CoolerMaster HAF XM – chcete mít pod stolem bunkr? | Kapitola 6
Seznam kapitol
Série počítačových skříní HAF od CoolerMasteru je v poslední době velmi oblíbená mezi zákazníky. Nabízí totiž zajímavý a originální vzhled a řadu moderních funkcí, i když za nepatrně vyšší cenu. My jsme k testu dostali jeden z nejnovějších přírůstků této rodiny – model HAF XM. Jak si v testu povede tento obr připomínající vojenský bunkr?
Interiér je díky madlu v bočnici velmi dobře dostupný a zároveň také slušně prostorný, to zase díky větším rozměrům, především délce (hloubce) skříně. Neměl by tedy nastat zásadnější problém ani s delšími grafickými kartami, nicméně prostor pro ně je omezen na 354mm. V případě demontáže koše na disky, která je také možná, naroste prostor na 463mm, což už je všemu vyhovující.
Abych ale začal tak nějak od začátku, tak v první řadě je to pozice zdroje umístěná dole. Ta nabídne dostatečné místo pro takřka jakýkoliv zdroj. Ten se následně uloží do pěnových podložek, takže by nemělo docházet k přenosu vibrací nebo vylamování zadního dílce.
Na prostor zdroje se však výrobce zaměřil o něco více, než je běžné. Před zdrojem je totiž umístěn speciální kryt, který má ještě více napomoci úpravě kabeláže ve skříně. Řada lidí totiž dnes používá modulární zdroje, které mají konektory umístěné vpředu – ty pak zbytečně hyzdí vzhled. CoolerMaster se toto rozhodl řešit právě posuvným krytem, za nějž se všechny kabely poschovávají a samozřejmě připravenými otvory protáhnou za motherboard tray.
Vidět pak budou jen ty nejnutnější konce s konektorem při zapojování do desky. Celý kryt drží na dvou šroubech a je posuvný v rozmezí asi 3cm z důvodu variability dle velikosti zdroje. Jako problém však vidím okamžik, kdy budete chtít čistit prachový filtr pod zdrojem. Zdržovat totiž nebude pouze demontáž zdroje, ale ještě kryt. A výsledek? Dle mého názoru to každého uživatele přestane bavit a filtr raději čistit nebude – a následky? Ucpaný sací otvor. Přitom řešení je tak jednoduché – umístit filtr z venkovní strany.
Zbytek zadní části pak samozřejmě patří základní desce a přídavným kartám. Tomu je uzpůsoben i motherboard tray, který nabídne opravdu dostatek otvorů pro vedení kabeláže, ale také např. otvor pro backplate základní desky. Veškeré upevnění je navíc řešeno standardně šrouby, takže pevnost je naprosto dokonalá. Otvory pro kabeláž jsou opatřeny gumovými průchodkami, tak jak se adekvátní ke střední nebo vyšší řadě skříní.
Přední část case pak patří košům pro pevné disky, respektive další zařízení, jak bývá zvykem. Především koš na 3,5“ disky je řešen velmi zajímavě i vzhledově. Každý disk se totiž instaluje do samostatného plastového šuplíku, kde je usazen v gumových distančních sloupcích, takže nedochází k přenosu vibrací. Vsunutí do koše na disky je pak opravdu jednoduché a disky nijak nekazí vzhled interiéru. Těchto pozic je zde celkem 6 a všechny jsou navíc použitelné i pro 2,5“ disky.
Další dvě obdobně řešené pozice jsou z čela skříně, tedy jedná se o tzv. hotSWAP pozice dostupné z exteriéru. Zpracováním jsou však naprosto stejně, pouze nabídnout již připravený SATA konektor, takže manipulace s disky je o něco snazší.
Úplně nahoře pak samozřejmě ještě zbývají tři 5,25“ pozice, které jsou řešeny bezšroubkově – tak, jak to známe z většiny dnes nabízených case této značky. Co oceňuji, je především určitá variabilita v rámci organizace prostoru uvnitř case, kterou podporuje hlavně odnímatelný koš pro disky. Jeho demontáží vznikne obrovský prostor a přitom stále zůstávají dvě pozice pro disky (hotSWAP).
Jedna pozice pro SSD je navíc ještě umístěna na motherboard tray ze zadní strany, takže systémový SSD disk může najít své místo právě zde. Navíc je zde neuvěřitelné místo pro kabeláž díky tvarované bočnici. HAF XM je tedy opravdu rájem pro uživatele, kteří se chtějí zaměřit i na úpravu interiéru skříně a tedy příjemně zpracovanou kabeláž.