Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce	2021
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce 2021

Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce 2021 | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 1. 2021 03:00 29

Seznam kapitol

1. Úvod nebude o počítačích 2. Svět procesorů 3. Události kolem grafik 4. Disky a PCIe 4.0
5. Hry a hraní obecně 6. Finance a kryptoměny 7. Co mne zaujalo 8. Jaký bude rok 2021?

Jako každý rok vám nabízíme přehled nejzajímavějších událostí a hardwarových novinek v roce 2020. Už potřetí v řadě je skokanem roku AMD. Výkonem procesorů předehnalo Intel a u grafických karet dostihlo Nvidii. Svět zasáhl COVID-19 a nedostatek všeho možného. Bitcoin dosáhl rekordní ceny.

Reklama

Hry a hraní obecně

Ani ve světě her to loni nebylo vůbec špatné, spíše naopak. Vyšly dvě nové konzole a spousta her. Špatných, ale i dobrých. I v tomto odvětví rok 2020 zazářil. Co se týká her, budeme ale hodně skloňovat jen jeden název: Cyberpunk 2077.

Ten byl hned v lednu posunut z původního data o pět měsíců, uvedení se nyní čekalo v září. Čekání už bylo nekonečné, nikdo ale ještě netušil, jak to nakonec dopadne a že dojde k dalším posunům.

Ohledně nové generace konzolí prolomil Microsoft mlčení jako první, oznámil na jaře specifikace Xboxu X Series. Datum prodeje stanovil na listopad. PC hráči se ale těšili na něco jiného, blížilo se uvedení brutální řežby Doom Eternal, hra dorazila na trh 20. března. Sony nevydrželo tlak a také vypustilo informace o specifikaci PS5 ve stejném měsíci jako Microsoft. Také ukázali nové ovladače DualSense.

Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce	2021
i Zdroj: PCTuning.cz

Kromě Doom Eternal, který se povedl, přišla na PC také předělávka Resident Evil 3, která byla velkým zklamáním. Po skvělém remaku Resi 2 je tohle nedotažené, odfláklé a hodně krátké dobrodružství. Grafika je ale famózní.

Také VR hraní se dočkalo svého Svatého Grálu, vyšla hra Half Life Alyx. Jednoznačně nejlepší VR hra všech dob. Během roku pak ještě vyšla Star Wars Squadron, VR patch pro Microsoft Flight Simulator a nové Call Of Duty. Dobrý rok i pro hraní ve VR.

Je hodně zajímavé zpětně procházet zprávy o Cyberpunk 2077, který měl očividně hodně velký PR rozpočet. V dubnu vyšly s motivem této hry ovladače i celé speciální balení konzole Xbox One, externí disky Seagate, grafika RTX 2080 Ti a spousta dalšího hardware.

Po korona pauze se začalo něco dít až v létě, konkrétně v červnu odhalilo Sony kompletní PS5. Opět jsme slyšeli o Cyberpunk 2077, který byl opět odložen, tentokrát na 19. listopadu. Zároveň s tím, CD Projekt RED ohlásil, že kopie hry pro starší konzole půjde zdarma upgradovat na Next Gen.

Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce	2021
i Zdroj: PCTuning.cz

Zajímavá věc se odehrála kolem hry Crysis Remastered, kterému se po vydání traileru diváci vysmáli. Crytek následně vydání hry odložil a prý dodělal. Dle finální podoby hry ale neudělal nic, hra je totální propadák, který se nevyplatí ani upirátit. Zcela jiná káva bylo uvedení Death Stranding na PC v červenci. Zvláštní hratelnost a atmosféra jistě udělá z této hry legendu.

Opravdová bomba dopadla v září, kdy Microsoft oznamuje koupi společnosti ZeniMax Media, pod kterou spadá Bethesda, id Software, Arkane Studios, MachineGames. Do portfolia Microsoftu a tedy i Xboxu spadla hromada AAA her současných i vyvíjených. V tuto chvíli už je jasné, že ani jednu Next Gen konzoli nekoupíte. Vše je totálně rozebrané už v před objednávkách.

V říjnu se opět ohlašují tvůrci hry Cyberpunk 2077 a oznamují další odložení hry. Tentokrát je datum stanovený na 10. prosince. Hráči jsou opravdu rozhořčení, ale co se dá dělat. Můžou vzít zavděk hrou Watch Dogs Legion, která se ale moc nepovedla. Kdo si počkal, mohl v listopadu vyzkoušet Assassins Creed Valhalla, což je graficky pěkná hra, ale plná bugů. To už se stává u AAA her standardem.

Začátek listopadu konečně přinesl obě nové Next Gen konzole na trh. Výkon a možnosti mají v podstatě stejné, Sony má krapet výhodu v herním bundlu, která s PS5 přišel. Xbox Series X nemá žádnou exklusivní hru. Ono je to stejně jedno, koupit se nedá ani jedna z konzolí, situace se má zlepšit na jaře.

Co přinesl rok 2020 a co nás čeká v roce	2021
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední odstavec nemůže patřit ničemu jinému, než hře Cyberpunk 2077. Hra opravdu vyšla a myslím, že i rychle zapadne. Hodnocení jsou rozporuplná, jediná platforma, kde hra vypadá solidně a jde hrát je PC. Vše ostatní je o kompromisu. Navíc je hra plná bugů a bez nejvýkonnější GeForce si ji ve 4K ani nezahrajete. Ani příběh není žádná pecka, i když mne hra bavila a dohrál jsem jí. Podruhé mne ale k dalšímu hraní nezlákala.

Zajímavé recenze: Cyberpunk 2077 technický rozbor, Recenze Xbox Series X, HTC Vive Cosmos Elite, Valve Index a Half Life Alyx, Assassins Creed Valhalla recenze.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama