Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu | Kapitola 3
Seznam kapitol
Příznivci maximálního výkonu SSD disků se po letech čekání dočkali znatelného navýšení výkonu čtení a zápisu, za které může přechod na PCI Express 4.0. Výkon disku je skvělý, SLC cache funkční. Jen teploty jsou řádně vysoké, což je ale daň za PCIe 4.0.
Testovací sestava a specifikace
Měření disku jsem provedl desce na MSI X570 ACE s procesorem Ryzen 7 3700X. Coby zdroj posloužil Antec HCP–1200W, dále byl v sestavě pevný disk WD a paměti od Corsair Dominator (DDR4–3600 MHz). Pro testy jsem použil grafické jádro GeForce GT 710. Podívejte se na obrázek hlavní sestavy:
Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele je složité porovnání, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo Anvil Pro. Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Testuji v těchto aplikacích:
- Anvils Storage Utilities V110_B337
- AS SSD Benchmark 2.0.6821
- ATTO Disk Benchmark 246
- CrystalDiskMark 6.0.1
- HD Tune Pro 5.5
- SetupWinBootInfo 1.02
Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 10 Pro 64–bit (včetně posledního velkého updatu) na testovaném SSD – disk je tedy primární / bootovací. Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější.
SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto je porovnání solid state disků s nainstalovaným OS více vypovídající. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) s výsledky z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).
Specifikace disku
V tabulce vidíte velkou část 1 TB SSD disků na českém trhu. Dá se říci, že všechny 1 TB SSD disky nejsou úplně levné, pod 4000 Kč se nedostanete. Nejlevnější je dnes Patriot VPN100 za 4200 Kč. Tento disk jsem testoval, jde o povedený produkt a za tuto cenu je to bomba. Následuje Kingston KC1000, který není nic extra a stojí 5800 Kč. Výrazně lepší je i WD Black SN750 za podobnou cenu. Corsair MP600 vyjde na 7300 Kč což není špatné, hlavně vzhledem k ceně Samsungů, které výkonem překoná. Jde ale o novinku a cena jistě brzy spadne.