Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola

Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola | Kapitola 4

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

16. 10. 2020 16:00 3

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Design a provedení 4. Spínače 5. Ergonomie a závěr

Mechanická klávesnice K60 RGB PRO od Corsairu není revoluční v rozložení kláves, ergonomii, podsvícení ani konstrukci. Přináší ale nové spínače Cherry Viola, což samo o sobě muže být pro mnohé důvod ke koupi. Proč? Navzdory nižší ceně působí lépe než dražší Mx Red!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Konečně se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Nové spínače od Cherry s označením Viola jsou podle německého výrobce levnější alternativou k Mx Red. Údajně by měly umožnovat prodej klávesnic začínajících na ceně kolem 50 dolarů, K60 RGB Pro je ale cca na dvojnásobku.

Corsair K60 RGB PRO a úplně nové spínače Cherry Viola
i Zdroj: PCTuning.cz

Charakteristika Cherry Viola je papírově podobná Mx Red. Jde o lineární spínače s dráhou 4 mm, aktivací po 2 mm, odporem 45 g v aktivaci (a 75 g na konci dráhy). To by melo představovat ideální nastavení pro hráče díky snadné aktivaci a rychlému návratu do původní polohy.

Pokud jsou spínače levnější, a přitom se chovají stejně, tak kde je háček? Nižší cenu se údajně podařilo dosáhnou zjednodušením výroby. Jednodušší díly, které pořád dávají dohromady mechanický spínač založený na ocelové pružince a také absence nutnosti pájení spínačů. Porád by měly být dodrženy těsné tolerance, které slibují stabilitu spínače. Kompatibilita křížové stopky s Mx a odpovídajícími klávesami je zachována.

Teorii a pozadí tedy máme zmapované, jak jsou na tom Viola ve skutečnosti? Překvapivě dobře! Pocit z používání je výborný, proti mé klávesnici s Mx Red působí hladčeji a hlavně stabilněji. Viklání kláves má menší rozsah měřitelně, nejen subjektivně. Vrchol klávesy na Mx Red se po zatlačení z boku vychýlí o cca 1 mm, na Viole je to méně než polovina. Dokonce i zvukový projev se zdá tišší a kultivovanější – to muže být ale i klávesami a tělem klávesnice. Při stisku klávesy v rozích nedochází k drnutí o nic více než u Mx Red.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama