CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra | Kapitola 7

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

7. 3. 2012 03:00 19

Seznam kapitol

1. Elite! 2. Elite 330 a jeho modifikace 3. Elite 333/334 4. Elite 310/311
5. Elite 34x 6. Elite 335 7. Elite 370/371 8. A nakonec?

Série skříní s označení Elite stojí za neuvěřitelnými prodejními čísly Cooler Masteru. A přiznejte schválně i vy, nemáte nebo neměli jste některý z modelů case stejného označení? My se dnes podíváme na přehled aktuálně nabízených modelů série Elite s cenovým omezením tisíc korun. I za tuto částku lze koupit pěkné kousky!

Reklama

V podstatě za nejmodernější sérií skříní, tedy pokud nechceme přesáhnout částku tisíc korun při pořízení, jsou model 370 a 371. Ty vzhledově nijak nevybočují proti svým předchůdcům a v podstatě se ztotožňují s nepsanými pravidly jednoduché elegance série Elite. Díky nedávnému datu narození se však mohou pyšnit modernějším interiérem. Pořád je zde ale vidět snaha ušetřit náklady, takže hmotnost skříně šla opět dolů, díky zeslabení materiálu použitého na šasi.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Opět je zde využito osvědčené koncepce, tedy jedna šasi, dvě různé case, ale CoolerMaster se alespoň snaží zachovat číselnou řadu. V podstatě tedy šasi poznáte podle prostředního čísla u označení modelu. V tomto případě se jedná o „7“, čímž je jasné, že obě case se liší jen tvarem a designem čelního panelu.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Model 370 je v podstatě jakousi větší ekvivalencí Elite 342, který se s oblibou využívá u pracovních stanic. Decentní čelní panel, který ale nabízí funkčnost, je tohoto předpokladem. Spodní část panelu je věnována sání vzduchu, skrze jemně prolisovanou mřížku z perforovaného plechu. Tu samozřejmě zdobí i logo výrobce. Mimo toho nabízí 370tka jednu 3,5“ pozici a také tři 5,25“. Ovládací panel se přesunul do horní části, kde najdeme jak větší POWER tlačítko, tak nenápadný RESET. Konektory jsou o něco chudší, bude muset stačit dvojice USB a HDaudio.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Interiér však už vychází z moderních towerů, takže zdroj je umístěn u podlahy, skrze kterou může dokonce sát studený vzduch. Bohužel zde ale chybí prachový filtr. Na každém dílu jsou však vidět patrné snahy ušetřit materiál, např. motherboard tray je natolik prolisovaná kvůli pevnosti, že by člověk skoro zapomněl, jak vypadá rovný plech. Díky rozměrům, které sotva pokryjí základní desku do něj navíc nebylo nutné ani dělat otvory pro kabeláž. Potěší ale několik háčků pro svázání kabelů a především otvor pro backplate základní desky.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zásadní nevýhodu považuji ovšem koš pro mechaniky, respektive pevné disky. Ten je totiž zastaralé konstrukce a nabízí takřka nulovou variabilitu. Prezentován je také bezšroubkový systém nové konstrukce, nicméně z úsporných důvodu ho je využito jen na nejnutnější pozice. Bez šroubků tak upevníme dvě 5,25“ zařízení, jedno 3,5“ externí a dvě 3,5“ interní. Pro běžného uživatele to samozřejmě bude stačit, ale je z toho vidět, že CoolerMaster opravdu šetří. Nový typ zámků navíc není tak pevný, jako ten předchozí, bohužel. Součástí výbavy je zadní 120mm ventilátor, je ale samozřejmě možnost přidání i dalších – doinstalovat můžete jeden přední, jeden spodní a hned dva boční, všechny v téže rozměru.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Alternativou za naprosto totožnou cenu je model Elite 371. Ten je nabízen pouze s jiným čelním panelem, který už není tak upjatě sterilní, ale snaží se zaujmout dynamickým tvarováním. Díky tomu si získal zájem i soukromých zákazníků, kteří chtějí příjemný vzhled a case za dobrou cenu. Elite 371 kombinuje černou barvou se stříbrnými lemy po obou stranách čelního panelu, což především spodní část opticky zužuje. 

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Sání vzduchu však zůstalo zachováno a pokrývá tak velkou část čelního panelu. Díky použití totožné šasi navíc bylo nutné na stejných místech zachovat i pozice pro mechaniky, takže se jejich počet nezměnil. Jiné jsou však záslepky, které výrobce v tomto případě vytvořil z perforovaného plechu a z vnitřní strany opatřil prachovým filtrem. Změn dostál i horní ovládací panel, jelikož RESET tlačítko se přesunulo na druhou stranu a je možné pořídit i verzi s FireWire, stále mi ale chybí podpora eSATA nebo USB 3.0.

CoolerMaster Elite series – kvalita cca do litra
i Zdroj: PCTuning.cz

Model 371 tak patří jednoznačně k těm povedenějším, pokud člověk nechce úplně strohý design a zároveň nemíní do case investovat šílené peníze. Bohužel zklamáním je v tomto případě především šasi, které se nepříliš povedlo. Materiál je znatelně horší kvality než u legendy Elite330, což má za následek snížení pevnosti. Ani výbava není kdovíjak bohatá. Celkově jsme ale stále ještě v segmentu skříní do tisíce korun, takže pokud srovnáváme s konkurencí, je stále ještě jakákoliv Elite na výborné úrovni.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama