Co je to cyberwarfare aneb  když se válčí od počítače
Článek Co je to cyberwarfare aneb když se válčí od počítače

Co je to cyberwarfare aneb když se válčí od počítače

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 2. 2017 03:00 26

Seznam kapitol

1. Co je kybernetická válka? 2. Budiž temno 3. Padají satelity, něco si přej... 4. Kterak přetaktovat centrifugu... 5. Stejně se všechno rozkecá 6. Nová fronta: informace a dezinformace

Kybernetické válce nebyla dlouho přikládána velká pozornost, přestože se objevovala i ve hrách, jako je Command & Conquer: Generals (2003). Od roku 2013 se ale přesunula na vrchol žebříčku globálních hrozeb a po aféře Snowden a zvláště po podezřeních na ovlivňování amerických prezidentských voleb se z ní stala přímo démonická věc.

Reklama
Reklama

A najednou tu máme zcela novou frontu kyberválky, kde jde o šíření informací, polopravd a dezinformací. V okamžiku, kdy nikdo šíření informací nekontroluje, máme před sebou neobvyklou soutěž mezi médii, která byla tradičně navyklá být „sedmou velmocí“ - a nyní jejich roli přebírá soutěž ve formě sociálních médií, která mají tendenci obcházet jak vládní, tak mediální kontrolu a nechávají volně téct pravdu, polopravdy i lži s tím, že je zcela na příjemci informací, jak si vyloží věrohodnost zdrojů.

V současnosti jednotlivé země žádají opatření proti šíření „polopravd“, čímž, předpokládám, míní informace, které samy neschvalují. Pravdou je, že všechny země bez výjimky provozují špionáž, všechny šíří propagandu, některé fakty vyzdvihují a jiné zamlčují. Dělají to všechny strany – a dělají to zcela metodicky. Ti dospělí z nás se s tím umí popasovat, nepřijímají nekriticky informace a dělají si vlastní názor. Ale vlastní názor není to, co se od nás žádá: Nechce to po svých občanech Irán, Čína, Rusko, ale nechce se to ani u nás.

Proto přichází další fáze kyberválky, fáze, kdy státy chtějí „chránit“ své občany „před tou pravdou, co není pravda“. Říkejte tomu dezinformace, fake news, říkejte si, že lidi jsou příliš hloupí, než aby mysleli sami za sebe – ale je to jedno a jediné: Ke dvěma tradičním frontám kyberválky, kyberšpionáži a kybersabotáži přibyla kyberpropaganda.

Co je to cyberwarfare aneb  když se válčí od počítače

Kyberválečnictví snad nedospěje ke svému vrcholu, objevenému už v šedesátých letech – vodíkové hlavici odpálené na hraně kosmu, která umlčí veškerou elektroniku široko daleko. Ale stává se každodenní realitou, všechny státní firewally, cenzury, zákazy VPN, všechny skvělé snahy o šíření té opravdu pravdivé pravdy – to je kyberválečnická realita současnosti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning