Doporučené sestavy a monitory – listopad 2011 | Kapitola 2
Seznam kapitol
Do situace na trhu počítačových sestav aktuálně nejvíce promlouvají mohutné záplavy v Thajsku. Z nadšenců v oblasti počítačů není snad nikdo, kdo by se nevšiml zdražení pevných plotnových disků nárazově o stovky procent. Základní desky, procesory, grafické karty i operační paměti ale zlevňovaly o stovky korun. Jaký počítač se vyplatí složit?
Aktuální stav na trhu procesorů
Stav na trhu procesorů se úzce pojí se situací na poli základních desek. Procesor byl vždy základem, podle kterého se odvíjelo vše ostatní. Mnozí méně zkušení uživatelé si také myslí, že procesor dělá v počítači úplně vše, co nedělá pevný disk. My však víme, že procesor je aktuálně pouze jedna z důležitých částí, která při běžném využití není od určité hranice výkonu úplně ta nejdůležitější. To platí například u her, kde k vyšším FPS (při normálním moderním rozlišení minimálně 1680 x 1050 a ne 800 x 600 a podobně jako v některých testech procesorů) pomůže více lepší grafická karta. Podobné to bude časem i u většiny výpočetních programů či aplikací na zpracování videa.
Společnosti Intel a AMD jsou oficiálně konkurenti, ovšem možnosti obou se značně liší
Intel
V nabídce společnosti Intel je v oblasti procesorů stále mnoho modelů a zákazník bez znalostí a bez nutných informací může koupit i "stařešiny" do socketu LGA 775, jako například Celeron 430 představený už před čtyřmi a půl roky nebo Core 2 Duo E8500 z ledna 2008. Cena zmíněného C2D E8500 je navíc stále kolem čtyř tisíc korun, za což si dnes skoro koupíme výkonné čtyřjádro Core i5-2500 ze nejnovější série Sandy Bridge. Že je rozdíl mezi nimi opravdu velký asi pochopil každý. Takže procesory do socketu 775 nebrat!
Procesory do socketů LGA 775, 1156 a 1366 se sice stále prodávají, ale jejich ceny neodpovídají aktuálnosti výkonu i použitých technologií
U Intelu máme dále sockety 1156 a 1366. První jmenovaný je ze základní série prvních verzí procesorů Intel Core iX určených pro nižší a střední segment trhu. Socket 1366 zahrnuje nejvyšší modely Core i7-900. U nižšího LGA 1156 tu však již máme nástupce v podobě LGA 1155, a protože jsou ceny opět stále stejné, není jiná volba než procesory do LGA 1156 nebrat! Nástupcem socketu 1366 bude platforma LGA 2011, která už byla oficiálně představena v oblasti základních desek a za pár dnů dojde i na samotné procesory.. I vzhledem k výkonu nejvyšších modelů v aktuálně jediné možné volbě v podobě socketu 1155 opět píšu: procesory do socketu 1366 také nebrat!
Server VR-Zone udělal porovnání socketů LGA 1155 a 1156. Na pohled rozdíly skoro nenajdeme, ovšem kompatibilní mezi sebou nejsou
Co nám tedy po vyřazení LGA 775, 1156 a 1366 pro aktuální koupi zbylo? Je to nejnovější socket 1155, který pojímá všechny nejnovější procesory architektury Sandy Bridge od nejlevnějších modelů Celeron či Pentium Dual-Core až po čtyřjádrový Core i7-2600K s osmi vlákny, který nabízí za cenu kolem 7000 korun výkonu opravdu dost a má i možnost přetaktování, což u všech aktuálních Core iX také nejde.
AMD
U společnosti AMD se v říjnu očekávalo vydání procesorů zcela nové architektury Bulldozer. O tom, jak to dopadlo, už jsem psal v první kapitole článku i s odkazy na testy. Procesorů je na skladech dost možná i kvůli tomu, že nebyly odbornou veřejností přijaty zrovna vřele. Mnoho lidí čekalo nějakou pecku, která ale nepřišla. Opět však záleží na úhlu pohledu. Mnoho uživatelů si stěžuje na výkon na jedno jádro, jenže Bulldozery mají modulární architekturu. To je u procesorů naprostá novinka, u které jedno jádro není samostatným prvkem. Samostatný je až modul složený ze dvou jader, přičemž druhé je menší než první. Připodobnit se to dá k procesorům Intel s virtuálními vlákny, v případě modulu Bulldozer je druhé menší jádro sice fyzické, ale ne stejně velké a výkonné jako první. Výhoda je ve spolupráci dvou jader v modulu mezi sebou, což se odráží ve výsledcích procesoru ve vícevláknových aplikacích.
Procesory AMD Phenom II a Athlon II se budou na trhu ještě nějaký ten měsíc držet, počet modelů ale klesne. Některé modely Phenom II už se přestaly vyrábět a doprodávají se
Phenom II a Athlon II
. U některých Phenomů již výroba skončila, ale na trh se dostal ještě na poslední chvíli model Phenom II 960(T), což je šestijádrový Thuban, který má zamčená dvě jádra. Zda jsou vadná nebo ne, poznáme po pokusu o odemčení. Tuto funkci má většina základních desek pro sockety AM3 a AM3+ od dvou tisíc korun a na internetu je již mnoho uživatelů, kteří mají místo čtyřjádra 960T šestijádro. Mnoho uživatelů také hlásí, že jim jádra odemknout nejdou. Takže je to hodně nejisté, stejně jako s odemčením Phenom II X2 na X3 nebo X4 či Athlon X3 na X4. Před vydáním celé série nových Bulldozerů se tak na trhu budeme ještě setkávat i s AM3 procesory, jen se nabídka jejich modelů bude kvůli postupnému ukončování výroby ztenčovat.
Aktuálnější jsou APU AMD Llano spadající do konceptu AMD Fusion. Jedná se stejně jako v případě Intel Sandy Bridge o čip, který v sobě integruje procesorovou i grafickou část (zkratkou APU - Accelerated Processing Unit). Ač Intel u nových modelů grafickou část celkem posílil, jedná se v porovnání s procesorovým výkonem Sandy Bridge stále o velký nepoměr. To procesory AMD Llano jsou sice starší Athlony II s novým 32nm výrobním procesem, tedy průměrně výkonné modely, ale mají v sobě mnohem silnější grafické části, kterým integrované Intel Graphic Media Acceleratory v Sandy Bridge nemohou konkurovat. Narozdíl od Intel GMA se na nich dají hrát i novější hry ve slušném rozlišení. Nejvyšší čtyřjádrové APU modely Llano A8 s integrovanými grafikami AMD HD 6550D se 400 stream procesory stojí kolem tří tisíc korun. Nejlevnější dvoujádrové A4 Llano stojí kolem 1500 korun a mají v grafické části 160 stream procesorů.
AMD Fusion je obecné označení pro APU procesory AMD, které v sobě mají jak procesorovou část, tak i část grafickou. Ta není v případě AMD Llano výkonově zanedbatelná
AMD Llano je odborníky uznáváno jako poměrně silná platforma. Co jí chybí je jen více odladěný výrobní proces, který by časem mohl snížit spotřebu. Nejvyšší modely A8 mají TDP 100 W, což je sice odpovídající, jelikož se jedná o čtyři procesorová jádra s poměrně silnou grafickou částí, ale pro malé HTPC stroje by se hodilo o pár desítek wattů méně.
Toho se možná dočkáme u AMD Trinity, což má být nástupce AMD Llano, do mobilního segmentu nástupce platformy AMD Brazos (tedy malých procesorů Zacate). Trinity bude mít až čtyři procesorová jádra založená na architektuře Piledriver, což je vlastně takový Bulldozer 2.0, takže se bude jedna o dva moduly. K tomu přibude integrovaná grafická karta z rodiny AMD HD 7000. Vše se bude vyrábět na snad již odladěném výrobním procesu 32nm v továrnách GlobalFoundries. Výkony odhadované jsou, ale dokud nebude vše otestováno, tak jsou to jen zřejmě nereálná čísla. AMD chce Trinity vydat, co nejdříve. Mluví se proto už o Q1 2012. Na přesnější a reálnější odhady si však ještě musíme počkat.
Aktuální stav na trhu operačních pamětí
Pokud se budeme v dnešní době bavit o operačních pamětech, pak už jen o modulech typu DDR3. Ty podporují všechny aktuální platformy Intel i AMD, a proto se nemá smysl zabývat staršími DDR2 či DDR, které se však stále prodávají. Někdo by mohl namítat platformu Intel Atom, ale i u ní už byly nedávno vydány nové modely a co se týče desktopového trhu, jedná se o minoritní záležitost. Nebudu řešit ani SO-DIMM paměti do notebooků, které se povětšinou cenově i velikostně rovnají běžným DIMM modulům.
Stav na trhu DDR3 operačních pamětí je aktuálně velmi zajímavý hlavně díky cenám, které jsou nízké tak, jako nebyly ani v létě 2009 DDR2 moduly po extrémním zlevnění. Pořídit si můžeme paměti od frekvence 1066 MHz (PC8500) až po 2400 MHz (PC19200). Různé modely mají různé frekvence, různé časování, různé chladiče nebo jsou bez chladičů. Nejdůležitější však je, že záleží na velikosti a ne na frekvenci a časování. O tom nás přesvědčil Tomáš Šulc ve svém nedávném testu pamětí DDR3 o různých frekvencích a časování zde. Z něj je jasně vidět, že paměti o frekvenci 1333 MHz zvládnou ve většině případů vše skoro stejně rychle jako 2133MHz moduly.
Corsair XMS3 jsou kvalitní a poměrně levné moduly s chladičem
Od minulého vydání sestav operační paměti opět zlevnily. Při dnešních nízkých cenách nemá při koupi smysl přemýšlet o ničem menším než o 4GB operačních pamětech a s výhledem do budoucna raději o 8GB modelech. 2x2 GB paměti DDR3 s frekvencí 1333 MHz a s chladičem seženeme běžně okolo 600 korun. 2x4 GB o stejných parametrech už dokonce za 930 korun. Při takovém porovnání už je jasné, že bychom volili ihned větší velikost. Za 600 korun seženeme běžně paměti DDR3 s chladičem o velikosti 2x4 GB a frekvenci 1600 MHz. Za 950 korun dostaneme dvojnásobnou kapacitu 2x4 GB. Všechny další operační paměti s vyšší frekvencí se nevyplatí, protože stojí o několik set více a dle testu nám nepřinesou nic. Je však vidět, že rozdíl v cenách 1333MHz a 1600MHz modulů není skoro žádný, a proto budeme kupovat raději vyšší typy.
Kingston HyperX blu. jsou jedny z nejlevnějších pamětí s chladičem