Corsair HS60 Haptic nabízí vyvážený zvuk s haptickou odezvou
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Corsair HS60 Haptic nabízí vyvážený zvuk s haptickou odezvou

Corsair HS60 Haptic nabízí vyvážený zvuk s haptickou odezvou | Kapitola 4

Jan Preclík

Jan Preclík

26. 10. 2020 03:00

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Konstrukce sluchátek 3. Software iCue 4. Praktická zkušenost 5. Závěr

Navlíkněte kamaše, kevlarovou vestu, sluneční brýle, trojkový batoh a hlavně si nezapomeňte vzít maskáčová sluchátka. Onlinovým bitvám jste bez vibrací v životě nebyli tak blízko. Corsair se rozhodl svůj slušný model HS60 upgradovat takovým způsobem, abyste virtuální bitvu pocítili na vlastní uši. A je to super zážitek.

Reklama

Headset Corsairu je v perfektní rovnováze. Basy jsou výraznější, středy i výšky jsou perfektně vyvážené, a to i v případě různých nastavení ekvalizéru. Ani zapnutí prostorového Windows Sonic Audio nemá žádný vliv na degradaci zvuku. S takhle čistou aktivací virtuálního surroundu jsem se snad ještě u žádného headsetu nesetkal, vždy to bylo něco za něco. Poslouchat pecky od System of a Down se zapnutou haptikou bylo pro mě balzámem na duši. Při psaní téhle recenze jsem se zaposlouchal do skvělého soundtracku Rayman Legends, který jsem si díky přidaným basům taky užíval. A to nemluvě o hlasitosti, oproti třeba Arctic Steel Series, které hrají max 100 dB, mi přidaných 11 přijde naprosto dostačujících. A to rád poslouchám hudbu hodně nahlas.

Stejný, ne-li ještě lepší zážitek jsem měl během několikadenního testování headsetu v PUBG. Když jsem se ocitl s nepřítelem ve stejném domě, jeho dupání o patro výš mi rozdunělo sluchátka. Haptika také pomáhala s detekcí nepřátel ve venkovních oblastech. Například střelba s tlumičem byla natolik výrazná, že taky aktivovala vibrace. Já se pak v prostoru řídil podle toho, které sluchátko mi během střelby dunělo silněji, případně jsem se zkusil natáčet tak, aby vibrace byly na sluchátko ještě podstatně výraznější.

Corsair HS60 Haptic nabízí vyvážený zvuk s haptickou odezvou
i Zdroj: PCTuning.cz

Menší problémy s haptikou však nastaly, když jsme s kamarády hráli online. Při zapnutých vibracích na plné otáčky si například při jízdě buggynou začali stěžovat, že se ode mě nese nějaké zvláštní rušení či praskání. Během zapnutého sidetonu jsem registroval ten samý problém ve svých sluchátkách. Haptika totiž rozvibruje i připojený mikrofon, který je natolik citlivý, že sbírá i samotný zvuk vibrací. Výsledkem je tak horší kvalita snímaného zvuku mikrofonem. Řešením bylo zapnout sidetone a vibrace stáhnout zhruba na polovinu, aby k rušení mne samotného i ostatních nedocházelo. Zvuk mikrofonu na voice chatu v discordu byl ale na druhou stranu parádně čistý, noise-cancelling si skvěle poradil s odrušením zvuků okolí.

Ještě pár slov k haptické odezvě. Funkce, kterou výrobce takto nazval, je ve své podstatě nijak softwarově neřízené rozvibrování sluchátek pro nízkofrekvenční zvuk od 15 Hz. Sluchátka tedy neposkytují vibrační zpětnou vazbu v reakci na konkrétní akce nebo události. Prostě jen konvertují zvuk na specifických frekvencích. Při hraní podporované hry s haptickým ovladačem by se tak sluchátka chovala úplně jinak než ovladač. Je to detail, který asi počítačovým hráčům příliš nevadí a pokud ano, musí se bohužel porozhlédnout jinde.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama