Corsair H60 (2018) – Levný výkonný AiO vodní kit pro CPU
i Zdroj: Pctuning
Skříně, zdroje, chladiče Článek Corsair H60 (2018) – Levný výkonný AiO vodní kit pro CPU

Corsair H60 (2018) – Levný výkonný AiO vodní kit pro CPU | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 5. 2018 03:00 50

Seznam kapitol

1. Corsair H60 – skoro deset let na trhu 2. Specifikace a balení AiO Corsair H60 3. Corsair H60 v obrazech (Galerie) 4. Postup montáže chladiče
5. Testovací sestava a metodika 6. Výsledky měření na Ryzen 2600X 7. Výsledky měření s Intel Core 8. Závěr – Hodnocení

Je až s podivem, že jsme za posledních osm let na PCT netestovali jeden z nejlevnějších, středně výkonných AiO vodních chladičů od Corsair (H60). Ano, osm let je tento model na trhu. Dnes to tedy napravíme. A samozřejmě s novou edicí pro rok 2018, jak jinak než se zářivými LED a podporou všech aktuálních platforem AM4, LGA 1151 and LGA 2066.

Reklama

Závěr – Hodnocení

Corsair H60 (2018) – Levný výkonný AiO vodní kit pro CPU
i Zdroj: Pctuning

Upřímně jsem čekal trochu víc, očekával jsem, že Ryzen 5 2600X tento chladič uchladí s přehledem, jelikož za svou cenu není úplně levnou chladící alternativou vzduchovým chladičům. Poté, co jsem výsledky viděl, mne ale napadlo, jak zvládne přetaktovaný Ryzen uchladit přibalený BOX chladič. Obávám se, že nijak. Na druhou stranu jsem se poučil, že nejmenší AiO kity s jedním ventilátorem nejsou žádní přeborníci v chlazení a pro nadšence se nevyplatí. Pokud AiO, tak jedině velké, protože tyhle menší modely stačí jen na chlazení slabších procesorů, a navíc bez přetaktování.

Ryzen 5 tedy uchladit Corsair H60 nezvládl, respektive nezvládl to tiše se sníženými otáčkami. Jaký by ale měl smysl chladič, který by byl hlučný jak vysavač. Na maximum jsem jej tedy netestoval, bylo by to proti koncepci AiO kitu získat hlavně tichý stroj. Procesor Intel ale chladič zvládl chladit bez problémů, jelikož ten pracuje s významně nižším napětím. Zjistil jsem, že napětí, které chladič uchladí je mezi 1,3 V – 1,4 V (raději spíše k té nižší hodnotě). Nezáleží tolik na papírovém TDP, ale právě na napětí. Měřením jsem ověřil, že Ryzen 5 s napětím 1,3 V byl naprosto v pohodě uchladitelný, stejně jako Intel na podobném napětí. Hraniční hodnota je kolem 1,4 V; vše co je výše už tento chladič nezvládne.

Už víme, jaké procesory a do jakého napětí zvládne uchladit. Co ale cena vůči konkurenci? Je téměř jisté, že podobně se budou chovat všechny AiO kity s jedním ventilátorem a jedním 120mm radiátorem. V českých obchodech začínají tyto chladiče na částce kolem 1200 Kč, také Corsair má v této hladině model H45 (1250 Kč). Zdali připlatit za Corsair H60, nechám na posouzení vás, protože na trhu je řada levnějších alternativ s podobným (ne li stejným) výkonem. Osobně bych si asi připlatil za dvou ventilátorový model, ale pokud máte malou skříň a malý radiátor je jediné řešení, nemusí být Corsair H60 špatnou volbou.

Je ale nutné počítat s tím, že jeho výkon nestačí na highendové procesory a na taktování jen omezeně. Pro méně náročné procesory ale stačí bohatě, navíc je naprosto tichý.

Corsair H60 (2018) – Levný výkonný AiO vodní kit pro CPU
i Zdroj: Pctuning

Corsair H60 (2018) – Levný výkonný AiO vodní kit pro CPU
i Zdroj: Pctuning

Za poskytnutí kitů pro test děkuje Corsair East Europe

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning