Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu | Kapitola 3
Seznam kapitol
Příznivci maximálního výkonu SSD disků se po letech čekání dočkali znatelného navýšení výkonu čtení a zápisu, za které může přechod na PCI Express 4.0. Výkon disku je skvělý, SLC cache funkční. Jen teploty jsou řádně vysoké, což je ale daň za PCIe 4.0.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Testovací sestava a specifikace
Měření disku jsem provedl desce na MSI X570 ACE s procesorem Ryzen 7 3700X. Coby zdroj posloužil Antec HCP–1200W, dále byl v sestavě pevný disk WD a paměti od Corsair Dominator (DDR4–3600 MHz). Pro testy jsem použil grafické jádro GeForce GT 710. Podívejte se na obrázek hlavní sestavy:

Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele je složité porovnání, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo Anvil Pro. Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Testuji v těchto aplikacích:
- Anvils Storage Utilities V110_B337
- AS SSD Benchmark 2.0.6821
- ATTO Disk Benchmark 246
- CrystalDiskMark 6.0.1
- HD Tune Pro 5.5
- SetupWinBootInfo 1.02
Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 10 Pro 64–bit (včetně posledního velkého updatu) na testovaném SSD – disk je tedy primární / bootovací. Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější.
SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto je porovnání solid state disků s nainstalovaným OS více vypovídající. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) s výsledky z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).
Specifikace disku


V tabulce vidíte velkou část 1 TB SSD disků na českém trhu. Dá se říci, že všechny 1 TB SSD disky nejsou úplně levné, pod 4000 Kč se nedostanete. Nejlevnější je dnes Patriot VPN100 za 4200 Kč. Tento disk jsem testoval, jde o povedený produkt a za tuto cenu je to bomba. Následuje Kingston KC1000, který není nic extra a stojí 5800 Kč. Výrazně lepší je i WD Black SN750 za podobnou cenu. Corsair MP600 vyjde na 7300 Kč což není špatné, hlavně vzhledem k ceně Samsungů, které výkonem překoná. Jde ale o novinku a cena jistě brzy spadne.