PCTuning Článek

Cesta do herní historie s výstavou Game on

Jan Preclík
Jan Preclík
12. 10. 2017 01:00 6 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Česká sekce 3. Sladké sedmdesátky 4. Videohry a herní zařízení 5. Návrat do současnosti
6. Samostatné herní sekce 7. Zaprášené handheldy 8. Doprovodný program a návrat do lobby 9. Závěr

Po patnácti letech od svého vzniku největší výstava herní historie s názvem „Game on“ konečně zavítala i do českých končin. Ve třech patrech o celkové rozloze zhruba 2000 metrů čtverečních se nachází 150 strojů času, které vás vezmou na výlet do dávné i nedávné křemíkové minulosti. Dlouho neotálejte, končí už 30. prosince. Jste připraveni vyrazit?

Reklama
Reklama

Bylo nám taktéž s pýchou v obličeji zdůrazněno, že lokální verze výstavy Game on je obohacena také o českou sekci, kterou nikde jinde ve světě nemají šanci spatřit. Na jednu stranu je opravdu super, že se výstava nese v Čechách ve vlasteneckém duchu, na stranu druhou je škoda, že je zahraničí ochuzeno o klenoty české historie, jako jsou například stařičký didaktik alfa nebo jeho novější, v osmdesátých letech běžnější varianta, didaktik gama a verze kompakt s integrovanou disketovou mechanikou.

Nesmí samozřejmě chybět ani stavebnice z minulého režimu, konkrétně Logitronik 01 a Kyber – polytechnická stavebnice. Úsměvně působí i CRT mikro televize Tesla s širokou škálou odstínů černé, která mnohým z nás ukazovala reklamy s panem vajíčkem v dětských pokojíčcích. Kousek od těchto relikvií se nachází také prosklenný box se starými disketami, digihrou vlka, který chytá vejce a originálními disketami s hrami na zachovalou Amigu, která leží hned před ním. Opodál jsme spatřili též skvostné kousky - počítače IQ 151 a mikropočítač Ondra.

V čele místní sekce se tyčí tři velké LCD monitory, před nimiž leží klávesnice a myši. U těchto jsme se na chvíli zasekli, jelikož jsou to defakto jediné exponáty, které byly v provozu a k dispozici pro testování. Na prvním kompu běžel klasický Tetris od legendy předrevolučního (pro)gamingu – Františka Fuky, jehož studio s geniálním názvem Fuxoft se vrylo hlavně díky Tetrisu a geniální textovce Indianu Jonesovi do pamětí dnešních třicátníků a čtyřicátníků. Další hrou k vyzkoušení byla, i v dnešní době oblíbená adventura Polda, na školní léta jsme si pak s kolegou zavzpomínali u krvelačné polštářové bitvy, kterých jsme si na základní škole užili více než dost. Ano, třetí hratelnou ukázkou nemůže být nic jiného, než typičtí roztomilí Bulánci.

Svůj koutek má zde i Studio 2K Czech, které si svou slávu po celém světě vydobylo zejména prvními dvěma díly Mafie. V této části zdobí stěnu obrovský plakát druhého dílu, dřevěná replika gangsterského samopalu Tommy Gun a mou speciální pozornost si získala i mafiánská lampička ve tvaru palné zbraně. V prosklených boxech jsou pak k prohlédnutí různá originální DVD a předměty z mixu českých her.

Kromě těchto zajímavých předmětů se z cedulí, které jsou vylepené po celém areálu výstavy, dozvídáme detaily o tom, jak to fungovalo v minulém režimu. Tehdy u nás díky přísnému embargu na techniku ze západu byl veliký problém sehnat jakýkoli software, kopírování magnetofonových pásek tehdy frčelo v plném proudu. Na jedné ze zdí také, kromě náčrtků české adventury, nahlížíme do raných vydání legendárních časopisů o počítačových hrách Excaliburu, Score a Levelu a z doprovodné cedule se pak dočítáme něco o historii vzniku těchto magazínů.  Další kus zdi je věnován populární hře poslední doby Samorost 3, kde kromě plakátů visí i náčrtky vývojářů.

Česká sekce také, i když to tak úplně nedává smysl, obsahuje zajímavý „kokpit“ stíhačky vytvořený z kusů kartónů, který si zájemci mohou zakoupit na stránkách dogfightboss.com. Zajímavé je, že jak celá kopule, tak samotné sedadlo je tvořeno z vypolstrovaných kartónů a projektor zobrazuje na čistě bílou kartónovou kopuli zevnitř obraz hry. Pohled dovnitř vypadá opravdu úchvatně, bohužel se jedná o vystavený exponát, který se nedá na vlastní kůži vyzkoušet. Díky zakřivení kopule vytváří projekce perfektní dojem vtažení do hry. Dokazuje, že v jednoduchosti je krása a rozhodně stojí za to si ho prohlédnout. K zobrazení jednotlivých budíků slouží LCD displej přímo před sedadlem. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning