Core i5-6600K: odemčené čtyřjádro „Skylake“ v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Core i5-6600K: odemčené čtyřjádro „Skylake“ v testu

Core i5-6600K: odemčené čtyřjádro „Skylake“ v testu | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 9. 2015 03:00 44

Seznam kapitol

1. Má dnes čtyřjádro smysl? 2. Intel Core i5-6600K 3. Testovací sestava a specifikace CPU 4. Syntetické testy – paměti 5. Syntetické testy – výpočetní operace 6. Praktické testy I. – Komprese, multimédia 7. Praktické testy II. – Photoshop, Excel, šifrování disku, JavaScript 8. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask
9. Systémový test – PC Mark 7 10. Herní testy – Hry, Dos Box, PhysX 11. Spotřeba a teploty 12. Shrnutí výkonu 13. Přetaktování Core i5-6600K 14. Herní testy 15. Hodnocení a závěr

Po testu nejvyššího modelu Core i7-6700K se čtyřmi jádry a Hyper-Threading se dnes podíváme na levnější čtyřjádro Core i5-6600K, které kvůli absenci Hyper-Threadingu podporuje jen čtyři programová vlákna. Jakým přínosem je podpora 8 vláken u i7-6700K, jak se projeví při běžném nastavení ve hrách a kdy má smysl na ni připlácet 3000 Kč?

Reklama

Syntetické testy – výpočetní operace

SuperPi 1M

Ilustrační obrázek – kolik jader aplikace vytěžuje

SuperPi je klasický benchmark pro jedno procesorové jádro. Ukazuje nám reálný výkon FPU jednotky, práci s cache paměťmi kdy reflektuje také propustnost paměti RAM. I když jde již o historický program, pro výše napsané je stále solidním ukazatelem efektivity. Budu jej nadále používat. Jeho výsledek započítávám do celkového průměru výkonu i do kategorie „profi“.

wPrime

Ilustrační obrázek – kolik jader aplikace vytěžuje

Alternativou prvního benchmarku, je multi-thread obdoba s předvídáním funkcí. Ten umí krásně škálovat s počtem procesorových jader a budeme ho i nadále používat. Zde se projeví síla FPU jednotky, pamětí cache a efektivita procesoru.

STARS Euler3D

Ilustrační obrázek – kolik jader aplikace vytěžuje

Další test je STARS Euler3D. V tomto konkrétním případě počítá obtékání vzduchu kolem křídla letadla. Aplikace jež se spouští z příkazového řádku, umí využít všechna dostupná procesorová jádra. Výsledek je vyjádřen v kHz (frekvence v hertzích) a jde o rychlost s jakou procesor dokáže simulovat CFD cykly. Aplikace využívá FPU a pomocí výpočtů matematiky, fyziky získává informaci o všech dějích při proudění tekutin. Tento kód se nazývá CFD. Výsledky tohoto programu používám v celkovém průměru a v „profi“ hodnocení.

Arena Chess

Ilustrační obrázek – kolik jader aplikace vytěžuje

Výpočetní výkon v šachové aplikaci umí zobrazit aplikace Arena. Benchmark je zabudován přímo v aplikaci, spustí se nějaká uložená šachová hra a sleduje se výkon udávaný v kNodes. Program využívá pouze jedno jádro procesoru, zde se prokáže výkon jednoho jádra v náročných FPU operacích. Výsledek započítávám do „profesionálního“ hodnocení procesoru.

Fritz Chess

Ilustrační obrázek – kolik jader aplikace vytěžuje

Abychom šachové úlohy nepočítali jen jedním jádrem, je tu starý, známý Fritz Chess. Používám novou verzi jež umí využít maximum dostupných jader procesorů. Starší verze uměla maximum osm vláken, ta novější umí i dvanáct a více. Také zde je výsledek započten do "profi" sféry hodnocení CPU.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama