Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří | Kapitola 7

Petr Kupský

Petr Kupský

31. 7. 2018 03:00 5

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér 4. Demontáž
5. Příklad montáže – deska, zdroj, disky 6. Příklad montáže – chladič, grafika, panely 7. Hodnocení a závěr

Aktuálně nejvyšší model série MasterCase přináší koncepci počítačové skříně s vysokým průtokem vzduchu a atraktivním designem, kombinujícím plastové panely s rozměrnými plochami temperovaného skla. Impozantní 200mm ventilátory s ARGB osvětlením mohou být ukryty buď pod kovovou mřížkou, nebo pod takřka čirým skleněným panelem.

Reklama

Hodnocení a závěr

Závěrečné hodnocení zahájíme pohledem do obchodů. Přestože od oficiálního představení skříně Cooler Master MasterCase H500M už uběhly bezmála dva měsíce, v obchodech na ni prakticky nenarazíme. Výjimkou je Abacus, který skříň nabízí za částku okolo 6000 Kč. Heureka nám předhodí další dva obchůdky, v nichž ovšem za skříň zaplatíme ještě o dvě až čtyři stovky více. To jsou přehnané částky.

Evropská cena přímo od Cooler Masteru totiž činí necelých 200 Euro a za obdobnou cenu skříň prodává také německý Amazon. Po přepočtu dle aktuálního kurzu bychom se neměli dostat nad částku 5200 Kč. Tak či tak jde o poměrně vysokou cenu, kterou budou ochotni zaplatit jen opravdoví počítačoví nadšenci. A ti si budou z nabídky trhu pečlivě vybírat a porovnávat každý detail se špičkovými modely konkurence. Čím tedy může skříň MasterCase H500M zaujmout potenciální zákazníky?

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

Dle mého názoru to bude jedinečný design, který v sobě integruje futuristické prvky, luxus a dynamiku. Oproti levnějšímu modelu MasterCase H500P byly futuristické detaily mírně potlačeny snížením členitosti konstrukce vnějších panelů, naopak zdůrazněny byly luxusní detaily. Průhledné plasty nahradilo temperované sklo, přibyly plochy z vysoce leštěného černého plastu, které nádherně kontrastují s mírně třpytivým plastem kovově šedé barvy. Hlavním tahákem pro oči je pak dvojice obrovských 200mm ventilátorů na čele skříně s efektním adresovatelným RGB LED podsvícením. Rozměrné větrací otvory kryté pevnou kovovou mřížkou dodávají celému konceptu patřičnou dynamiku, díky níž čelo skříně působí dojmem přídě sportovního automobilu.

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování konstrukce skříně je celkově na velmi dobré úrovni. Plechy tloušťky 0,9 mm jsou dobře opracovány a opatřeny kvalitním lakováním všech ploch bez viditelné vady. Všechny plastové i kovové díly dobře lícují a nikde nic nevrže. Bočnice ze 4mm temperovaného skla jsou na obou stranách skříně zapuštěny do roviny s okolními panely, vzájemné spáry jsou minimální.

Skříň Cooler Master MasterCase H500M je primárně konstruována pro dosažení co nejvyššího průtoku chladicího vzduchu vnitřním prostorem. Tomu odpovídá koncepce zcela volného vnitřního prostoru nad základní deskou a rozměrnými otvory pro přísun a odtah chladicího vzduchu a také standardní osazení dvou impozantních 200mm ventilátorů na čelní stěně. Přes svou velikost se jedná o velmi kultivované ventilátory, neboť jejich rychlost za provozu nepřesáhne 800 ot./min. a do proudu vzduchu za jejich lopatkami nezasahují žádné překážky, které by vytvářely aerodynamický hluk. Za účelem regulace ARGB osvětlení ventilátorů výrobce opatřil skříň speciálním řídicím modulem ovládaným pomocí tlačítka na čelním panelu.

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

Uživatelé mohou volit mezi dvěma variantami výplně středové části čelního panelu. Ti, co se rádi kochají nerušeným pohledem na barvami hýřící čelní ventilátory, použijí alternativní skleněnou výplň. Ostatní, kteří požadují zejména maximální výkon chlazení, zůstanou nejspíše u výchozí varianty panelu s kovovou mřížkou.

Model H500M dále rozšiřuje koncepci různých krytů kabeláže tak, že i bez zvláštního úsilí dokážeme v prostoru pod přepážkou základní desky ukrýt veškerou změť kabelů. Je radost pak skrze prosklené bočnice do takto uklizeného interiéru pohlédnout.

U levnějšího modelu MasterCase H500P jsme kritizovali obtížnou manipulaci se skříní, kterou díky snadno odnímatelným povrchovým panelům nebylo možné dobře uchopit. U nejvyššího modelu MasterCase H500M byl způsob upevnění panelů změněn. Panely jsou pevně přichyceny pomocí západek, stropní je navíc pojištěn šroubem. Přibyla integrovaná madla v protilehlých rozích, takže se skříní se nyní manipuluje snadno a bezpečně.

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bych měl testované skříni něco vytknout, tak to bude poněkud omezený prostor mezi stropem šasi a horním okrajem základní desky. Bez problému sem můžeme namontovat radiátory vodního chlazení pouze s šířkou do 120 mm. U širších radiátorů budeme nuceni přesunout jejich ventilátory pod horní kryt skříně do pozice pro odtah vzduchu. Za zrovna šťastnou volbu nepovažuji také provedení tlačítka Power z vysoce lesklého plastu. Kriminalisté budou jásat, ale nám ostatním se zřetelné otisky prstů líbit nebudou.

Cooler Master MasterCase H500M
KLADY +ZÁPORY -
Atraktivní, dynamicky působící vzhled Vyšší pořizovací cena
Kvalitní dílenské zpracování a lakování Možnost kolize rozměrných radiátorů na stropě
Dvě celoplošné bočnice ze 4mm temperovaného skla Tlačítko Power z lesklého plastu
Dvě varianty výplně čelního panelu (sklo × mřížka)  
Dva impozantní 200mm ventilátory s ARGB LED  
Možnost osazení dalších 200mm ventilátorů na strop  
Řídicí modul ARGB LED osvětlení  
Konektor USB 3.1 typu C na čelním panelu  
Možnost osazení dvojice 360mm radiátorů  
Možnost osazení grafické karty vertikálně  
Maximální délka grafické karty: 412 mm  
Maximální výška chladiče procesoru: 190 mm  
Volný vnitřní prostor bez překážek  
Možnosti organizace a ukrytí kabeláže  
Polohovatelná podpěra grafické karty  
Podpora desek formátu E-ATX (až 305 x 272 mm)  
Držák pumpy, expanzní nádoby  
Upevnění 2,5" disků pomocí silentbloků  
Orientační cena vč. DPH 5200 – 6200 Kč

Skříň Cooler Master MasterCase H500M byla stvořena pro instalaci těch nejvýkonnějších počítačových sestav s potřebou účinného chlazení vysokým průtokem vzduchu interiérem. Ideální bude zejména pro vzduchem chlazené sestavy, ale nabídne také dostatečný prostor pro komponenty vodního chlazení. Silnou stránkou je atraktivní design skříně s množstvím skleněných ploch a celkově kvalitní zpracování všech detailů.

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

PCTuning Golden Award, červenec 2018
i Zdroj: PCTuning.cz
PCTuning Golden Award, červenec 2018

Cooler Master MasterCase H500M

za kvalitní počítačovou skříň s výkonným chlazením a atraktivním designem.

Za zapůjčení skříně do testu, a současně za zapůjčení napájecího zdroje, AIO chladiče procesoru a RGB ventilátorů do testovací sestavy, děkujeme společnosti Cooler Master.

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení základní desky do testovací sestavy děkujeme společnosti ASUS.

Cooler Master MasterCase H500M – skříň s dvojí tváří
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama