Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 9. 2019 03:00 23

Seznam kapitol

1. Corsair MP600, 3D TLC a řadič Phison E16 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Příznivci maximálního výkonu SSD disků se po letech čekání dočkali znatelného navýšení výkonu čtení a zápisu, za které může přechod na PCI Express 4.0. Výkon disku je skvělý, SLC cache funkční. Jen teploty jsou řádně vysoké, což je ale daň za PCIe 4.0.

Reklama

Corsair MP600, 3D TLC a řadič Phison E16

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Novinky na poli SSD disků jsou v posledních letech častější než na poli procesorů nebo grafických karet. Výkon dražších MLC SSD disků stoupá, jejich cena klesá. Kdo čekal na opravdu levné disky, má díky 3D TLC a QLC čipům možnost si jej pořídit opravdu levně i ve velkých kapacitách. V high endu je ale situace jiná, výkonné disky tu máme už dlouho. Ale jejich výkon v zápisu a čtení už neměl kam růst. Vše brzdila sběrnice PCI Express. Když jsme před pár lety oslavovali příchod dispků s NVMe a disků s rozhraním PCIe x4, byl jejich výkon proti tehdejší nabídce na trhu, jako z říše fantazie. V roce 2019 to ale už nestačí, lidé chtějí víc.

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Bohužel chtějí víc na místě, kde to není moc potřeba (sekvenční čtení a zápis). V marketingových slajdech to vypadá hezky a lidé na to slyší. Hodnota čtení a zápisu hodně přes 4 GB/s zkrátka vypadá fajn. Z praktického hlediska ale na komplexní výkon nebude vliv tohoto parametru mít zásadní vliv. Tím ale neříkám, že je to špatné – naopak. Já jsem také příznivcem vysokých rychlostí čtení a zápisu, a PCIe 4.0 disky mne lákají, ovšem počkám na kontrolér od Samsung nebo Intel.

V tabulce se podívejme, jak je na tom PCIe 3.0 a 4.0. Současné nejvýkonnější disky pro NVMe používají rozhraní x4, tedy čtyři linky PCIe. Ty mají v reálu propustnost 3,94 GB/s jedním směrem. Je tedy jasné, že při započtení režie sběrnice, řadiče a rozhraní, není možné v reálu překonat sekvenční čtení a zápis někde kolem 3,8 GB/s. Sběrnice PCIe 4.0 tuto hodnotu zdvojnásobuje. Jedním směrem lze v reálu počítat s přenosem až 7,7 GB/s. To je hodně a bude ještě dlouho trvat, než se této hranice běžné disky dotknou. Zde je přínos PCIe 4.0 velký a posouvá možnosti dosažení limitu daleko do budoucnosti.

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

POZOR! Nejdůležitější parametr SSD disků (disků vůbec) není sekvenční čtení a zápis, který právě limitovala sběrnice PCIe, ale výkon ve čtení malých souborů. Tam limit sběrnice nebyl a dlouho nebude, v tomto směru je stále limitujícím faktorem rychlost řadiče a přímo paměťových čipů. Na revoluci v tomto směru stále čekáme, a příchod PCIe 4.0 na tom nic nemění. Upgrade PCIe přináší zrychlení pouze v sekvenčních hodnotách.

Phison E16

Zastavme se u řadiče, který je srdcem celého SSD disku. Phison E16 je mírně upravený E12, tedy highend kontrolér určený pro náročné využití. Základ tvoří dvoujádrový ARM se speciálním výpočetním koprocesorem. Podporuje samozřejmě LDPC, šifrování, SLC cache a také NVMe 1.3. Nejdůležitější je ale počet kanálů, těch je osm. Každý má přenosovou rychlost až 800 MB/s. To je teoretických 6,4 GB/s. S touto konfigurací Phison nějaký čas vydrží, rezerva je velká. I když jsou fyzicky čipy na disku jen čtyři, jsou připojeny osmi kanály, čipy jsou 3D vrstvené, tedy jsou dva logické v jednom fyzickém.

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Všechny 3D TLC disky mají SLC cache algoritmem, disk Corsair (OEM Phison) není jiný. Tentokrát ale výrobce o této schopnosti mlčí, nenajdete o ní zmínku ani na webu, ani v technických datech. Zdá se, že Corsair tuto skutečnost tají. Já samozřejmě velikost i funkci vyzkouším, je to nejzásadnější parametr u všech TLC (a QLC) disků. Trochu málo informací najdeme přímo u výrobce kontroléru, který tuto funkci u řadiče přiznává. Jaká je kapacita se ale nedozvíme. Uvidíme z praktického měření.

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V tuto chvíli jsou na trhu dva disky SSD Corsair MP600. Začínáme kapacitou 1 TB a končíme na 2 TB. Kromě kapacity se jinak parametry neliší. Výkon je stejný o obou variant, jiná jen jen výdrž a samozřejmě cena. 1 TB disk stojí 7300 Kč a větší kapacita 12 500 Kč. V ČR jsou běžně k dostání, tedy není problém je koupit. Ceny jsem vzal z Mironetu, který má disky skladem.

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama