Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou

Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou | Kapitola 5

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

7. 2. 2018 03:00 24

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Trocha teorie 3. DEV1S SPECTRUM GAMER 4. GUNNAR Gaming Collection FPS designed by Razer, onyx/ amber
5. GUNNAR Office Collection Intercept, onyx/ crystal 6. Arozzi Visione VX-200 Black 7. Porovnání odstínů 8. Závěr

Určitě jste už o nich slyšeli. Zázračné brýle k PC, které změní vaše uslzené oko na optický systém Terminátora. Ne tak doslova, ale slibují mnoho. Menší únavu očí, lepší reakce, větší produktivitu a tak dále. Ale je to skutečně tak nebo jde jen o dobrý marketing? Vyzkoušel jsem proto několik brýlí, abych záhadě přišel na kloub.

Reklama

GUNNAR Office Collection Intercept, onyx/ crystal

Tento model je koncipován pro kanceláře a jejich domorodce. Balení je jednoduché a stejné jako u dražších FPS. Chatrná krabička, papírový držák, látkový pytlík a brožurka.

Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou
i Zdroj: PCTuning.cz

Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou
i Zdroj: PCTuning.cz

Na obruče i nožičky brýlí je použit standardní plastový materiál. Opěrka pro nos je tvořena jen zesílením obrouček. Váha postroje se vyjevila na 34g, což je dělá z testované čtveřice nejtěžší. Skla jsou čirá, ale díky technologii i-AMP je posun barev patrný. Pokud srovnávám obraz, s brýlemi má nádech do červena a ihned po sundání jako (velmi) lehce nazelenalý. Změna barev je ale minimální, znatelná vícéméně jen na bílé ploše.

Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou
i Zdroj: PCTuning.cz

Zároveň je přítomno i mírné zaostření, které ušetří očím práci a text je lépe čitelný. Antireflexní vrstva blokuje prasátka statečně a na sklech se jich prochází skutečně minimum. Přestože jsou nejtěžší, necítil jsem po delší době nutkání je sundat. Sedly mi trochu lépe než podobně tvarované a těžké Devisky.

Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou
i Zdroj: PCTuning.cz

Tyto kancelářské okuláry jsou pro práci díky mírnému přiostření dobře použitelné. Necítil jsem sice zázračnou úlevu nebo svěžest, ale ani pálení očí nebo bolest v lebeční ubikaci.Tudíž opět neutrální zrakový dojem. Zároveň o nich mohou uvažovat i ti, kdož požadují přesnější barvy. Mírnou potíž mi ale způsobovalo přeostřit z monitoru na jiné místo. To bude dle mě souvislost s dioptrickým zvětšením. Oči si zvyknou na jednu vzdálenost (monitor) a svaly jsou lehce uvolněné. Zaostření na jinou vzdálenost je potom obtížnější. U vyššího modelu FPS se mi ale ostřilo stále stejně, což je zajímavé. Možná to má co dělat se zakřivením čoček.

Gunnar ale nabízí i čočky multifokální, které nemají jednu pevnou dioptrickou hodnotu, nýbrž mají po své ploše různé parametry. To znamená, že s nimi lze koukat jak na blízko (monitor), tak do dálky (výstřih kolegyně).

Čtyřikrát brýle k PC: na cestě za lepší podívanou
i Zdroj: PCTuning.cz

Cena modelu Office: 1599,-

K tomu dioptrickému zvětšení Gunnarů se váže zajímavý zážitek. Z dostupných materiálů jsem věděl, že oba modely mají čtvrt dioptrie, ale abych si byl jist, vzal jsem brýle a vydal se do jedné z místních optik. Ihned po vkročení dovnitř na mě padlo podezření, že tato optika je nasáklá temnou energií. Za pultem nikdo a z místnosti vzadu, oddělené závěsem, se začalo ozývat zlověstné vrčení nějaké přízemní krysy. Po chvíli vykráčela zmalovaná madam patrně důchodového věku, ale u čarodějnic je věk velmi relativní. Velký dojem na mě pak udělalo, když zaměstnanec optiky hrábne po brýlích a chytne je přímo za skla. Když pak baba Jaga měří dioptrie od oka a teprve na popud, že bych to potřeboval vědět přesně, je odkráčí změřit na přístroji (mají čtvrt dioptrie), mám jasno. Prvotní podezření bylo oprávněné a z místní půdy čiší zlo. Zřejmě jsem odpoledne ježibabu vyrušil v hodování na nějaké nebohé oběti a byla proto značně nevrlá.

Pro pořádek dodám, že jsem nechal změřit i Arozzi a Devisky, kdyby náhodou. Oba modely jsou bez dioptrií.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama