Co je to cyberwarfare aneb  když se válčí od počítače
Článek Co je to cyberwarfare aneb když se válčí od počítače

Co je to cyberwarfare aneb když se válčí od počítače

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 2. 2017 03:00 26

Seznam kapitol

1. Co je kybernetická válka? 2. Budiž temno 3. Padají satelity, něco si přej... 4. Kterak přetaktovat centrifugu... 5. Stejně se všechno rozkecá 6. Nová fronta: informace a dezinformace

Kybernetické válce nebyla dlouho přikládána velká pozornost, přestože se objevovala i ve hrách, jako je Command & Conquer: Generals (2003). Od roku 2013 se ale přesunula na vrchol žebříčku globálních hrozeb a po aféře Snowden a zvláště po podezřeních na ovlivňování amerických prezidentských voleb se z ní stala přímo démonická věc.

Reklama
Reklama

Co je to vlastně kybernetická válka – a proč se začala veřejně řešit až po útoku na Google v roce 2013, který údajně vedl k ukradení tajné databáze sledovaných čínských rezidentů v USA? Historie počítačové bezpečnosti a snahy o její překonávání je mnohem starší, včetně ofenzivních kybernetických operací.

Tak pro začátek si připomeňme první válku v Zálivu (1990) a útok NATO na Srbsko (1999). V obou případech zahájení útočných operací předcházely cílené údery na informační a energetickou infrastrukturu, které využívaly atypickou, specializovanou munici, jako EMP bomby a grafitové bomby.

Nejsem schopen hodnotit, zda zveřejněné schéma EMP bomby bylo reálné anebo to byl bluf, ale s EMP útoky se počítalo už od šedesátých let jako preludium pro jadernou válku. To jsme mohli vidět například v britském filmu Threads (1984). Tam se ale používalo „velké kladivo“, tedy jaderná hlavice, která se odpálí ve stratosféře a způsobí EMP puls, který vyřadí většinu telekomunikací a energetické sítě. Cílem takového útoku je paralyzovat protiraketovou obranu před hlavní vlnou přilétajících hlavic.

Využití EMP ve válce v Zálivu bylo uměřenější. Cílem útoku nebylo zatavit Irák do skla z roztaveného pouštního písku, ale i tak tam šlo o vyřazení telekomunikací a o to, aby se radary a koordinační velící centra od sebe navzájem oddělila a tím se otevřel prostor pro letecký útok.

U „konvenčních EMP zbraní“ není základem jaderná hlavice, ale konvenční bomba, která dokáže v krátkém okamžiku vyzářit silný elektromagnetický pulz. Ten indukuje přepětí na elektronických zařízeních v blízkém okolí a zničí je. Účinnost podobného zařízení je problematická, protože účinek klesá s kvadrátem vzdálenosti od epicentra – a když už se namáháte někam dopravit bombu, možná je jednodušší zařízení zničit klasickou naváděnou municí.

Rozdíly jsou tu ale dva: Za prvé EMP zbraně se považují za soft-kill, tedy zbraň, která zničí zařízení, aniž by zabíjela přímo lidi. Za druhé mají EMP zbraně potenciál zničit i velmi silně opevněné cíle, protože indukované přepětí přejde ze sítě třeba až do bunkru, kde zničí počítač a jiné elektronické zařízení. Když Izrael zvažoval zásah proti iránskému jadernému programu, údajně došlo i na možnost použít EMP úder, který by nezpůsobil ztráty na životech, ale mohl by celý program vyřadit na dlouhou dobu z akce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning