Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

9. 9. 2019 03:00 23

Seznam kapitol

1. Corsair MP600, 3D TLC a řadič Phison E16 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Příznivci maximálního výkonu SSD disků se po letech čekání dočkali znatelného navýšení výkonu čtení a zápisu, za které může přechod na PCI Express 4.0. Výkon disku je skvělý, SLC cache funkční. Jen teploty jsou řádně vysoké, což je ale daň za PCIe 4.0.

Reklama

SLC cache a výkon versus teplota

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Co mne zajímá nejvíc na 3D TLC discích je SLC cache. Než se na ní podíváme blíže, zastavme se u měření teploty. Už v úvodu jsem zmínil, že masivní chladič není na disku Corsair MP600 jen tak, ale je potřeba. Corsair sice prodává disk i bez chladiče, ale ten si nekupujte a nebo se nějak postarejte o chlazení, například pasivem nebo M.2 chladičem k základní desce. Zkusil jsem chladič sundat a teploty byly doslova brutální. Teplota disku vystoupala až na 96 °C. V tu chvíli se disk doslova "zastaví". Spustí se ochranná funkce a řadič se přepne do nouzového režimu, kdy čtení a zápis s hodnot nad 4 GB/s spadne na 0,5 GB/s! Ano, přehřívající se disk ztratí veškerý výkon. Nechápu proč Corsair tento disk prodává také bez chladiče, jelikož bez chlazení prostě nefunguje. Naštěstí chladič máme, s ním jsou teploty lepší, i když také nijak zázračné. Kolem teplot 70 °C s chladičem ale nedochází k poklesu výkonu. Poté, co umístíte aktivní chlazení, jsou teploty perfektní.

Corsair MP600 1 TB: První PCIe 4.0 SSD v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

SLC cache u tohoto disku je nastavena na 100 GB, což je solidní hodnota. Měl jsem v testu disky s výrazně menší kapacitou cache, ale i se 150 GB, ale 100 GB je dobré číslo. Během práci v cache je rychlost zápisu cca 4,4 GB/s. To je extrémní číslo. Poté ale rychle padá někam kolem hodnoty 0,5 GB/s. Tam pak vydrží po celou kapacitu disku. Není to špatné číslo na TLC disk, testoval jsem i horší kousky se zápisem kolem 0,3 GB/s. Naměřená hodnota u Corsairu MP600 je solidní průměr, který je u mnoha 3D TLC disků standardem.

Corsair MP600 s chladičem funguje solidně
i Zdroj: PCTuning.cz
Corsair MP600 s chladičem funguje solidně

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama