Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé?
Článek Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé?

Co se to děje s elektronikou? Od levné k drahé?

Michal Rybka

Michal Rybka

28. 9. 2018 03:00 149

Seznam kapitol

1. Exkluzivní ekosystém 2. Zcela exkluzivní ekosystém 3. „Tvorba problémů, jejichž řešení zaplatí zákazník“ 4. Vysoké investice pro vstup do výroby
5. Když schází konkurence 6. Umělá prémiovost 7. Co to znamená pro zákazníky Apple?

Obecné směřování elektroniky je jasné: S postupem času přináší stále vyšší výkony a lepší vlastnosti za stále menší peníze. Některé firmy se ale rozhodly postavit proti proudu dějin a chovat se spíš jako Oktoberfest: S každou další generací zaplatíte víc peněz

Reklama
Reklama

Co to znamená pro zákazníky Apple?

Když se dívám na nový iPhone XS Max, vidím vlastně „normální Plusko pro lidi, kteří chtěli Xko, ale vadilo jim, že je malé“. Potud by to bylo v pořádku. Pak tu máme upgrade v podobě zvětšené paměti – 512 GB je vážně hodně, to nemá ani každé PC. Ale cena tohoto telefonu už přesahuje řadu rozumných notebooků – a vlastně i herních PC. Za cenu tohoto vskutku mastného mobilu si můžete pořídit například dvě RTX 2080. Je to cena, která vás přiměje přemýšlet – a jak říkají cynici, tentokrát vám jedna ledvina stačit nebude.

Apple se podle všeho začal profilovat do podoby luxusní společnosti, která nabízí drahé výrobky pro ty, kteří za ně chtějí zaplatit. Tím ale vytěsňuje značnou část fanoušků, kteří na jejich nejlepší modely prostě a jednoduše nemají. Logika Apple je jednoduchá: Hledají bod maximálního výnosu. K tomu se nedopracují tak, že budou vyrábět více a více stále levnějších telefonů, ale tím, že se zaměří na nejvýnosnější segment. Z jejich hlediska je to logická strategie.

Znamená však také to, že se budou i nadále snažit udržet svoji zahrádku co nejvíce uzavřenou a ideálně co nejvíce provázanou s jejich placenými službami. Stane se z ní něco jako uzavřený resort pro bohaté. Uživatelé tohoto ekosystému možná budou mít pocit, že jsou VIP a užívají si luxusní dovolenou v grand hotelu, ale také to znamená, že platforma přestane být praktickou, progresivní – a stane se z ní luxusní zboží. Bude jako luxusní hodinky, které dělají to, co ty normální, jenom za mnohem víc peněz.

A to pro fanoušky této platformy skutečně není dobrá zpráva.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning