Dell OptiPlex FX160 – miniaturní pracant s bezhlučným během | Kapitola 2
Seznam kapitol
Společnost Dell nám dnes k testu zapůjčila nejmenšího zástupce řady OptiPlex s označením FX160. Co skrývá decentní, ale atraktivní design malého nettopu a jak si povede ve výkonnostních testech? To dnes zjistíme a také posoudíme, jestli je FX160 vhodnou volbou pro pracovní počítač a třeba i pro domácí „surfovadlo“.
Jistě vás bude asi zajímat i specifikace. U ní to také není zase tak úplně jednoznačné, protože Dell nabízí několik různých variant dle požadavků. Navíc je možné je ještě jednotlivě upravovat díky konfigurátoru, základ je ale ve všech případech stejný.
Náhled na online konfigurátor modelu FX160 ze stránek www.dell.cz
Ve všech sestavách udává takt procesor Intel Atom s frekvencí 1,6 GHz, ale máte možnost si zvolit mezi verzí 230 a 330, takže buď jedno jádro, nebo jádra dvě. My máme dnes v testu silnější verzi s Atomem 330. Tento typ nese označení VRDX6 a za příplatek přibližně 3000 Kč nabízí oproti nejzákladnější verzi FX160 ještě také 2 GB DDR2 pamětí.
Naše konfigurace naopak ušetřila na Wi-Fi adaptéru, který je také možné volitelně nechat nainstalovat. Jako samozřejmost považuji předinstalovaný operační systém, kdy Dell stále ještě nabízí Windows XP s možností upgrade na Windows 7. My jsme však k testu dostali již verzi s Windows 7 Professional, takže systém ideální právě do firem na pracovní PC zařazené do velké sítě.
Konečně kompletní specifikaci testované konfigurace naleznete v tabulce výše, takže asi netřeba nic dodávat. Snad jen k orientační ceně, kterou nelze úplně přesně specifikovat, Dell totiž opravdu hodně rozlišuje ceny podle jednotlivých prodejců a samozřejmě i zákazníků. Navíc ani online konfigurator nenapoví cenu příliš přesně, uvádím tedy částku průměrnou – vypočítanou z několika nabídek různých prodejců. Můžete tedy FX160 koupit i podstatně levněji, ale také o něco dráž.
Šasi
V tuto chvíli nám již nic nebrání pustit se do popisu tohoto zajímavého šasi a samozřejmě začneme jak jinak než od exteriéru. U něj je patrné, že hlavní myšlenkou bylo proudění vzduchu, takže celý kryt case je vlastně perforovaný.
Možná bych ale měl nejdříve popsat montážní varianty tohoto stroje, aby bylo jasné, co vše je v balení. Na fotografiích postupně totiž uvidíte např. „kuří nožku“, jak jsem si osobně nazval podstavec, díky kterému může FX160 stát klidně na stole a nebude zabírat příliš mnoho místa. Pokud ale tento stojan sundáme, není problém nettop položit i jako malý desktop, protože na boku má distanční konzoli opatřenou gumovými podložkami pro maximální stabilitu. Ale ani tím není výčet všech variant vyčerpán. Takto malá case si totiž jen říká o v poslední době moderní variantu uchycení, a to za pomoci VESA držáku. Stačí tedy boční krytku jednoduchým zatlačením sundat a objeví se čtveřice závitů dle specifikace VESA. Pro ukotvení k monitoru je ale třeba dokoupit ještě propojovací rámeček, který není součástí balení.
Šestice otvorů ze spodní strany slouží k montáži stojanu (je obsahem balení)
Není to příjemné? Rozhodně musím smeknout klobouk před univerzálnosti uchycení modelu FX160 a jsem si jistý, že každý zákazník, ať se bude jednat o firemního či soukromníka, si najde svoje řešení.