ale uvidíme, zatím není nic jisté. Každopádně, k vidění bylo pár relativně čerstvých skříní, začít můžeme s malou Node 202, ITX bedýnkou. Je vybavena 450W SFX zdrojem a PCIe risery pro instalaci plnohodnotných grafických karet. Zdá se, že by se z ní dala udělat jedna z těch Steam škatulí.
Risery bude možné zakoupit individuálně jako náhradní díl, což je super, spousta podobných věcí od Číňana má občas tragickou kvalitu. A také bude možné sehnat podstavec, což se jistě také bude hodit, tyto věci se při stěhování rády ztrácí…no, přestěhujme se dále.
Další malou skříní je Core 500, rovněž poměrně čerstvá, tentokrát se jedná o běžnější koncept s velkým 140mm ventilátorem vzadu, aby tam trochu hnul se vzduchem. Měla by pojmout klasický ATX zdroj, v přední části.
A to stále není vše, pak je zde Nano S, která pojme i radiátor vodního chlazení vpředu. Ačkoli si nejsem jist, jestli to dává nějaký smysl, ohřívat si vzduch hned na vstupu do skříně. Nicméně radiátor se dá uchytit i na strop. Nano S rovněž pojme klasický ATX zdroj. Pokud vše půjde dobře, také dostanu něco do recenze…
Dále už byl k vidění jen starší Define S (bez 5,25'' a 3,5'' pozic) a ventilátory Venturi.
Chieftec
Chieftec předvedl poměrně slušné množství zdrojů. Jejich nabídkou jsem krapet zmaten, neboť v současné době mají asi 15 aktivních řad zdrojů, plus nějaké revize navíc. Pomáhá si uvědomit, že používají stejné názvy řad pro OEM i retail, byť se jedná o úplně jiný HW. Pak se to vstřebává o malinko lépe. Jednou z takových je starší semi-modulární A-90, což je zdroj pro 230V nominálních s účinnosti >90%. Nemá však žádnou certifikaci účinnosti. Podobnou řadou je Navitas s pevnou kabeláží, tato jde až do 1250 W a již nese skutečnou certifikaci 80 PLUS Gold. Tato řada byla právě nyní obnovena novými modely v rozmezí 450-750W (GPM-x50S namísto starších GPM-x50C).
Přímo můžete vidět dvě různé verze v podstatě jedné řady (Arena/iArena). Dále také řadu Smart, která sestává nejen z OEM i retailových modelů, ale také klasických ATX i malých SFX, což zahrnuje i 500W SFX-L od Sirtecu a několikero dalších novějších. Většina ostatních řad je vyrobena u Channel Well Technology, včetně nových kusů řady Force.
Dále je zde další zcela nová řada Eco, s výkony 400 až 700 W. Nemá žádnou certifikaci, ale slibuje zhruba 85 %. Zaměřena je hlavně na systémové integrátory. Další řadou je A-135 se 135mm ventilátorem, opět nově modernizovaná. Tuto vyrábí Sirtec a má certifikaci 80 PLUS Bronze.
Vedle zdrojů měl Chieftec na CeBITu i skříně, od starších SFX po ITX (včetně pasivní HF-200B/HF-200SL) a také SJ-06B, od loňského prototypu poskočila do produkční verze. Jedná se o zajímavý koncept pro částečně pasivní chlazení.
Další malou skříní je desktop/věž UC-02B, která pojme dokonce full-ATX desku! Vskutku pěkné. Pak jsem ještě zahlédl prototyp nové kancelářské skříně, ale nezahlédl jsem jméno, jestli již tedy nějaké má.