PCTuning Článek

Corsair Carbide 330R – tichý společník za dobrou cenu

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
27. 1. 2014 03:00 32 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Tichá skříň 2. Exteriér 3. Bočnice a horní panel 4. Spodní a zadní část
5. Pohled do interiéru 6. Testy a airflow 7. Závěrečné hodnocení

Společnost Corsair je na trhu již pěknou řádku let a již od svých prvopočátků si zakládá na dobrém jménu, které svými produkty velmi podporuje. Stejného principu se drží i model 330R série Carbide, který sází na jednoduchost, funkčnost a především tichý provoz, který ocení každý, pro koho jsou hlučné ventilátory nepřítelem.

Reklama
Reklama

Po stránce vzhledu jde o opravdu velmi jednoduchou case. Výrobce se nesnažil zaujmout žádnými řvoucími prvky ani přehnaným tvarováním. Jednoduše čisté linie, které jsou podtrženy drobnými detaily, což dodává Carbide 330R Quiet opravdu nadstandardní vzhled. Čelní panel, respektive dvířka, jsou sice plastová, ale povrchová úprava jemně připomíná kartáčovaný povrch. V decentním černém odstínu pak právě tento prvek dodává dojem luxusu.

Následně trochu zklame prostor okolo dvířek, kde je použit černý plast s jemně zrnitým povrchem, který mi k luxusní a elegantní case nějak nesedí. Takové zpracování bych čekal u nejlevnějšího modelu. Na druhou stranu pro údržbu a běžné použití je tento povrch přeci jen praktičtější.

Ústředním prvkem přední části jsou plastové dveře, které překrývají celou plochu kromě horního ovládacího panelu. Dvířka mají nepatrně sklopené bočnice, které celou case opticky rozšiřují. V jejich spodní části je pak nalepeno logo výrobce. Na sklopené straně je ještě detail vytvořený v matném plastu, který může být chápán jako vzhledový prvek či jako madlo. Každopádně dveře hodnotím pozitivně už z toho důvodu, že se jedná o prvek eliminující hluk z předních ventilátorů.

Výrobce se nenechal zahanbit a také prostor dvěří z vnitřní strany vylepil odhlučňovacím materiálem. Úhel otevření není nijak velký, ale pro běžné fungování rozhodně stačí – naměřil jsem asi 105°. Budoucí majitelé jistě ocení, že lze směr otevírání dvířek změnit prostým přešroubováním pantů, takže vás při rozhodování, kam skříň umístit, nebudou omezovat. Příliš mnoho výrobců něco podobného nenabízí. Samozřejmě si musíte dávat pozor na životnost pantů, jsou plastové a při opakované montáži je snadno zničíte.

Pod dvířky se skrývají tři 5,25" pozice, jež jsou v základu zaslepeny plastovou krytkou s perforací ve tvaru včelích pláství. Trochu nepochopitelné a hlavně zbytečné, ale budiž. Bohužel schází externí 3,5" pozice a v balení nenajdete ani redukce, při výběru regulátoru otáček nebo čtečky paměťových karet si na to dávejte pozor.

Ve spodní části čela je výrazná mřížka nasávacího otvoru, která zabírá větší prostor než pozice pro mechaniky. Jde jen o jednochuchý plastový výlisek, který však elegantně využívá velký vzor včelích pláství vyplněný síťovinou a slouží jako prachový filtr. Nápadité řešení, které navíc zbytečně nebrání průtoku vzduchu. Celý rámeček, respektive filtr, lze velmi snadno demontovat, stačí jen stisknout dvě plastové pojistky. Za filtrem se pak schovávají dvě pozice pro až 140mm ventilátory, instalován je však pouze jeden. Osobně si troufám tvrdit, že bude dostačovat, ale v případě potřeby víte, kam nainstalovat druhý.

Kladně hodnotím, že výrobce v šasi nepostavil za ventilátory do cesty žádnou další perforaci, ale do plechu vyřízl prostý otvor. Bylo by zbytečné stavět vzduchu do cesty další překážky. Čištění filtru je pak také bezproblémové. Po funkční stránce je tedy nasávací otvor řešen velice dobře a se smyslem pro funkčnost.

Pokud se vrátíme k čelnímu panelu jako celku, nesmím zapomenout na ovládací panel, který je umístěn v horní části. I ten se nese v duchu jednoduchosti. Základem je pověrně velké tlačítko kombinující vypínač, reset a indikátor aktivity disku. Jde o decentní a především velmi dobře fungující řešení, kterému by však prospělo propracovanější zasazení do celkového vzhledu – takto je jen tuctový spínač, což je možná škoda.

Hned vedle se nachází dvojice konektorů pro audio a nechybí ani dvojice portů USB. Jsou modré, takže mluvíme o standardu 3.0, ale dnes už asi ani nelze očekávat nic jiného. Umístění je poměrně praktické, jelikož ať bude case na stole, nebo pod ním, dostupnost bude stále dobrá. Konektory nejsou příliš blízko u sebe, takže nic nebrání ani zapojení rozměrnějších konektorů či flashdisků.

A tím je v podstatě čelní panel popsán kompletně. Rozhodně jde o vzhledově zajímavou část skříně a je patrné, a výrobci nelze upřít, že přemýšlel i o funkčnosti. Pojďme se podívat na další části.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning