Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce	2021
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce 2021

Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce 2021 | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 1. 2021 03:00 29

Seznam kapitol

1. Úvod nebude o počítačích 2. Svět procesorů 3. Události kolem grafik 4. Disky a PCIe 4.0
5. Hry a hraní obecně 6. Finance a kryptoměny 7. Co mne zaujalo 8. Jaký bude rok 2021?

Jako každý rok vám nabízíme přehled nejzajímavějších událostí a hardwarových novinek v roce 2020. Už potřetí v řadě je skokanem roku AMD. Výkonem procesorů předehnalo Intel a u grafických karet dostihlo Nvidii. Svět zasáhl COVID-19 a nedostatek všeho možného. Bitcoin dosáhl rekordní ceny.

Reklama

Disky a PCIe 4.0

Ani v discích jsme nezůstali pozadu. PCIe 4.0 nastoupilo svou cestu k úspěchu a zářné budoucnosti. Samsung uvedl dlouho očekávaný disk s novým rozhraním. Ale nakonec jeho Samsung 980 Pro není nejvýkonnější disk roku. Podívejme se na události roku detailněji.

Na CES se objevilo mnoho zajímavého. Společnost ADATA ukázala disky pro PCIe 4.0 postavené na jiných řadičích než Phison, což bylo odvážné. Na trh se disky s řadičem Silicon Motion dostaly až ke konci roku. Také Kingston ukázal disky s jiným řadičem, tentokrát od Marvell. Ty se na trh nedostaly zatím vůbec. Ai zmíněný Samsung 980 Pro si odbyl svou premiéru na CES.

Disk ADATA s řadičem SMI (zdroj: PCT)
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk ADATA s řadičem SMI (zdroj: PCT)

Až do léta bylo na poli disků mrtvo, což platí i pro jiná zařízení. V létě opadla hlavní vlna COVID-19 a výrobci začali spěšně uvádět své produkty. Samsung odhalil několik dní před uvedením produktovou stránku disku 980 Pro a strhla se mela. Ukázalo se, že disk má parametry spíše řady Evo, včetně použitých čipů a kratší životnosti. Později se ukazuje, že obavy byly zbytečné, na pár měsíců jde o nejrychlejší SSD disk na trhu.

V říjnu pak oznamuje WD celou řadu disků série BLACK, jde o nejrychlejší řešení na trhu, co ale ještě nikdo neví. K testům se disky dostanou až za pár týdnů. Corsair také uvádí na trh velkokapacitní disky s NVMe M.2 s 3D QLC čipy v řadě MP400.

Zajímavou zprávou tohoto odvětví je odkup NAND byznysu Intelu společností SK Hynix. Intel si v portfoliu ponechá pouze 3D XPoint. Micron pár dní poté oznamuje první 176vrstvé čipy 3D QLC, úplně se bojím jejich výkonu, když známe výkon 96vrstvých QLC.

Disk Samsung 980 Pro (zdroj: PCT)
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk Samsung 980 Pro (zdroj: PCT)

Zprávou, kterou jistě mnozí přehlédli, je pak oznámení čipů X-NAND od společnosti NeoSemi. Ta slibuje kapacitu jako QLC a rychlost SLC, zdali ale tento startup dospěje k reálnému produktu, se dozvíme až za několik let.

Celý rok se nesl v duchu disků PCIe 4.0, které s každou další generací řadiče přinášejí lepší výkon, i přes použité čipy 3D TLC. Velkým překvapením je právě disk WD_BLACK, jehož recenzi si přečtete už brzy. Ten totiž dokázal překonat i nejvýkonnější speciální disky. Škoda jen, že se tak strašně rychle posouváme k fyzickým možnostem rozhraní 4×PCIe 4.0 a budeme muset už zase čekat na PCIe 5.0.

Zajímavé disky: Samsung 980 Pro, Corsair MP400 4 TB, ADATA XPG Gammix S50, WD_BLACK SN850.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama