CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra | Kapitola 2

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

7. 3. 2012 03:00 19

Seznam kapitol

1. Elite! 2. Elite 330 a jeho modifikace 3. Elite 333/334 4. Elite 310/311
5. Elite 34x 6. Elite 335 7. Elite 370/371 8. A nakonec?

Série skříní s označení Elite stojí za neuvěřitelnými prodejními čísly Cooler Masteru. A přiznejte schválně i vy, nemáte nebo neměli jste některý z modelů case stejného označení? My se dnes podíváme na přehled aktuálně nabízených modelů série Elite s cenovým omezením tisíc korun. I za tuto částku lze koupit pěkné kousky!

Reklama

Abych ale pořád nepovídal jen všeobecně, přejdeme konečně k nějaké konkrétní case. Pro dnešní článek jsme prostě zvolili ty modely série Elite, které aktuálně můžeme pořídit za částku nižší, než jeden tisíc korun. A že jich není málo. Podíváme se, jaký je mezi nimi rozdíl a která se ve výsledku vyplatí nejvíce.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

A první na řadě je praotec všech modelů s logem Elite, tedy „třistatřicítka“. Ta dnes nese plné označení 330U, jelikož prošla drobnými změnami, které si vyžádal trh. Jde především o pozice pro ventilátory, které se zvětšily a upravena byla vnitřní konstrukce v moderním stylu (zdroj dole). Mimo tohoto kusu, který vyniká kombinací černé a stříbrné barvy a drží se na ceně cca 965 Kč, můžeme připlatit astronomických 5 Kč, za kterých pořídíme model 330W, který je ozvláštněn průhlednou bočnicí. Kompletní nabídku pak uzavírá ještě 330B, což je logicky jen jiná barevná varianta – tedy kompletně černá (mimochodem můj favorit).

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Case, která by rozměrech 427 × 193 × 495 mm váží pouhé 4,6 kg, samozřejmě nebude patřit k tomu nejlepšímu, co si koupí nadšenec k sestavě za 50 tisíc. Jednoznačně jde ale o jednu z nejpovedenějších case pro zákazníka, který chce počítač pro běžnou práci, ale nerad by, aby se mu case při jednom přenesení rozsypala. 

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Čelní panel nějak nejsem schopen zhodnotit. První dojem na mě osobně příliš dobrý dojem neudělal, přitom řada zákazníků si zvláštně tvarovaný plastový profil velmi chválí. Rozhodně jde ale o jednu z první case, která ve větší míře začala kombinovat perforovaný plech a plastové odlitky, díky čemuž mohlo dojít k efektivnímu sání vzduchu k přednímu ventilátoru. Naproti tomu ostatní case té doby stále ještě využívali malého otvoru na spodní hraně plastové čela. CoolerMaster navíc perforovaný plech ještě osadil tkaninou, která zachytává prach, takže byl na světě jednoduchý prachový filtr, který opravdu fungoval, i když samozřejmě průběžně potřebuje nějakou tu údržbu.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Ovládací prvky jsou umístěny taktéž na čelním panelu a je vidět, že předpokladem je spíše umístění PC na stole, jelikož tlačítko POWER je ve spodní části, kam se velmi špatně sahá při uložení na zemi pod stolem. Výrazná modrá indikační LED, která celé tlačítko rozzáří po zapnutí, pak dotváří celkový vzhled. RESET tlačítko našlo svoje místo jen o malý kousek vedle, stejně tak červená dioda aktivity disku. Case samozřejmě nechybí ani panel s čelními konektory, mezi které patří dvojice USB, bohužel stále ještě ve specifikaci 2.0. Zatím ani nemám informaci, že by CoolerMaster chystal modernizaci, aby doplnil modernější specifikaci. Nechybí ale samozřejmě ani HDaudio a v případě některých verzí jsme se mohli setkat i s FireWire. Panel pak zastává místo jedné externí 3,5“ záslepky.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Ostatní pozice, tedy jak jedna 3,5“, tak čtveřice větších 5,25“ jsou vyrobeny z perforovaného plechu. Čelní panel tak působí trochu jako síto. Mě osobně se nejvíce líbí černá varianta, kde není tolik patrný velmi tvarovaný plastový odlitek, který obepíná celý čelní panel. To je ale samozřejmě otázkou vkusu.

Bočnice v nejnovější verzi nabízí hned dvě pozice pro 120mm ventilátory, což není málo, třetí taková pozice je umístěna vzadu vedle I/Oshield. Já osobně bych více ocenil plnou bočnici, ale to se dá řešit verzí s plexi oknem.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Interiér pak nabízí konstrukci natolik standardní, že lze vytáhnout snad jen bezšroubkové systém, který patřil také k poměrně zásadním inovacím, kterou Elite do segmentu levných skříní přinesl. Všechny pojistky jsou sice plastové, ale kombinují ocelové trny a fungují poměrně dobře. Mezi konkurencí bych řekl, že takřka nejlépe. Za slabinu je však možné považovat plech, ze kterého je šasi vyrobena, jelikož jde o 0,6mm SECC, který má tendenci se kroutit. Je tedy nutné, aby šasi byla výrazně prolisovaná a základním předpokladem pevné case, je mít obě bočnice dobře nasunuté a především utažené šrouby. Jinak ale model 330 jakousi jistotou pro levnější sestavu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama