Doporučené herní PC sestavy – podzim 2021
Článek Doporučené herní PC sestavy – podzim 2021

Doporučené herní PC sestavy – podzim 2021

Petr Kupský

Petr Kupský

24. 9. 2021 18:30 24

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Základní kategorie nad 40 000 Kč – Intel 3. Základní kategorie nad 40 000 Kč – společné věci 4. Základní kategorie nad 40 000 Kč – hotovky Intel 5. Základní kategorie nad 40 000 Kč – AMD 6. Základní kategorie nad 40 000 Kč – hotovky AMD 7. Střední kategorie nad 60 000 Kč – Intel 8. Střední kategorie nad 60 000 Kč – společné věci
9. Střední kategorie nad 60 000 Kč – AMD 10. Střední kategorie nad 60 000 Kč – hotovky AMD 11. Nejvyšší kategorie nad 80 000 Kč – Intel 12. Nejvyšší kategorie nad 80 000 Kč – společné věci 13. Nejvyšší kategorie nad 80 000 Kč – hotovky Intel 14. Nejvyšší kategorie nad 80 000 Kč – AMD 15. Nejvyšší kategorie nad 80 000 Kč – hotovky AMD 16. Periferie

Po delší odmlce vám opět přinášíme přehled věnovaný doporučeným herním počítačovým sestavám, které lze v současné době s určitými komplikacemi pořídit. Nebude to však pro každého. Pokud se řídíte ponejvíce rozumem, přemýšlíte ekonomicky a dokážete potlačit své touhy, tento článek raději nečtěte, nový počítač si nepořizujte a rovnou si udělejte dva roky prázdnin bez počítačových hrátek.

Reklama
Reklama

Do této kapitoly jsem opět vyčlenil popis všech komponent, které najdeme společně u doporučených sestav výchozí kategorie na procesorovém základu Intel i AMD.

Operační paměť RAM

V této cenové kategorii povýšíme celkovou kapacitu RAM na 32 GB, což by mělo být pro potřeby herní sestavy i v dlouhodobém výhledu zcela dostačující. Dva volné sloty pro zdvojnásobení celkové kapacity RAM přitom zůstávají stále k dispozici pro případ náročnějšího využití sestavy k jiným účelům.

U levnější varianty se jedná opět o cenově dostupnou dvojici nejnovějších modulů DDR4 Kingston Fury Beast o kapacitě 2× 16 GB, s garantovanou pracovní frekvencí 3200 MHz, latencí CL 16 a zárukou v délce 10 let.

Paměťové moduly Kingston Fury Beast
Paměťové moduly Kingston Fury Beast

U dražší varianty sestavy Intel i AMD si připlatíme za dvojici 16GB modulů DDR4 Crucial Ballistix Black RGB, které běží na vyšší frekvenci 3600 MHz při totožné latenci 16 CL. Tyto moduly se chlubí doživotní zárukou.

Paměťové moduly Crucial Ballistix Black RGB
Paměťové moduly Crucial Ballistix Black RGB

V tabulce alternativních komponent jsem vyčíslil výši úspory při pořízení těchto modulů bez RGB osvětlení.

Paměťové moduly Crucial Ballistix Red
Paměťové moduly Crucial Ballistix Red

Disky SSD a HDD

V nejvyšší cenové kategorii herních počítačových sestav na platformě Intel používáme kombinaci moderní základní desky Z590 s procesorem předchozí 10. generace. V takovém případě nebudeme mít k dispozici sloty M.2 s rozhraním PCIe 4.0, ale jen PCIe 3.0. Všechny doporučené SSD disky jsme si již představili v rámci předchozích kapitol, takže si je pouze krátce připomeneme.

U levnější varianty sestavy Intel zvolil rychlý disk Western Digital Black SN750 s rozhraním PCIe 3.0 ×4, o kapacitě 1 TB.

SSD disk Western Digital Black SN750
SSD disk Western Digital Black SN750

Součástí dražší varianty sestavy Intel je aktuálně cenově zvýhodněný SSD M.2 disk Samsung SSD 970 EVO PLUS o kapacitě 2 TB s rozhraním PCIe 3.0 ×4.

SSD disk Samsung SSD 970 EVO PLUS
SSD disk Samsung SSD 970 EVO PLUS

U sestav AMD můžeme využít moderní rozhraní PCIe 4.0, takže jsem i v této cenové kategorii opět použil SSD ADATA XPG GAMMIX S50 Lite v kapacitě 1 TB u levnější a 2 TB u dražší varianty sestavy.

SSD disk ADATA XPG GAMMIX S50 Lite
SSD disk ADATA XPG GAMMIX S50 Lite

Do tabulky alternativních komponent sestavy AMD jsem přidal špičkový SSD disk Samsung SSD 980 PRO s rozhraním PCIe 4.0 ×4, v provedení M.2 2280 o kapacitě 1 TB. Tento model používá paměťové buňky Samsung V-NAND 3-bit MLC (v podstatě TLC), s nimiž dosahuje rychlosti zápisu 5000 MB/s a čtení 7000 MB/s. U náhodného zápisu i čtení je uvedena totožná hodnota jeden milion IOPS. Jeho životnost je uváděna hodnotou 600 TBW, střední doba mezi poruchami je 1,5 milionu hodin, délka záruky je 5 let.

SSD disk Samsung SSD 980 PRO
SSD disk Samsung SSD 980 PRO

V případě požadavku na uložení velkého objemu dat lze alternativně sestavu doplnit o klasický disk s magnetickým záznamem, případně o další SSD disk s větší kapacitou. Do tabulky alternativních komponent jsem opět doplnil cenu 3,5" 4TB disku Western Digital Blue v provedení s konvenčním CMR záznamem (WD40EZRZ) a také v provedení se šindelovým SMR záznamem (WD40EZAZ).

Konvenční disk WD Blue
Konvenční disk WD Blue

Grafické karty

Také v nejvyšší cenové kategorii jsem do návrhů sestav uvedl pouze obecné označení modelové řady grafických karet s fiktivní cenou, která se může ve výsledku pohybovat výše či níže. Pravidla výběru již znáte, takže se nebudu opakovat. Cenu jsem udělal pěkně kulatou, aby se po započtení rozdílu oproti skutečné ceně konkrétní grafiky lépe počítala celková pořizovací cena sestavy.

Grafická karta ASUS GeForce ROG-STRIX-LC-RTX3080TI-O12G-GAMING
Grafická karta ASUS GeForce ROG-STRIX-LC-RTX3080TI-O12G-GAMING

Pro nejvyšší cenovou kategorii počítačových sestav můžeme vybírat mezi grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 3080 Ti, RTX 3090 a AMD Radeon RX 6900 XT, které nabízí herní výkon na podobné úrovni pro plynulé hraní i ve 4K. Váš výběr bude omezen pouze obsahem peněženky a ochotou utratit těžko odůvodnitelnou částku za šíleně předražený produkt.

Grafická karta Sapphire Radeon NITRO+ RX 6900 XT TOXIC GAMING Limited Edition
Grafická karta Sapphire Radeon NITRO+ RX 6900 XT TOXIC GAMING Limited Edition

Napájecí zdroje

Levnější variantu sestavy jsem vybavil již představeným napájecím zdrojem Fractal Design ION+ Platinum o celkovém výkonu 860 W s certifikací 80Plus Platinum.

Napájecí zdroj Fractal Design ION+ Platinum 860 W
Napájecí zdroj Fractal Design ION+ Platinum 860 W

U dražší varianty sestavy jsem zvolil napájecí zdroj Seasonic Focus Plus Platinum o celkovém výkonu 850 W a certifikací 80Plus Platinum. Zdroj disponuje jednou silnou 12V větví, která poskytne proud až 70 A. Jedná se o zdroj s plně modulární koncepcí kabeláže, kompletně osazený japonskými kondenzátory a s vysokou zárukou v délce 10 let. Také u tohoto modelu najdeme přepínač hybridního módu, kdy se 120mm ventilátor s fluidními ložisky spouští až po překročení hranice 30% zátěže.

Napájecí zdroj Seasonic Focus Plus Platinum
Napájecí zdroj Seasonic Focus Plus Platinum

Počítačové skříně

V případě levnější varianty sestavy Intelu zůstávám u volby skříně Fractal Design Meshify 2 White TG Clear Tint z předchozí kategorie.

Počítačová skříň Fractal Design Meshify 2 White TG Clear Tint
Počítačová skříň Fractal Design Meshify 2 White TG Clear Tint

Použití vzduchového chlazení procesoru v případě levnější varianty AMD nahrává použití skvělé skříně Fractal Design Torrent Gray TG Clear Tint, která poskytuje nekompromisní možnosti chlazení, kdy vzduch se značnou intenzitou proudí interiérem i při nejnižších otáčkách ventilátorů.

Počítačová skříň Fractal Design Torrent Gray TG Clear Tint
Počítačová skříň Fractal Design Torrent Gray TG Clear Tint

Dražší varianta sestavy si vysloužila velmi prostornou a výborně větranou skříň Fractal Design Meshify 2 XL Black TG Light Tint. Tato kvalitní skříň nabízí podporu všech dostupných základních desek až do exotické velikosti SSI-EEB, grafická karta může mít délku až 549 mm a chladič procesoru výšku 185 mm. V základu dostaneme trojici kultivovaných 140mm ventilátorů, přičemž celkem se jich do skříně vejde až 11 kusů. Pro radiátor vodního chlazení je limitem až délka 480 mm. Skříň pojme maximálně 18 ks 3,5" pevných disků. Na jejím I/O panelu nechybí USB 3.1 Type-C konektor, samozřejmostí jsou kvalitní filtry na všech pozicích. Nabízí se pouze v černé barvě ve dvou variantách, lišících se intenzitou tónování skla bočnice.

Počítačová skříň Fractal Design Meshify 2 XL
Počítačová skříň Fractal Design Meshify 2 XL

Do tabulky doporučených doplňků jsem kromě operačního systému vybral také základní periferie, jejichž stručný popis najdete v samostatné kapitole na závěr tohoto přehledu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning