Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce	2021
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce 2021

Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce 2021 | Kapitola 7

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 1. 2021 03:00 29

Seznam kapitol

1. Úvod nebude o počítačích 2. Svět procesorů 3. Události kolem grafik 4. Disky a PCIe 4.0
5. Hry a hraní obecně 6. Finance a kryptoměny 7. Co mne zaujalo 8. Jaký bude rok 2021?

Jako každý rok vám nabízíme přehled nejzajímavějších událostí a hardwarových novinek v roce 2020. Už potřetí v řadě je skokanem roku AMD. Výkonem procesorů předehnalo Intel a u grafických karet dostihlo Nvidii. Svět zasáhl COVID-19 a nedostatek všeho možného. Bitcoin dosáhl rekordní ceny.

Reklama
Reklama

Co mne zaujalo

Když pominu všechno to šílenství okolo koronaviru, lockdowny, zavřené hranice, testy, neschopnou vládu, zmatky, zavřené školy a služby, několik věcí mne opravdu zaujalo. Tou první je proniknutí skalpingu i do počítačového průmyslu. Už mnoho let existuje na webu několik placených služeb, které sklapingem žijí a v podstatě ho vytváří. Vždy ale šlo o zboží mimo tento obor. Velkým artiklem jsou limitované tenisky, móda, hodinky, prémiový alkohol a mraky dalších komodit. Tímto způsobem se může obstojně živit i naprostý amatér a funguje to.

Absurdní cena PS5 na eBay
i Zdroj: Pctuning
Absurdní cena PS5 na eBay

Fakt, že ale skalpeři objeví i grafické karty a konzole, jsem nečekal v takové míře. Nemyslím tím prodejce pár kusů na českém bazoši, ale opravdové profesionální skalpery působící na eBay, Amazonu a dalších tržištích. Ukázalo se tím totiž, jak dobře mají trh zmáknutý právě tyto předplatitelské weby živící se objevováním skalpovacích příležitostí. Tip na velký zájem o grafiky a herní hardware jim vyšel. Bohužel na úkor klasických počítačových nadšenců a obvyklých zákazníků tohoto zboží. Teď když už Cyberpunk 2077 vyšel, se snad takový hlad po hardware uklidní a vše už na jaře bude dostupné normálně za běžné ceny.

Druhá věc, která mne hodně zaujala, jsou úniky informací o novém hardware. Tady musím říci, že v roce 2020 se neutajilo skoro nic. Pouze výkon nových Radeonů 6000 zůstával dlouho tajemstvím, grafiky Ampere, všechny možné procesory Intel i AMD, disky i další hardware se neudržel dlouho v tajnosti. Pokud by to takhle mělo být i v budoucnu, nemá cenu už ani nic skrývat, stejně to unikne.

Leaky na serveru Videocardz
i Zdroj: Pctuning
Leaky na serveru Videocardz

Další důležitá věc jsou ceny hardware. Dobře si vzpomínám, že na počátku roku se hovořilo o zdražení pamětí, NAND disků a paměťových médií. Pak přišel COVID-19 a vše změnil. Paměti i disky šly všechny s cenou dolů. Trochu se obávám, že v tomto roce (pokud COVID-19 dovolí) se budou chtít všichni zahojit. TSMC oznámilo až 40% zdražení wafferů. Také nová výroba bude dražší. To se promítne do cen grafik, mobilů, procesorů a do všeho hardware. Zcela určitě bude letos draho a jaké budou ceny hardware, se těžko odhaduje. Nechme se překvapit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning