PCTuning Článek

Domácí síťování: NAS aneb jak zprovoznit síťové úložiště

Petr Šaroun
Petr Šaroun
23. 4. 2018 01:00 51 Sdílej:

Seznam kapitol

1. NAS od Synology 2. První spuštění 3. Hlavní obrazovka 4. Základní nastavení
5. Malé pozastavení u WoL 6. Vytvoření diskového prostoru 7. Sdílené složky

V předchozích článcích na téma malých domácích sítí jsme se naučili něco málo o sítích, teď začneme připojovat různá užitečná zařízení. Začneme malým, ale o to šikovnějším NASem od Synology. Podíváme se, jak nastavit přístup, nakonfigurovat typ pole, diskové oddíly, svazky a nastavit sdílení složek a přístup k nim.

Reklama
Reklama

Hardware

Článek má být univerzální, proto se nebudu do detailu zabývat tím, jaký procesor nebo kolik paměti dané zařízení má a hned se podíváme do jeho útrob.

Přední strana
Přední strana

Tato verze má pozici pro dva disky. Montují se poměrně snadno; dražší verze používají šuplíky, levnější to mají takhle jednoduše. Pro montáž 2.5" disků se používají rámečky od Synology.

Pokud budete používat disky s nativní velikostí sektoru 4k, nemíchejte je s disky 512n/e, snadno se můžete dostat do problémů.

Používám Synology DS218j a pro test použiji disky Seagate SV35 s označením ST2000VX000, označení disku má na stránkách například Alza, CZC i další.

List produktu Seagate SV35 na Alza.cz
List produktu Seagate SV35 na Alza.cz

Kompatibilitu disků je dobré ověřit na stránkách Synology. Česky a přehledně uvidíte, jestli disk v zařízení funguje a jestli disk používá nativní 4k sektory nebo 512e/n, což nemusí být vždy zřejmé.

Opravdu se vyplatí na ty stránky jít dřív, než si pevné disky koupíte. Stejně tak si můžete ověřit kompatibilitu daného modelu třeba ohledně DLNA s vaší televizí.

www.synology.com/cs-cz/compatibility
www.synology.com/cs-cz/compatibility

Vše se zdá být v naprostém pořádku, výrobce disk s nějakou starší verzí firmware už testoval. Teoreticky můžete dostat disk s novější verzí firmware, který by v zařízení nechodil, prakticky jsem se s tím nesetkal. Ve skutečnosti kompatibilitu řeším jen v případě, kdy chci mít jistotu.

Pro úplnost se podíváme i na zadní stranu zařízení.

Zadní strana
Zadní strana

Zadní strana ukrývá baterii CR1220, minimálně starší zařízení používala baterii CR2032, tutéž, jaká se používá v základních deskách. Baterie obvykle vydrží po celou dobu životnosti zařízení, ale je dobré o ní vědět.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning