Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola
Článek Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola

Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

16. 10. 2020 16:00 3

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Design a provedení 4. Spínače 5. Ergonomie a závěr

Mechanická klávesnice K60 RGB PRO od Corsairu není revoluční v rozložení kláves, ergonomii, podsvícení ani konstrukci. Přináší ale nové spínače Cherry Viola, což samo o sobě muže být pro mnohé důvod ke koupi. Proč? Navzdory nižší ceně působí lépe než dražší Mx Red!

Reklama
Reklama

Konečně se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Nové spínače od Cherry s označením Viola jsou podle německého výrobce levnější alternativou k Mx Red. Údajně by měly umožnovat prodej klávesnic začínajících na ceně kolem 50 dolarů, K60 RGB Pro je ale cca na dvojnásobku.

Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola

Charakteristika Cherry Viola je papírově podobná Mx Red. Jde o lineární spínače s dráhou 4 mm, aktivací po 2 mm, odporem 45 g v aktivaci (a 75 g na konci dráhy). To by melo představovat ideální nastavení pro hráče díky snadné aktivaci a rychlému návratu do původní polohy.

Pokud jsou spínače levnější, a přitom se chovají stejně, tak kde je háček? Nižší cenu se údajně podařilo dosáhnou zjednodušením výroby. Jednodušší díly, které pořád dávají dohromady mechanický spínač založený na ocelové pružince a také absence nutnosti pájení spínačů. Porád by měly být dodrženy těsné tolerance, které slibují stabilitu spínače. Kompatibilita křížové stopky s Mx a odpovídajícími klávesami je zachována.

Teorii a pozadí tedy máme zmapované, jak jsou na tom Viola ve skutečnosti? Překvapivě dobře! Pocit z používání je výborný, proti mé klávesnici s Mx Red působí hladčeji a hlavně stabilněji. Viklání kláves má menší rozsah měřitelně, nejen subjektivně. Vrchol klávesy na Mx Red se po zatlačení z boku vychýlí o cca 1 mm, na Viole je to méně než polovina. Dokonce i zvukový projev se zdá tišší a kultivovanější – to muže být ale i klávesami a tělem klávesnice. Při stisku klávesy v rozích nedochází k drnutí o nic více než u Mx Red.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning