Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé?

Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

28. 9. 2018 03:00 149

Seznam kapitol

1. Exkluzivní ekosystém 2. Zcela exkluzivní ekosystém 3. „Tvorba problémů, jejichž řešení zaplatí zákazník“ 4. Vysoké investice pro vstup do výroby
5. Když schází konkurence 6. Umělá prémiovost 7. Co to znamená pro zákazníky Apple?

Obecné směřování elektroniky je jasné: S postupem času přináší stále vyšší výkony a lepší vlastnosti za stále menší peníze. Některé firmy se ale rozhodly postavit proti proudu dějin a chovat se spíš jako Oktoberfest: S každou další generací zaplatíte víc peněz

Reklama

„Tvorba problémů, jejichž řešení zaplatí zákazník“

Ano, Lighting to 3.5mm Headphone Jack Adapter je perfektní ilustrací, jak funguje tvorba problémů, za jejichž řešení si zákazník připlatí. Je to populární a velmi prodávaná redukce, která je zcela zbytečná, snadno se opotřebuje a ztratí se. A o tom to je! Rovněž redukce portů u nejmenších Macbooků plní stejný účel: Pokud máte jediný USB-C konektor, je celkem jasné, že si budete muset přikoupit rozbočovač, abyste mohli dělat to samé, co mají ostatní už v ceně.

Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé?
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejlépe to vystihl Jerry Rig Everything ve své recenzi na iPhone XS, kde konstatoval, že „Apple vytváří problémy, aby zákazníci mohli platit za jejich řešení. To je skvělý obchodní model, ale tak trochu špatné zprávy pro aši peněženku.“ Inu: Když prodáte 2 miliony telefonů, je tu potenciál pro prodej opravdu mnoha donglů. A proto se vyplatí nepřidávat dongle ani k nejdražšímu modelu.

Nejsou s tím ale jediní. Čím více různých konektorů USB, čím více různých HDMI a dalších digitálních konektorů, tím více prodaných kabelů a konvertorů. V dobách analogového videa jsme měli patnáctipinový VGA – a hotovo. Digitálních konektorů jsou ale kvanta – a jejich extendérů, repeaterů, splitterů, konvertorů a dalších pomáhatorů najdeme spousty. To, že na notebook umístíte nestandardní konektor, znamená, že si zákazník poběží koupit i adaptér.

Čím nestandardnější, tím lepší. Není to nic nového, v 90. letech bylo běžné, že pro každou rodinu notebooků se nabízely nestandardní paměťové moduly, které se hodily jenom pro danou rodinu a pro nic jiného. Jednak byly mnohem dražší než normální paměti (třikrát, ale i pětkrát), ale taky je nebylo možné vymontovat a použít u jiné rodiny strojů, klidně od toho samého výrobce. Výroba problémů se jednoduše vyplácí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama